07.01.2021

Kupno mieszkania w Bydgoszczy – o co warto zapytać pośrednika nieruchomości?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga sprawdzenia wielu kwestii, począwszy od stanu prawnego lokalu, a zakończywszy na możliwości negocjacji ceny. Jakie pytania warto zadać pośrednikowi nieruchomości zajmującego się sprzedażą mieszkań w Bydgoszczy?

Dawid Płociński

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga sprawdzenia wielu kwestii, począwszy od stanu prawnego lokalu, a zakończywszy na możliwości negocjacji ceny. Jakie pytania warto zadać pośrednikowi nieruchomości zajmującego się sprzedażą mieszkań w Bydgoszczy?

Jaki jest stan prawny mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy?

Kluczową kwestią, o jaką należy zapytać pośrednika nieruchomości decydując się na kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest jego stan prawny. Należy dowiedzieć się, czy mieszkanie jest spółdzielcze czy własnościowe. Mieszkanie spółdzielcze jest własnością spółdzielni i poprzez opłacanie czynszu nabywamy prawo korzystania z lokalu i rozporządzania nim. Taki stan prawny może być jednak problemem w sytuacji, w której popadniemy w długi. Wówczas mieszkanie może zostać zlicytowane przez spółdzielnię. Natomiast, jeśli mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy jest własnościowe, wówczas możemy stać się jego właścicielem. Jednak zanim to się stanie, warto pozyskać informacje zawarte w księdze wieczystej nieruchomości i zorientować się, czy nie dokonano w niej wpisu o tym, że lokal stanowi zabezpieczenie kredytu bądź innych zobowiązań. W przypadku zakupu zadłużonego mieszkania w Bydgoszczy może zajść konieczność spłaty zobowiązań.

Jaki jest stan techniczny mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, jak i budynku, w którym jest ono usytuowane?

Niezwykle ważnym aspektem jest również kwestia stanu technicznego zarówno mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, jak i samego budynku, w którym jest ono zlokalizowane.

Warto zapytać o stan ścian, podłóg, okien i drzwi, a także stan instalacji gazowej, elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacyjnej. To niezwykle istotne, ponieważ w sytuacji, w której wybrane przez nas mieszkanie w Bydgoszczy wymaga dużego remontu, wykonania prac modernizacyjnych czy solidnego odświeżenia może okazać się, że całkowite koszty mogą zdecydowanie przewyższać nasz budżet przeznaczony na kupno mieszkania w Bydgoszczy.

Drugim elementem jest stan techniczny budynku. Należy zapytać o stan elewacji, dachu i ocieplenia, a także wygląd klatki schodowej, stan drzwi wejściowych, windy czy domofonu, a także o to, kiedy był wykonywany remont dachu, klatki schodowej i piwnic oraz czy są planowane jakieś prace remontowe w przyszłości.

Jakie są możliwości przebudowy i zmiany aranżacji wnętrz?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to inwestycja na długie lata. Być może w trakcie użytkowania będziemy chcieli zmienić jego układ, np. połączyć kuchnię z salonem bądź wyodrębnić dodatkowy pokój. Dlatego przed kupnem nieruchomości warto również dowiedzieć się, które ściany są nośne (konstrukcyjne), a co za tym idzie – których

Jakie są koszty utrzymania mieszkania?

Przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy warto również dowiedzieć się od pośrednika nieruchomości, jakie są koszty eksploatacyjne danej nieruchomości. Poprośmy o wykaz rachunków za wodę, ogrzewanie czy energię elektryczną z kilku ostatnich miesięcy, a także sprawdźmy opłaty za czynsz i media.

Czy podana cena mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy podlega negocjacji?

To niezwykle cenna informacja, ponieważ dzięki dobrze przeprowadzonym negocjacjom, w zależności od lokalizacji czy metrażu mieszkania, możemy zyskać nawet od 5 do 10% obniżki liczonej od ceny wyjściowej nieruchomości.

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to ważna życiowa decyzja. Dlatego przed jej podjęciem warto zadać pośrednikowi nieruchomości szereg pytań, by jak najwięcej dowiedzieć się o mieszkaniu, które planujemy kupić.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK