27.08.2021

Zakup mieszkania w Bydgoszczy z kredytem – co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania obciążonego kredytem wśród wielu osób wzbudza niepokój i duże obawy. Tymczasem, przy odpowiednim przygotowaniu i zaznajomieniu się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi danego zobowiązania, tego typu transakcja nie jest szczególnie trudna czy niebezpieczna.

Dawid Płociński

Zakup mieszkania obciążonego kredytem wśród wielu osób wzbudza niepokój i duże obawy. Tymczasem, przy odpowiednim przygotowaniu i zaznajomieniu się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi danego zobowiązania, tego typu transakcja nie jest szczególnie trudna czy niebezpieczna.

Zakup zadłużonego mieszkania – po co?

Czy można coś zyskać na zakupie mieszkania z kredytem w Bydgoszczy? To zależy – przede wszystkim od tego jaki jest tytuł zadłużenia danej nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym, to najczęściej jest sprzedawana po standardowej rynkowej cenie. Jednak, jeśli nieruchomość jest obciążona zajęciem komorniczym to często może być ona wystawiona na sprzedaż w wyjątkowo niskiej i korzystnej dla kupującego cenie. To właśnie na tego typu mieszkaniach w Bydgoszczy najłatwiej jest zarobić pieniądze.

Aby upewnić się co do rodzaju obciążenia nieruchomości w Bydgoszczy, należy sprawdzić księgę wieczystą. Można to zrobić nawet przez Internet. Zapisy dotyczące zajęć komorniczych znajdują się w dziale III, natomiast dotyczące ustanowionych hipotek – w dziale IV. Jeśli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej – zdarza się tak np. w spółdzielniach mieszkaniowych, wtedy trzeba udać się do administracji spółdzielni i uzyskać tam zaświadczenie o stanie zadłużenia oraz możliwości założenia księgi.

Mieszkanie zadłużone hipoteką ustanowioną na rzecz banku

Nieruchomości w Bydgoszczy z tym typem zadłużenia to najczęściej spotykane obciążenie mieszkania. Hipoteka bankowa oznacza, że właściciel mieszkania wziął kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest lokal. Mógł on kupić daną nieruchomość na kredyt, spłacić tylko pewną część zobowiązania, a następnie zdecydować lub stanąć przed koniecznością sprzedaży lokalu.

Decydując się na zakup nieruchomości w Bydgoszczy z hipoteką, należy upewnić się, że nie zostanie się dłużnikiem rzeczowym banku. Wpisy obciążające księgę wieczystą obciążają nieruchomość, a nie jego właściciela. Oznacza to, że gdy kupimy zadłużone mieszkanie bez wykreślenia wpisów to automatycznie staniemy się dłużnikiem rzeczowym i w przypadku zaprzestania spłacania kredytu przez byłego właściciela, nasze mieszkanie zostanie zlicytowane. Celem zapobiegnięcia takiej sytuacji jest ustalenie sposobu i terminu uiszczenia zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu hipotecznego.

Mieszkania zadłużone hipoteką przymusową

Innym typem zadłużenia jest hipoteka przymusowa. Ma ona miejsce wtedy, gdy jest ustanawiana na rzecz Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzieje się tak, gdy właściciel nieruchomości w Bydgoszczy ma zaległości wobec tych urzędów. Tak jak w przypadku mieszkań z hipoteką, tak i tu trzeba uważać, być czujnym i przeanalizować całą historię zadłużenia mieszkania, ponieważ nawet jeśli nieruchomość zostanie zakupiona na licytacji komorniczej, to nie oznacza to, że automatycznie zostaną anulowane różne umowy – np. te dotyczące najmu mieszkania czy służebności nieruchomości.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK