02.08.2019

Jakie pytania warto zadać przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania?

Zakup nieruchomości to ważne wydarzenie, które wymaga wielu przemyśleń. Przed podjęciem decyzji warto dobrze poznać lokal. Najwięcej wątpliwości zazwyczaj dotyczy mieszkań na rynku wtórnym. Podpowiadamy, jakie pytania dobrze jest zadać zanim zdecydujemy się na kupno lokum.

Dawid Płociński

O co pytać przed zakupem mieszkania w Bydgoszczy?

Niezależnie od tego, czy sami szukamy idealnego dla nas lokum czy korzystamy z usług profesjonalnego biura nieruchomościzakup mieszkania w Bydgoszczy powinien być dobrze przemyślany. W tym celu warto przygotować listę interesujących nas zagadnień, które umożliwią poznanie nieruchomości i podjęcie decyzji. Przykładowe pytania, które dobrze jest zadać przed kupnem mieszkania, to:

Czy mieszkanie było remontowane? Jeśli tak, to kiedy?

Jeżeli chcemy nabyć lokal z rynku wtórnego w Bydgoszczy, warto poruszyć kwestię wykonywanych wcześniej remontów. Dzięki temu dowiemy się, jaki jest stan techniczny interesującego nas mieszkania. Warto spytać również o to, w którym roku został powstał dany budynek.

Kto mieszka w budynku?

Wbrew pozorom pytanie o innych mieszkańców bloku jest bardzo ważne. Jeżeli mamy małe dzieci, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie sąsiadowanie z osobami posiadającymi potomstwo w podobnym wieku niż z ludźmi starszymi. Jeśli zależy nam natomiast na ciszy i spokoju, to zakup mieszkania w budynku, w którym część lokali wynajmowana jest np. studentom organizującym imprezy, może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie.

Kiedy możliwe byłoby wprowadzenie się do mieszkania?

To pytanie pozwoli ustalić termin ewentualnej przeprowadzki do nowego mieszkania w Bydgoszczy. Zmiana miejsca zamieszkania wymaga dobrej organizacji. W ten sposób będziemy mogli przygotować się do spakowania i przetransportowania wszystkich naszych rzeczy do nowego lokalu.

W jaki sposób postrzegana jest okolica?

Warto lepiej poznać otoczenie, w którym, być może, spędzimy najbliższe lata. Jeżeli dana dzielnica cieszy się dobrą opinią, prawdopodobnie w nowym mieszkaniu będziemy mogli czuć się bezpiecznie.

Czy mieszkańcy mają do dyspozycji garaż?

Możliwość korzystania z garażu podziemnego zapewnia naszemu pojazdowi bezpieczeństwo. Z tego względu warto upewnić się, że do interesującego nas mieszkania przyporządkowane jest miejsce parkingowe.

Czy dostępna jest piwnica? Jeśli tak, jaki jest jej stan oraz powierzchnia?

Dodatkowa przestrzeń w postaci piwnicy umożliwia przechowywanie różnych przedmiotów, m.in. rowerów. Warto dowiedzieć się, czy takie pomieszczenie przynależy do mieszkania w Bydgoszczy, które chcielibyśmy kupić. Istotna jest powierzchnia piwnicy, jak również jej stan – wilgoć może być bardzo szkodliwa dla składowanych przedmiotów.

Czy właściciel zamierza pozostawić mieszkanie puste czy częściowo wyposażone?

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego w Bydgoszczy warto dowiedzieć się, czy dotychczasowy właściciel zamierza usunąć z lokalu wszystkie elementy wyposażenia. Jeśli część z nich zostawi albo sprzeda nam za stosunkowo niewielką kwotę, wydamy mniej pieniędzy na urządzanie wnętrza

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK