14.10.2020

Jak oszacować wartość nieruchomości w Bydgoszczy?

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania bądź domu w Bydgoszczy, ale zastanawiasz się , jaką cenę zaproponować potencjalnym nabywcom? A może chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji i nie wiesz, czy zaproponowana przez właścicieli czy biuro nieruchomości kwota nie jest zawyżona? Dziś podpowiadamy, czy jest wartość nieruchomości i jak ją odpowiednio oszacować.

Dawid Płociński

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania bądź domu w Bydgoszczy, ale zastanawiasz się , jaką cenę zaproponować potencjalnym nabywcom? A może chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji i nie wiesz, czy zaproponowana przez właścicieli czy biuro nieruchomości kwota nie jest zawyżona? Dziś podpowiadamy, czy jest wartość nieruchomości i jak ją odpowiednio oszacować.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkań bądź wyceny online

Wartość nieruchomości wystawionej na sprzedaż w Bydgoszczy to, najprościej rzecz ujmując, konkretna kwota, którą należy uiścić zakup danego mieszkania bądź domu. Możemy ustalić ją sami, na przykład przeglądając podobne ogłoszenia czy też korzystając z bezpłatnych programów online. Warto jednak wiedzieć, że nie będzie to wycena profesjonalna. Dzieje się tak chociażby dlatego, że stawki podane w ogłoszeniach są bardzo często zawyżane o co najmniej kilka procent – na poczet przyszłych negocjacji. Również programy do wycen nie zawsze trafnie określają stawki rynkowe.

Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy – wycena pośrednika nieruchomości

Samodzielna sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy nie jest łatwa – wymaga czasu i sporej dawki wiedzy. Co więcej, możemy na tego rodzaju transakcji wiele stracić, zwłaszcza jeśli nieodpowiednio wycenimy mieszkanie. Aby ustalić jego wartość, można skorzystać też z usług profesjonalnego biura nieruchomości. Specjaliści działający na rynku orientują się z aktualnych stawkach, mają wgląd w ważną dokumentację i wiedzą też, co zrobić, by w łatwy i efektywny sposób podnieść wartość lokalu. Często wystarczy wprowadzić kilka zasugerowanych zmian i odświeżenie lokum, by móc zaproponować zainteresowanym wyższą cenę.

Sprzedaż mieszkania w Bydgoszczy – rola rzeczoznawcy

Czasem samodzielna wycena nie jest wystarczająca, nie ma znaczenia też kwota podana przez pośrednika, bo niezbędne jest oszacowanie wartości mieszkania czy domu przez rzeczoznawcę. Dzieje się tak w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, toczących się spraw sądowych (np., podział majątku) czy też potwierdzenie wartości lokalu przed organem podatkowym. Bierze on pod uwagę wiele kwestii, porównując najczęściej nieruchomość na sprzedaż z Bydgoszczy o zbliżonych cechach/parametrach. Jakich?

Wartość nieruchomości – czynniki mające wpływ na sprzedaż

Jeśli chcesz wiedzieć, ile warte jest Twoje mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy, weź pod uwagę chociażby lokalizację – mieszkasz bliżej centrum czy na obrzeżach? Lokal znajduje się na strzeżonym osiedlu i ma dobre połączenie z komunikacją miejską? Te cechy z pewnością podbiją jego wartość. Wpływ na cenę ma też usytuowanie lokalu – jest bardziej atrakcyjny, gdy mieści się na środkowych piętrach. Niezwykle istotny jest również stan techniczny budynku – wartość spada w przypadku widocznych zniszczeń czy użycia starych materiałów w pomieszczeniach. Łatwiej o atrakcyjną cenę również wtedy, gdy nieruchomość na sprzedaż w Bydgoszczy ma udogodnienia, chociażby piwnicę czy garaż. Warto jednak wiedzieć, że na wartość mają wpływ tez inne aspekty, m.in. obecna sytuacja rynkowa.

 

 

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK