14.10.2020

Jak oszacować wartość nieruchomości w Bydgoszczy?

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania bądź domu w Bydgoszczy, ale zastanawiasz się , jaką cenę zaproponować potencjalnym nabywcom? A może chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji i nie wiesz, czy zaproponowana przez właścicieli czy biuro nieruchomości kwota nie jest zawyżona? Dziś podpowiadamy, czy jest wartość nieruchomości i jak ją odpowiednio oszacować.

Dawid Płociński

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania bądź domu w Bydgoszczy, ale zastanawiasz się , jaką cenę zaproponować potencjalnym nabywcom? A może chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji i nie wiesz, czy zaproponowana przez właścicieli czy biuro nieruchomości kwota nie jest zawyżona? Dziś podpowiadamy, czy jest wartość nieruchomości i jak ją odpowiednio oszacować.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkań bądź wyceny online

Wartość nieruchomości wystawionej na sprzedaż w Bydgoszczy to, najprościej rzecz ujmując, konkretna kwota, którą należy uiścić zakup danego mieszkania bądź domu. Możemy ustalić ją sami, na przykład przeglądając podobne ogłoszenia czy też korzystając z bezpłatnych programów online. Warto jednak wiedzieć, że nie będzie to wycena profesjonalna. Dzieje się tak chociażby dlatego, że stawki podane w ogłoszeniach są bardzo często zawyżane o co najmniej kilka procent – na poczet przyszłych negocjacji. Również programy do wycen nie zawsze trafnie określają stawki rynkowe.

Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy – wycena pośrednika nieruchomości

Samodzielna sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy nie jest łatwa – wymaga czasu i sporej dawki wiedzy. Co więcej, możemy na tego rodzaju transakcji wiele stracić, zwłaszcza jeśli nieodpowiednio wycenimy mieszkanie. Aby ustalić jego wartość, można skorzystać też z usług profesjonalnego biura nieruchomości. Specjaliści działający na rynku orientują się z aktualnych stawkach, mają wgląd w ważną dokumentację i wiedzą też, co zrobić, by w łatwy i efektywny sposób podnieść wartość lokalu. Często wystarczy wprowadzić kilka zasugerowanych zmian i odświeżenie lokum, by móc zaproponować zainteresowanym wyższą cenę.

Sprzedaż mieszkania w Bydgoszczy – rola rzeczoznawcy

Czasem samodzielna wycena nie jest wystarczająca, nie ma znaczenia też kwota podana przez pośrednika, bo niezbędne jest oszacowanie wartości mieszkania czy domu przez rzeczoznawcę. Dzieje się tak w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, toczących się spraw sądowych (np., podział majątku) czy też potwierdzenie wartości lokalu przed organem podatkowym. Bierze on pod uwagę wiele kwestii, porównując najczęściej nieruchomość na sprzedaż z Bydgoszczy o zbliżonych cechach/parametrach. Jakich?

Wartość nieruchomości – czynniki mające wpływ na sprzedaż

Jeśli chcesz wiedzieć, ile warte jest Twoje mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy, weź pod uwagę chociażby lokalizację – mieszkasz bliżej centrum czy na obrzeżach? Lokal znajduje się na strzeżonym osiedlu i ma dobre połączenie z komunikacją miejską? Te cechy z pewnością podbiją jego wartość. Wpływ na cenę ma też usytuowanie lokalu – jest bardziej atrakcyjny, gdy mieści się na środkowych piętrach. Niezwykle istotny jest również stan techniczny budynku – wartość spada w przypadku widocznych zniszczeń czy użycia starych materiałów w pomieszczeniach. Łatwiej o atrakcyjną cenę również wtedy, gdy nieruchomość na sprzedaż w Bydgoszczy ma udogodnienia, chociażby piwnicę czy garaż. Warto jednak wiedzieć, że na wartość mają wpływ tez inne aspekty, m.in. obecna sytuacja rynkowa.

 

 

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK