27.08.2021

Zakup mieszkania w Bydgoszczy z kredytem – co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania obciążonego kredytem wśród wielu osób wzbudza niepokój i duże obawy. Tymczasem, przy odpowiednim przygotowaniu i zaznajomieniu się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi danego zobowiązania, tego typu transakcja nie jest szczególnie trudna czy niebezpieczna.

Dawid Płociński

Zakup mieszkania obciążonego kredytem wśród wielu osób wzbudza niepokój i duże obawy. Tymczasem, przy odpowiednim przygotowaniu i zaznajomieniu się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi danego zobowiązania, tego typu transakcja nie jest szczególnie trudna czy niebezpieczna.

Zakup zadłużonego mieszkania – po co?

Czy można coś zyskać na zakupie mieszkania z kredytem w Bydgoszczy? To zależy – przede wszystkim od tego jaki jest tytuł zadłużenia danej nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym, to najczęściej jest sprzedawana po standardowej rynkowej cenie. Jednak, jeśli nieruchomość jest obciążona zajęciem komorniczym to często może być ona wystawiona na sprzedaż w wyjątkowo niskiej i korzystnej dla kupującego cenie. To właśnie na tego typu mieszkaniach w Bydgoszczy najłatwiej jest zarobić pieniądze.

Aby upewnić się co do rodzaju obciążenia nieruchomości w Bydgoszczy, należy sprawdzić księgę wieczystą. Można to zrobić nawet przez Internet. Zapisy dotyczące zajęć komorniczych znajdują się w dziale III, natomiast dotyczące ustanowionych hipotek – w dziale IV. Jeśli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej – zdarza się tak np. w spółdzielniach mieszkaniowych, wtedy trzeba udać się do administracji spółdzielni i uzyskać tam zaświadczenie o stanie zadłużenia oraz możliwości założenia księgi.

Mieszkanie zadłużone hipoteką ustanowioną na rzecz banku

Nieruchomości w Bydgoszczy z tym typem zadłużenia to najczęściej spotykane obciążenie mieszkania. Hipoteka bankowa oznacza, że właściciel mieszkania wziął kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest lokal. Mógł on kupić daną nieruchomość na kredyt, spłacić tylko pewną część zobowiązania, a następnie zdecydować lub stanąć przed koniecznością sprzedaży lokalu.

Decydując się na zakup nieruchomości w Bydgoszczy z hipoteką, należy upewnić się, że nie zostanie się dłużnikiem rzeczowym banku. Wpisy obciążające księgę wieczystą obciążają nieruchomość, a nie jego właściciela. Oznacza to, że gdy kupimy zadłużone mieszkanie bez wykreślenia wpisów to automatycznie staniemy się dłużnikiem rzeczowym i w przypadku zaprzestania spłacania kredytu przez byłego właściciela, nasze mieszkanie zostanie zlicytowane. Celem zapobiegnięcia takiej sytuacji jest ustalenie sposobu i terminu uiszczenia zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu hipotecznego.

Mieszkania zadłużone hipoteką przymusową

Innym typem zadłużenia jest hipoteka przymusowa. Ma ona miejsce wtedy, gdy jest ustanawiana na rzecz Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzieje się tak, gdy właściciel nieruchomości w Bydgoszczy ma zaległości wobec tych urzędów. Tak jak w przypadku mieszkań z hipoteką, tak i tu trzeba uważać, być czujnym i przeanalizować całą historię zadłużenia mieszkania, ponieważ nawet jeśli nieruchomość zostanie zakupiona na licytacji komorniczej, to nie oznacza to, że automatycznie zostaną anulowane różne umowy – np. te dotyczące najmu mieszkania czy służebności nieruchomości.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK