24.07.2020

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – co warto wiedzieć?

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy to jedna z ważniejszych spraw, o której należy pamiętać przy przekazaniu nieruchomości kupującemu. Zastanawiasz się dlaczego warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy i jakie informacje należy w nim zawrzeć? Już spieszymy z odpowiedzią!

Dawid Płociński

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy to jedna z ważniejszych spraw, o której należy pamiętać przy przekazaniu nieruchomości kupującemu. Zastanawiasz się dlaczego warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy i jakie informacje należy w nim zawrzeć? Już spieszymy z odpowiedzią!

Protokół zdawczo-odbiorczy – co to jest i dlaczego warto go spisać?

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy to dokument mający na celu zabezpieczenie interesów sprzedającego i nabywcy. Można go sporządzić na każdym etapie transakcji, jednak trzeba podkreślić, że moment ten wpływa zarówno na zawartość protokołu, jak i późniejsze, ewentualne roszczenia ze strony nowego właściciela nieruchomości. Wskazuje się, że najlepiej go sporządzić jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego. Dlaczego? Protokół-zdawczo odbiorczy stanowi podstawę ewentualnych roszczeńjeżeli sprzedawca mieszkania w Bydgoszczy, mimo wcześniejszych ustaleń, nie dopełni określonych czynności, np. nie naprawi usterek czy przekaże lokal w stanie surowym, choć miał w nim pozostawić określone sprzęty. Ponadto w trakcie podpisania aktu notarialnego kupujący nieruchomość w Bydgoszczy oświadcza, że zapoznał się ze stanem faktycznym i technicznym mieszkania, co wiąże się z niemożnością wnoszenia jakichkolwiek roszczeń w tym zakresie już po zawarciu umowy i podpisania aktu. Trzeba jednak podkreślić, że spisanie protokołu nie jest wymagane prawem, jednak jego sporządzenie i podpisanie przez obie strony pozwala uniknąć niepotrzebnych problemów, nieporozumień i nieścisłości w momencie przekazania nieruchomości.

Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi dowód potwierdzający ustalenia poczynione w trakcie rozmów między sprzedającym a kupującym, dlatego powinien być sformułowany jasno i precyzyjnie, by w przypadku ewentualnych problemów czy roszczeń nie budził żadnych wątpliwości natury prawnej. Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na sprzedaż w Bydgoszczy należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron transakcji. Jakie informacje należy zawrzeć w protokole zdawczo-odbiorczym lokalu mieszkalnego?

  • Dane kupującego i sprzedającego tj. imię, nazwisko, pesel, numer dowodu osobistego.
  • Dane kontaktowe zbywcy i nabywcy tj. adres korespondencyjny, numer telefonu, adres poczty elektronicznej.
  • Dokładna data i miejsce spisania protokołu.
  • Dokładny adres mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczyktórego dotyczy protokół, wraz ze wskazaniem jego metrażu i pomieszczeń przynależnych do lokalu, np. garażu czy komórki lokatorskiej.
  • Wskazanie w treści zawartej umowy przedwstępnej lub aktu notarialnego, jeśli protokół został sporządzony po zakończeniu transakcji.
  • Stan techniczny sprzedawanej nieruchomości, tj. stan ścian, podłóg, okien, instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej.
  • Wyposażenie mieszkania, czyli wymienienie wszystkich mebli i sprzętów, które mają pozostać w lokalu mieszkalnym.
  • Dokładny odczyt aktualnego stanu liczników energii elektrycznej, gazu i wody spisany w momencie przekazywania mieszkania, co jest niezbędne dla przyszłych rozliczeń z dostawcami mediów.
  • Dokumentacja fotograficzna w formie papierowej lub cyfrowej przedstawiająca zarówno cały lokal, jak i poszczególne elementy wyposażenia.
  • Liczba przekazanych kompletów kluczy do mieszkania z określeniem ich przeznaczenia: do lokalu, piwnicy, skrzynki pocztowej, wiaty śmietnikowej itd.
  • Kod do domofonu.
  • Podpis sprzedającego i kupującego.

Protokół przekazania mieszkania stanowi zabezpieczenie stron przed potencjalnymi roszczeniami, nieporozumieniami czy sporami dotyczącymi wad wykrytych po transakcji kupna sprzedaży, dlatego warto zadbać o jego staranne, rzetelne i szczegółowe sporządzenie.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
18.04.2025

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zarabiać na swojej nieruchomości? Krótkoterminowy najem może przynieść szybki zysk, ale wymaga większego zaangażowania. Długoterminowy daje stabilność, lecz z mniejszym dochodem. Sprawdź, co wybrać i dlaczego warto skonsultować się z profesjonalnym biurem nieruchomości.

11.04.2025

Jak ustalić odpowiednią cenę nieruchomości? – czynniki wpływające na wycenę mieszkania

Wycena mieszkania to kluczowy etap zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę nieruchomości – od lokalizacji, przez stan techniczny mieszkania, aż po sytuację na rynku.

04.04.2025

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania? Podczas oglądania nieruchomości warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą wpłynąć na komfort życia i wartość inwestycji. W naszym artykule podpowiadamy, jak ocenić stan techniczny lokalu, sprawdzić układ pomieszczeń, zweryfikować lokalizację oraz upewnić się, że zakup będzie bezpieczny pod względem prawnym. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć kosztownych błędów!