04.09.2020

Zakup nieruchomości w Bydgoszczy a zdolność kredytowa – co warto wiedzieć?

Planujesz zakup nieruchomości w Bydgoszczy na kredyt? Zanim jednak zostanie Ci on przyznany musisz wykazać się zdolnością kredytową. Co to w praktyce oznacza? Musisz przekonać bank, że będziesz spłacać kredyt hipoteczny zgodnie z poczynionymi w umowie ustaleniami. Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób banki dokonują jej oceny?

Dawid Płociński

Planujesz zakup nieruchomości w Bydgoszczy na kredyt? Zanim jednak zostanie Ci on przyznany musisz wykazać się zdolnością kredytową. Co to w praktyce oznacza? Musisz przekonać bank, że będziesz spłacać kredyt hipoteczny zgodnie z poczynionymi w umowie ustaleniami. Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób banki dokonują jej oceny?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z należnymi odsetkami w ustalonym w umowie terminie. Taką zdolność kredytową określa i przyznaje bank, który w szczegółowy sposób analizuje wniosek kredytowy i szacuje zdolność kredytową, tj. ocenia, jaką maksymalną kwotę kredytu, kredytobiorca będzie w stanie spłacić w wymaganym terminie. Przy jej obliczaniu banki biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Jakich?

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową przy kupnie mieszkania w Bydgoszczy?

Bank dokonując oceny zdolności kredytowej, bierze pod uwagę szereg czynników, które mogą znacznie wpłynąć na finalną kwotę udzielonego kredytu. Mogą ją podnieść, obniżyć, a w najgorszym wypadku spowodować odrzucenie wniosku o kredyt. W oparciu o jakie czynniki dokonuje się oceny zdolności kredytowej?

Wysokość i źródło dochodów

To bez wątpienia najbardziej kluczowa kwestia, na którą zwraca uwagę każdy bank. Istotna jest zarówno wysokość, jak i forma uzyskiwania dochodu, który w każdym przypadku musi być udokumentowany. Może to być wynagrodzenie za pracę, stała renta, emerytura, a nawet dochód z wynajmu mieszkania.

Istotna jest też forma zatrudnienia. Bez wątpienia najlepiej oceniane są osoby mające zatrudnienie na czas nieokreślony. Prowadzenie działalności gospodarczej czy zatrudnienie na umowę cywilnoprawną zwykle nie stanowi przeszkody w uzyskaniu kredytu, jednak bank z pewnością podejmie czynności mające na celu jej weryfikację. Najgorzej sprawa się przedstawia w przypadku umów zawieranych na czas określony. W takiej sytuacji banki zwykle przed udzieleniem kredytu na mieszkanie w Bydgoszczy dokonują badania stabilności dochodowej.

Aktualne obciążenia finansowe

W praktyce najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową jest dochód netto, czyli wysokość dochodów, którymi dysponujesz po odjęciu regularnych, comiesięcznych wydatków. Im większe dochody i mniejsze koszty, tym dochód netto jest wyższy, co przekłada się na większą zdolność kredytową.

Zobowiązania wobec banków

Negatywny wpływ na zdolność kredytową mają już spłacane lub poręczone kredyty gotówkowe i pożyczki, a także posiadane limity w rachunku czy karty kredytowe nawet, jeśli w ogóle z nich nie korzystasz. Dlatego przed rozpoczęciem procedury ubiegania się o kredyt na kupno mieszkania w Bydgoszczy, warto zrezygnować z tego typu produktów.

Historia kredytowa

Tuż obok dochodów netto, duże znaczenie dla banku ma historia kredytowa. Osoba udzielająca kredytu może sprawdzić nasze zobowiązania i terminowość ich spłaty, nawet do pięciu lat wstecz. W przypadku wielu uchybień, może nawet odrzucić nasz wniosek kredytowy. Niezbyt korzystną sytuacją jest również brak historii kredytowej. Wówczas bank nie może ocenić naszej wiarygodności i rzetelności jako potencjalnego kredytodawcy.

Liczba osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego

Im więcej osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy, tym mniej korzystnie, jeśli chodzi o ocenę zdolności, ponieważ każda kolejna osoba generuje dodatkowe koszty, a to z kolei wiąże się z obniżeniem dochodów netto.

Współkredytobiorcy

Kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć z dowolnie wybraną przez siebie osobą. Można to wykorzystać, ponieważ sytuacja finansowa osoby podpisującej wraz z nami umowę kredytową, rzutuje na ocenę zdolności kredytowej. Wysokie, a zarazem stabilne dochody współkredytobiorców z pewnością przyczynią się do poprawy naszej zdolności.

Wzięcie kredytu na kupno mieszkania w Bydgoszczy wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów. Jednym z nich jest zdolność kredytowa. Wpływa ona na ostateczną wysokość kredytu hipotecznego, dlatego warto zawczasu podjąć działania, które mogą przyczynić się do jej poprawy.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK