14.10.2020

Jak oszacować wartość nieruchomości w Bydgoszczy?

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania bądź domu w Bydgoszczy, ale zastanawiasz się , jaką cenę zaproponować potencjalnym nabywcom? A może chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji i nie wiesz, czy zaproponowana przez właścicieli czy biuro nieruchomości kwota nie jest zawyżona? Dziś podpowiadamy, czy jest wartość nieruchomości i jak ją odpowiednio oszacować.

Dawid Płociński

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania bądź domu w Bydgoszczy, ale zastanawiasz się , jaką cenę zaproponować potencjalnym nabywcom? A może chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji i nie wiesz, czy zaproponowana przez właścicieli czy biuro nieruchomości kwota nie jest zawyżona? Dziś podpowiadamy, czy jest wartość nieruchomości i jak ją odpowiednio oszacować.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkań bądź wyceny online

Wartość nieruchomości wystawionej na sprzedaż w Bydgoszczy to, najprościej rzecz ujmując, konkretna kwota, którą należy uiścić zakup danego mieszkania bądź domu. Możemy ustalić ją sami, na przykład przeglądając podobne ogłoszenia czy też korzystając z bezpłatnych programów online. Warto jednak wiedzieć, że nie będzie to wycena profesjonalna. Dzieje się tak chociażby dlatego, że stawki podane w ogłoszeniach są bardzo często zawyżane o co najmniej kilka procent – na poczet przyszłych negocjacji. Również programy do wycen nie zawsze trafnie określają stawki rynkowe.

Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy – wycena pośrednika nieruchomości

Samodzielna sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy nie jest łatwa – wymaga czasu i sporej dawki wiedzy. Co więcej, możemy na tego rodzaju transakcji wiele stracić, zwłaszcza jeśli nieodpowiednio wycenimy mieszkanie. Aby ustalić jego wartość, można skorzystać też z usług profesjonalnego biura nieruchomości. Specjaliści działający na rynku orientują się z aktualnych stawkach, mają wgląd w ważną dokumentację i wiedzą też, co zrobić, by w łatwy i efektywny sposób podnieść wartość lokalu. Często wystarczy wprowadzić kilka zasugerowanych zmian i odświeżenie lokum, by móc zaproponować zainteresowanym wyższą cenę.

Sprzedaż mieszkania w Bydgoszczy – rola rzeczoznawcy

Czasem samodzielna wycena nie jest wystarczająca, nie ma znaczenia też kwota podana przez pośrednika, bo niezbędne jest oszacowanie wartości mieszkania czy domu przez rzeczoznawcę. Dzieje się tak w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, toczących się spraw sądowych (np., podział majątku) czy też potwierdzenie wartości lokalu przed organem podatkowym. Bierze on pod uwagę wiele kwestii, porównując najczęściej nieruchomość na sprzedaż z Bydgoszczy o zbliżonych cechach/parametrach. Jakich?

Wartość nieruchomości – czynniki mające wpływ na sprzedaż

Jeśli chcesz wiedzieć, ile warte jest Twoje mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy, weź pod uwagę chociażby lokalizację – mieszkasz bliżej centrum czy na obrzeżach? Lokal znajduje się na strzeżonym osiedlu i ma dobre połączenie z komunikacją miejską? Te cechy z pewnością podbiją jego wartość. Wpływ na cenę ma też usytuowanie lokalu – jest bardziej atrakcyjny, gdy mieści się na środkowych piętrach. Niezwykle istotny jest również stan techniczny budynku – wartość spada w przypadku widocznych zniszczeń czy użycia starych materiałów w pomieszczeniach. Łatwiej o atrakcyjną cenę również wtedy, gdy nieruchomość na sprzedaż w Bydgoszczy ma udogodnienia, chociażby piwnicę czy garaż. Warto jednak wiedzieć, że na wartość mają wpływ tez inne aspekty, m.in. obecna sytuacja rynkowa.

 

 

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK