12.08.2021

Jakie pytania zadać właścicielowi, kupując mieszkanie w bloku?

Zakup mieszkania to dla większości ludzi jeden z największych wydatków w życiu. Aby nie kupić kota w worku przed dokonaniem transakcji trzeba dowiedzieć sie jak najwięcej o danym lokalu. Podpowiadamy jakie pytania zadać właścicielowi mieszkania od którego chcemy kupić lokal.

Dawid Płociński

Zakup mieszkania to dla większości ludzi jeden z największych wydatków w życiu. Aby nie kupić kota w worku przed dokonaniem transakcji trzeba dowiedzieć sie jak najwięcej o danym lokalu. Podpowiadamy jakie pytania zadać właścicielowi mieszkania od którego chcemy kupić lokal.

po co pytać?

Po co w ogóle pytać właściciela o dodatkowe szczegóły dotyczące danej nieruchomości i jej otoczenia? Przecież najważniejsze rzeczy znajdują się w ogłoszeniu czy w późniejszej umowie kupna-sprzedaży. Otóż nie do końca tak jest. O ile w tego typu dokumentach są wszystkie najważniejsze informacje to nie ma w nich szczegółów, które mogą być bardzo istotne dla komfortu w codziennym życiu dla przyszłego mieszkańca lokalu.

Oprócz tego chodzi o bezpieczeństwo. W przypadku zakupu nieruchomości, którym jest nowe mieszkanie w Bydgoszczy nasze po części interesy chroni ustawa deweloperska. Jednak w przypadku zakupu mieszkania w bloku z rynku wtórnego zadbanie o bezpieczeństwo naszych interesów leży po naszej stronie. Dlatego właśnie warto o wszystko wypytać właściciela lokalu jeszcze przed podpisaniem umowy zakupu. Jakie pytania warto zadać?

Pytania o księgę wieczystą a zakup nieruchomości w Bydgoszczy

Księga wieczysta zawiera wiele działów, w których znaleźć można wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego mieszkania w Bydgoszczy, obciążeń na nim ciążących czy informacje o właścicielu. Dotychczasowy właściciel mieszkania musi podać nam numer księgi wieczystej. Księgę należy przestudiować zarówno na początku oględzin mieszkania, jak i przed samym podpisaniem umowy, w celu upewnienia się, że nie powstały w dokumencie żadne zmiany.

Oprócz pytań o księgę wieczystą, warto doprecyzować z właścicielem mieszkania kwestie dotyczącą osób, które są zameldowane w lokalu, ponieważ ich wykazu nie znajdziemy w księdze wieczystej. Oprócz tego trzeba dopytać o dodatkowe koszty administracyjne, np. płatności za czynsz i media czy fundusz remontowy. Dobrze jest także dopytać o sąsiadów – czy stwarzają problemy czy raczej są spokojni oraz o okolice bloku – czy jest bezpieczna itp.

Stan i wyposażenie mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy

Poza dokładnymi oględzinami mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, warto wypytać dotychczasowego właściciela o wszelkie remonty i zmiany, które były dokonywane w lokalu. Oczywiście właściciel może nie zechcieć powiedzieć nam całej prawdy, np. o tym, że ściany trzeba często odnawiać, bo wychodzi na nich grzyb z powodu wilgoci, dlatego też warto samodzielnie dokładnie obejrzeć każdy kąt lokalu.

Przed zakupem mieszkania w bloku w Bydgoszczy należy też ustalić z właścicielem, jakie wyposażenie zostaje w lokalu, a jakie zostanie zabrane.

Stan techniczny budynku

Oprócz oględzin samego mieszkania, warto również przyjrzeć się całemu blokowi. Właściciela warto dopytać o stan techniczny budynku oraz o dotychczasowych i planowanych pracach remontowym i renowacjach. Niezbędne jest również poszerzenie swojego stanu wiedzy o informacje dotyczące stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
22.07.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osowej Górze?

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na osiedle Osowa Góra. To miejsce otoczone naturą, dające mieszkańcom wiele możliwości. Co dokładnie wyróżnia tę wdzięczną bydgoską dzielnicę i dla kogo okaże się ona dobrym miejscem zamieszkania?

06.07.2022

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas poszukiwań nieruchomości w głowie każdego z nas rodzi się mnóstwo wątpliwości. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy!

04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK