04.09.2020

Zakup nieruchomości w Bydgoszczy a zdolność kredytowa – co warto wiedzieć?

Planujesz zakup nieruchomości w Bydgoszczy na kredyt? Zanim jednak zostanie Ci on przyznany musisz wykazać się zdolnością kredytową. Co to w praktyce oznacza? Musisz przekonać bank, że będziesz spłacać kredyt hipoteczny zgodnie z poczynionymi w umowie ustaleniami. Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób banki dokonują jej oceny?

Dawid Płociński

Planujesz zakup nieruchomości w Bydgoszczy na kredyt? Zanim jednak zostanie Ci on przyznany musisz wykazać się zdolnością kredytową. Co to w praktyce oznacza? Musisz przekonać bank, że będziesz spłacać kredyt hipoteczny zgodnie z poczynionymi w umowie ustaleniami. Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób banki dokonują jej oceny?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z należnymi odsetkami w ustalonym w umowie terminie. Taką zdolność kredytową określa i przyznaje bank, który w szczegółowy sposób analizuje wniosek kredytowy i szacuje zdolność kredytową, tj. ocenia, jaką maksymalną kwotę kredytu, kredytobiorca będzie w stanie spłacić w wymaganym terminie. Przy jej obliczaniu banki biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Jakich?

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową przy kupnie mieszkania w Bydgoszczy?

Bank dokonując oceny zdolności kredytowej, bierze pod uwagę szereg czynników, które mogą znacznie wpłynąć na finalną kwotę udzielonego kredytu. Mogą ją podnieść, obniżyć, a w najgorszym wypadku spowodować odrzucenie wniosku o kredyt. W oparciu o jakie czynniki dokonuje się oceny zdolności kredytowej?

Wysokość i źródło dochodów

To bez wątpienia najbardziej kluczowa kwestia, na którą zwraca uwagę każdy bank. Istotna jest zarówno wysokość, jak i forma uzyskiwania dochodu, który w każdym przypadku musi być udokumentowany. Może to być wynagrodzenie za pracę, stała renta, emerytura, a nawet dochód z wynajmu mieszkania.

Istotna jest też forma zatrudnienia. Bez wątpienia najlepiej oceniane są osoby mające zatrudnienie na czas nieokreślony. Prowadzenie działalności gospodarczej czy zatrudnienie na umowę cywilnoprawną zwykle nie stanowi przeszkody w uzyskaniu kredytu, jednak bank z pewnością podejmie czynności mające na celu jej weryfikację. Najgorzej sprawa się przedstawia w przypadku umów zawieranych na czas określony. W takiej sytuacji banki zwykle przed udzieleniem kredytu na mieszkanie w Bydgoszczy dokonują badania stabilności dochodowej.

Aktualne obciążenia finansowe

W praktyce najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową jest dochód netto, czyli wysokość dochodów, którymi dysponujesz po odjęciu regularnych, comiesięcznych wydatków. Im większe dochody i mniejsze koszty, tym dochód netto jest wyższy, co przekłada się na większą zdolność kredytową.

Zobowiązania wobec banków

Negatywny wpływ na zdolność kredytową mają już spłacane lub poręczone kredyty gotówkowe i pożyczki, a także posiadane limity w rachunku czy karty kredytowe nawet, jeśli w ogóle z nich nie korzystasz. Dlatego przed rozpoczęciem procedury ubiegania się o kredyt na kupno mieszkania w Bydgoszczy, warto zrezygnować z tego typu produktów.

Historia kredytowa

Tuż obok dochodów netto, duże znaczenie dla banku ma historia kredytowa. Osoba udzielająca kredytu może sprawdzić nasze zobowiązania i terminowość ich spłaty, nawet do pięciu lat wstecz. W przypadku wielu uchybień, może nawet odrzucić nasz wniosek kredytowy. Niezbyt korzystną sytuacją jest również brak historii kredytowej. Wówczas bank nie może ocenić naszej wiarygodności i rzetelności jako potencjalnego kredytodawcy.

Liczba osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego

Im więcej osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy, tym mniej korzystnie, jeśli chodzi o ocenę zdolności, ponieważ każda kolejna osoba generuje dodatkowe koszty, a to z kolei wiąże się z obniżeniem dochodów netto.

Współkredytobiorcy

Kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć z dowolnie wybraną przez siebie osobą. Można to wykorzystać, ponieważ sytuacja finansowa osoby podpisującej wraz z nami umowę kredytową, rzutuje na ocenę zdolności kredytowej. Wysokie, a zarazem stabilne dochody współkredytobiorców z pewnością przyczynią się do poprawy naszej zdolności.

Wzięcie kredytu na kupno mieszkania w Bydgoszczy wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów. Jednym z nich jest zdolność kredytowa. Wpływa ona na ostateczną wysokość kredytu hipotecznego, dlatego warto zawczasu podjąć działania, które mogą przyczynić się do jej poprawy.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK