08.10.2020

Mieszkanie w Bydgoszczy z rynku pierwotnego czy wtórnego – które wybrać?

Kupno mieszkania to niezwykle ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Jednak wybór nieruchomości należy dobrze przemyśleć. Jedną z podstawowych kwestii, którą należy rozważyć jest to, czy lepiej kupić mieszkanie nowe – z rynku pierwotnego czy używane – z rynku wtórnego.

Dawid Płociński

Kupno mieszkania to niezwykle ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Jednak wybór nieruchomości należy dobrze przemyśleć. Jedną z podstawowych kwestii, którą należy rozważyć jest to, czy lepiej kupić mieszkanie nowe – z rynku pierwotnego czy używane – z rynku wtórnego.

Zalety kupna mieszkania w Bydgoszczy z rynku pierwotnego

  • Pierwszy właściciel

Jedną z kluczowych motywacji, jeśli chodzi o kupno nieruchomości w Bydgoszczy z rynku pierwotnego jest chęć nabycia nowego, niezamieszkałego dotąd przez nikogo mieszkania wolnego od ewentualnych usterek pozostawionych przez poprzednich właścicieli, które od podstaw można urządzić wedle własnego gustu i potrzeb.

  • Nieograniczone możliwości aranżacji

Osoby decydujące się na kupno mieszkania w Bydgoszczy z rynku pierwotnego już na etapie samej realizacji mają możliwość wprowadzania zmian do projektu, np. zmiany układu pomieszczeń. Ponadto nowe mieszkanie w Bydgoszczy daje nam całkowitą swobodę, jeśli chodzi o jego aranżację, począwszy od wyboru drzwi czy podłóg, a zakończywszy na kolorze ścian czy mebli.

  • Nowoczesne budownictwo

Kolejnym argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania w Bydgoszczy z rynku pierwotnego jest zastosowanie przy ich budowie wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz wykorzystanie nowoczesnych i energooszczędnych technologii. Jako przykład można wskazać chociażby monitoring, klimatyzację, wideodomofony czy recepcję.

  • Estetyczne i przemyślane osiedla

Mieszkania z rynku pierwotnego usytuowane są na nowoczesnych osiedlach, które charakteryzują się dobrze przemyślanym otoczeniem oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Mieszkanie w Bydgoszczy z rynku pierwotnego – wady

  • Długi czas oczekiwania na wymarzone lokum mieszkalne

Do wad mieszkania z rynku pierwotnego należy zaliczyć długi czas realizacji inwestycji. Najczęściej na odbiór mieszkania trzeba czekać wiele miesięcy, a do tego należy doliczyć czas potrzebny na zrealizowanie prac wykończeniowych.

  • Ceny mieszkań z rynku pierwotnego

Najczęściej cena za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy z rynku pierwotnego jest wyższa w porównaniu do rynku wtórnego.

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy z rynku wtórnego – zalety

  • Szeroki wybór lokalizacji

Rynek wtórny jest w zasadzie nieograniczony, jeśli chodzi o lokalizację. Z powodzeniem można znaleźć mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy w centrum i na obrzeżach miasta, a wśród nich zarówno klimatyczne mieszkania w kamienicy czy przestronne apartamenty. Szeroka oferta pozwala na wybranie wymarzonego lokum dla siebie.

  • Wiesz, co kupujesz

Decydując się na mieszkanie w Bydgoszczy z rynku wtórnego zawsze nabywasz już wybudowane mieszkanie w konkretnym bloku i na już istniejącym osiedlu, które można dokładnie obejrzeć i ocenić, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie.

  • Nieruchomość gotowa do zamieszkania

Nabywając mieszkanie w Bydgoszczy z rynku wtórnego zwykle uzyskujesz dostęp do lokalu, do którego niemal od razu można się wprowadzić i ewentualnie już na etapie zamieszkiwania przeprowadzić remont, by dostosować lokal do swoich potrzeb. Dzięki temu czas oczekiwania od momentu kupna do wprowadzenia się do mieszkania skrócony zostaje do minimum.

Kupno mieszkania w Bydgoszczy z rynku wtórnego – wady

  • Wysoki fundusz remontowy

Mieszkania z rynku wtórnego w przeważającej większości usytuowane są w blokach wybudowanych w starszych technologiach, co może wiązać się z częstymi usterkami wynikającymi z długoletniej eksploatacji budynku. To z kolei najczęściej wiąże się z wysokimi wydatkami na fundusz remontowy.

  • Konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

Wysokość kosztów sądowych i taksy notarialnej jest zawsze taka sama, niezależnie od tego czy kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Jednak w przypadku mieszkania z rynku wtórnego, do kosztów zakupu, należy doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Co wybrać?

Jak widać oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego trudno udzielić jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych potrzeb i preferencji. Mamy jednak nadzieję, że nasze zestawienie plusów i minusów mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego ułatwi Ci podjęcie odpowiedniej decyzji i wyboru wymarzonego mieszkania w Bydgoszczy, które w należyty sposób zaspokoi Twoje potrzeby mieszkaniowe.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.04.2025

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby szybciej znaleźć kupca?

Zastanawiasz się, jak wyróżnić swoje mieszkanie na tle innych ofert i przyciągnąć uwagę kupujących? Odpowiednie przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą to klucz do sukcesu! Dowiedz się, jak dzięki kilku prostym zabiegom z zakresu home stagingu i skutecznej prezentacji zwiększyć atrakcyjność mieszkania i skrócić czas oczekiwania na kupca.

18.04.2025

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zarabiać na swojej nieruchomości? Krótkoterminowy najem może przynieść szybki zysk, ale wymaga większego zaangażowania. Długoterminowy daje stabilność, lecz z mniejszym dochodem. Sprawdź, co wybrać i dlaczego warto skonsultować się z profesjonalnym biurem nieruchomości.

11.04.2025

Jak ustalić odpowiednią cenę nieruchomości? – czynniki wpływające na wycenę mieszkania

Wycena mieszkania to kluczowy etap zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę nieruchomości – od lokalizacji, przez stan techniczny mieszkania, aż po sytuację na rynku.