22.05.2020

Kupno mieszkania w Bydgoszczy – jakie opłaty należy uiścić?

Podejmując decyzję o kupnie mieszkania w Bydgoszczy, musimy pamiętać, że sama cena jego zakupu, to nie jedyny koszt związany z tą transakcją. Do ceny nieruchomości należy jeszcze doliczyć inne opłaty, chociażby takie jak taksa notarialna czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Dowiedz się więcej na temat kosztów, jakie musi ponieść kupujący mieszkanie w Bydgoszczy.

Dawid Płociński

Podejmując decyzję o kupnie mieszkania w Bydgoszczy, musimy pamiętać, że sama cena jego zakupu, to nie jedyny koszt związany z tą transakcją. Do ceny nieruchomości należy jeszcze doliczyć inne opłaty, chociażby takie jak taksa notarialna czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Dowiedz się więcej na temat kosztów, jakie musi ponieść kupujący mieszkanie w Bydgoszczy.

Koszty zakupu mieszkania w Bydgoszczy – opłaty notarialne

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to transakcja, która wiąże się z przeniesieniem prawa własności, dlatego czynność ta wymaga sporządzenia aktu notarialnego przez uprawnioną do tego osobę, tj. notariusza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami notariusz za swoje usługi pobiera opłaty. W przypadku nabycia nieruchomości, wysokość taksy notarialnej uzależniona jest od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Ponadto notariusz oprócz opłaty za sporządzenie aktu notarialnego, pobiera również wynagrodzenie za sporządzenie kilku odpisów aktu notarialnego.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Kolejną opłatą, którą musimy mieć na uwadze, decydując się na kupno mieszkania w Bydgoszczy jest podatek od czynności cywilnoprawnych, wnoszony na rzecz Skarbu Państwa. Jego wysokość wynosi 2% wartości nabywanej nieruchomości. Podatek ten pobierany jest wraz z taksą notarialną w momencie sporządzania aktu notarialnego.

Ponadto w przypadku, gdy kupno nieruchomości w Bydgoszczy finansowane jest z kredytu mieszkaniowego, należy dodatkowo zapłacić PCC od ustanowienia hipoteki na danej nieruchomości. Podatek wynosi 19 zł i należy go wpłacić do urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania w terminie 14 dni od dnia kupna mieszkania.

Opłaty sądowe – wpisy w księdze wieczystej

Istotną czynnością związaną z kupnem mieszkania jest potwierdzenie jego nabycia w księdze wieczystej. Wśród opłat sądowych związanych z przeniesieniem prawa własności należy wymienić:

  • opłatę sądową za założenie księgi wieczystej w wysokości 60 zł (jeśli nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej),
  • opłatę za wpis prawa własności w wysokości 200 zł,
  • opłatę za wpis hipoteki w wysokości 200 zł,
  • opłata za wpis służebności w wysokości 200 zł (w przypadku jej występowania).

Wymienione opłaty sądowe są stałe. Uiszcza się je na rzecz sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Ich pobieraniem również zajmuje się notariusz.

Koszty kredytu hipotecznego

Nie każdy może sobie pozwolić na kupno mieszkania w Bydgoszczy za gotówkę, dlatego w zestawieniu rozmaitych opłat związanych z kupnem nieruchomości należy również wymienić koszty kredytu hipotecznego. W końcu na wysokość raty kredytu mieszkaniowego wpływa oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu, jak również okres kredytowania, rodzaj rat czy ubezpieczenie kredytu.

Prowizja dla biura nieruchomości

Wiele osób, chcąc kupić mieszkanie w Bydgoszczy, decyduje się na skorzystanie z usług biura nieruchomości. Takie wygodne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo transakcji wiąże się jednak z opłatą, jaką jest prowizja, którą w zależności od indywidualnych ustaleń, może ponosić kupujący, sprzedający lub obie strony. Zwykle prowizja dla pośrednika nieruchomości wynosi ok 3% wartości mieszkania.

Podsumowując: z kupnem mieszkania w Bydgoszczy wiążą się dodatkowe koszty w postaci rozmaitych opłat i podatków, które należy uwzględnić przy planowaniu budżetu na zakup lokalu mieszkalnego.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK