07.01.2021

Kupno mieszkania w Bydgoszczy – o co warto zapytać pośrednika nieruchomości?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga sprawdzenia wielu kwestii, począwszy od stanu prawnego lokalu, a zakończywszy na możliwości negocjacji ceny. Jakie pytania warto zadać pośrednikowi nieruchomości zajmującego się sprzedażą mieszkań w Bydgoszczy?

Dawid Płociński

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga sprawdzenia wielu kwestii, począwszy od stanu prawnego lokalu, a zakończywszy na możliwości negocjacji ceny. Jakie pytania warto zadać pośrednikowi nieruchomości zajmującego się sprzedażą mieszkań w Bydgoszczy?

Jaki jest stan prawny mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy?

Kluczową kwestią, o jaką należy zapytać pośrednika nieruchomości decydując się na kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest jego stan prawny. Należy dowiedzieć się, czy mieszkanie jest spółdzielcze czy własnościowe. Mieszkanie spółdzielcze jest własnością spółdzielni i poprzez opłacanie czynszu nabywamy prawo korzystania z lokalu i rozporządzania nim. Taki stan prawny może być jednak problemem w sytuacji, w której popadniemy w długi. Wówczas mieszkanie może zostać zlicytowane przez spółdzielnię. Natomiast, jeśli mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy jest własnościowe, wówczas możemy stać się jego właścicielem. Jednak zanim to się stanie, warto pozyskać informacje zawarte w księdze wieczystej nieruchomości i zorientować się, czy nie dokonano w niej wpisu o tym, że lokal stanowi zabezpieczenie kredytu bądź innych zobowiązań. W przypadku zakupu zadłużonego mieszkania w Bydgoszczy może zajść konieczność spłaty zobowiązań.

Jaki jest stan techniczny mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, jak i budynku, w którym jest ono usytuowane?

Niezwykle ważnym aspektem jest również kwestia stanu technicznego zarówno mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, jak i samego budynku, w którym jest ono zlokalizowane.

Warto zapytać o stan ścian, podłóg, okien i drzwi, a także stan instalacji gazowej, elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacyjnej. To niezwykle istotne, ponieważ w sytuacji, w której wybrane przez nas mieszkanie w Bydgoszczy wymaga dużego remontu, wykonania prac modernizacyjnych czy solidnego odświeżenia może okazać się, że całkowite koszty mogą zdecydowanie przewyższać nasz budżet przeznaczony na kupno mieszkania w Bydgoszczy.

Drugim elementem jest stan techniczny budynku. Należy zapytać o stan elewacji, dachu i ocieplenia, a także wygląd klatki schodowej, stan drzwi wejściowych, windy czy domofonu, a także o to, kiedy był wykonywany remont dachu, klatki schodowej i piwnic oraz czy są planowane jakieś prace remontowe w przyszłości.

Jakie są możliwości przebudowy i zmiany aranżacji wnętrz?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to inwestycja na długie lata. Być może w trakcie użytkowania będziemy chcieli zmienić jego układ, np. połączyć kuchnię z salonem bądź wyodrębnić dodatkowy pokój. Dlatego przed kupnem nieruchomości warto również dowiedzieć się, które ściany są nośne (konstrukcyjne), a co za tym idzie – których

Jakie są koszty utrzymania mieszkania?

Przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy warto również dowiedzieć się od pośrednika nieruchomości, jakie są koszty eksploatacyjne danej nieruchomości. Poprośmy o wykaz rachunków za wodę, ogrzewanie czy energię elektryczną z kilku ostatnich miesięcy, a także sprawdźmy opłaty za czynsz i media.

Czy podana cena mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy podlega negocjacji?

To niezwykle cenna informacja, ponieważ dzięki dobrze przeprowadzonym negocjacjom, w zależności od lokalizacji czy metrażu mieszkania, możemy zyskać nawet od 5 do 10% obniżki liczonej od ceny wyjściowej nieruchomości.

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to ważna życiowa decyzja. Dlatego przed jej podjęciem warto zadać pośrednikowi nieruchomości szereg pytań, by jak najwięcej dowiedzieć się o mieszkaniu, które planujemy kupić.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
22.07.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osowej Górze?

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na osiedle Osowa Góra. To miejsce otoczone naturą, dające mieszkańcom wiele możliwości. Co dokładnie wyróżnia tę wdzięczną bydgoską dzielnicę i dla kogo okaże się ona dobrym miejscem zamieszkania?

06.07.2022

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas poszukiwań nieruchomości w głowie każdego z nas rodzi się mnóstwo wątpliwości. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy!

04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK