12.08.2021

Jakie pytania zadać właścicielowi, kupując mieszkanie w bloku?

Zakup mieszkania to dla większości ludzi jeden z największych wydatków w życiu. Aby nie kupić kota w worku przed dokonaniem transakcji trzeba dowiedzieć sie jak najwięcej o danym lokalu. Podpowiadamy jakie pytania zadać właścicielowi mieszkania od którego chcemy kupić lokal.

Dawid Płociński

Zakup mieszkania to dla większości ludzi jeden z największych wydatków w życiu. Aby nie kupić kota w worku przed dokonaniem transakcji trzeba dowiedzieć sie jak najwięcej o danym lokalu. Podpowiadamy jakie pytania zadać właścicielowi mieszkania od którego chcemy kupić lokal.

po co pytać?

Po co w ogóle pytać właściciela o dodatkowe szczegóły dotyczące danej nieruchomości i jej otoczenia? Przecież najważniejsze rzeczy znajdują się w ogłoszeniu czy w późniejszej umowie kupna-sprzedaży. Otóż nie do końca tak jest. O ile w tego typu dokumentach są wszystkie najważniejsze informacje to nie ma w nich szczegółów, które mogą być bardzo istotne dla komfortu w codziennym życiu dla przyszłego mieszkańca lokalu.

Oprócz tego chodzi o bezpieczeństwo. W przypadku zakupu nieruchomości, którym jest nowe mieszkanie w Bydgoszczy nasze po części interesy chroni ustawa deweloperska. Jednak w przypadku zakupu mieszkania w bloku z rynku wtórnego zadbanie o bezpieczeństwo naszych interesów leży po naszej stronie. Dlatego właśnie warto o wszystko wypytać właściciela lokalu jeszcze przed podpisaniem umowy zakupu. Jakie pytania warto zadać?

Pytania o księgę wieczystą a zakup nieruchomości w Bydgoszczy

Księga wieczysta zawiera wiele działów, w których znaleźć można wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego mieszkania w Bydgoszczy, obciążeń na nim ciążących czy informacje o właścicielu. Dotychczasowy właściciel mieszkania musi podać nam numer księgi wieczystej. Księgę należy przestudiować zarówno na początku oględzin mieszkania, jak i przed samym podpisaniem umowy, w celu upewnienia się, że nie powstały w dokumencie żadne zmiany.

Oprócz pytań o księgę wieczystą, warto doprecyzować z właścicielem mieszkania kwestie dotyczącą osób, które są zameldowane w lokalu, ponieważ ich wykazu nie znajdziemy w księdze wieczystej. Oprócz tego trzeba dopytać o dodatkowe koszty administracyjne, np. płatności za czynsz i media czy fundusz remontowy. Dobrze jest także dopytać o sąsiadów – czy stwarzają problemy czy raczej są spokojni oraz o okolice bloku – czy jest bezpieczna itp.

Stan i wyposażenie mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy

Poza dokładnymi oględzinami mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, warto wypytać dotychczasowego właściciela o wszelkie remonty i zmiany, które były dokonywane w lokalu. Oczywiście właściciel może nie zechcieć powiedzieć nam całej prawdy, np. o tym, że ściany trzeba często odnawiać, bo wychodzi na nich grzyb z powodu wilgoci, dlatego też warto samodzielnie dokładnie obejrzeć każdy kąt lokalu.

Przed zakupem mieszkania w bloku w Bydgoszczy należy też ustalić z właścicielem, jakie wyposażenie zostaje w lokalu, a jakie zostanie zabrane.

Stan techniczny budynku

Oprócz oględzin samego mieszkania, warto również przyjrzeć się całemu blokowi. Właściciela warto dopytać o stan techniczny budynku oraz o dotychczasowych i planowanych pracach remontowym i renowacjach. Niezbędne jest również poszerzenie swojego stanu wiedzy o informacje dotyczące stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK