18.06.2021

Wkład własny na nieruchomość w Bydgoszczy – fakty i mity

Aby kupić dom czy mieszkanie należy dysponować odpowiednią ilością środków finansowych, a te bardzo często pochodzą z kredytu. Wzięcie pożyczki wiąże się jednak z koniecznością posiadania wkładu własnego. Zobaczmy, czym jest i jakie są najpopularniejsze fakty i mity na jego temat.

Dawid Płociński

Aby kupić dom czy mieszkanie należy dysponować odpowiednią ilością środków finansowych, a te bardzo często pochodzą z kredytu. Wzięcie pożyczki wiąże się jednak z koniecznością posiadania wkładu własnego. Zobaczmy, czym jest i jakie są najpopularniejsze fakty i mity na jego temat.

Co to jest wkład własny?

Wkład własny jest procentowym udziałem klienta w finansowanej przez bank inwestycji w nieruchomość. W przypadku zakupu nieruchomości stanowi część jej ceny, natomiast podczas budowy nieruchomości jaką jest dom w Bydgoszczy jest to udział w kosztorysowej wartości przedsięwzięcia. Bez posiadania odpowiedniego wkładu własnego nie dostaniemy kredytu, nawet jeżeli nasza zdolność będzie pozwalała na zaciągnięcie pożyczki we wnioskowanym rozmiarze.

Wkład własny – fakty

  • Wyższy udział własny oznacza tańszy kredyt

Jest to zdecydowanie fakt. Im większy jest nasz własny kapitał w przedsięwzięciu, tym mniejszą kwotę kredytu musimy pożyczyć, a w konsekwencji niższy jest całkowity koszt kredytu i niższe raty. Zapewniając wkład o wysokości np. 30% wartości nieruchomości, zaciągamy kredyt wynoszący jedynie 70% wymaganej kwoty. Ponadto, im większy jest nasz wkład własny, tym lepsze warunki kredytu możemy negocjować z bankiem.

  • Wkład własny liczy się od wartości nieruchomości

Można powiedzieć, że wkład własny jest ułamkiem ceny nieruchomości w Bydgoszczy, którą chcemy kupić. Wbrew często powtarzanemu mitowi, wkład własny nie jest liczony od wartości kredytu, tylko od wartości przedmiotu zakupu, czyli nieruchomości. Na przykład w przypadku planu zakupu mieszkania w Bydgoszczy o wartości 100 000 zł, mając oszczędności na wkład własny w wysokości 30%, czyli 30 000 zł, bank pożyczy brakującą sumę, czyli 70 000 zł.

  • Wkład własny na mieszkanie nie musi być gotówką

Uzbieranie pieniędzy na wkład własny często może być trudne, a nawet niemożliwe. Sytuacji nie poprawiają wciąż rosnące ceny na rynku nieruchomości w Bydgoszczy. Na szczęście, wkładem własnym nie musi być tylko i wyłącznie gotówka. Może to być także inna nieruchomość lub ziemia, którą posiada potencjalny kredytobiorca oraz inne formy zabezpieczenia.

Wkład własny – mity

  • Biorąc kredyt na mieszkanie nie trzeba mieć wkładu własnego

Jeszcze do roku 2014 kredyt hipoteczny bez wkładu własnego był w stałej ofercie banków. Jednak od wejścia w życie Rekomendacji S KN, czyli dokumentu stanowiącego zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie, sytuacja się zmieniła i obecnie nie ma już ofert kredytu, które można uzyskać bez wpłacania wkładu własnego.

  • Na wkład własny można zaciągnąć kredyt gotówkowy

Banki przynajmniej teoretycznie nie akceptują kapitału pochodzącego z kredytu czy pożyczki gotówkowej. Oprócz tego należy pamiętać, że każde nowe zobowiązanie w postaci kredytu czy pożyczki obniża zdolność kredytową. W praktyce jednak, doradcy finansowi próbują w ten sposób zrekompensować braki w oszczędnościach klientów. Choć może to rozwiązywać część naszych problemów z wkładem własnym – zalecamy ostrożność w takich sytuacjach.

  • Wkład własny nie może wynosić mniej niż 20%

W styczniu 2017 roku wprowadzono rekomendowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego wysokość wkładu własnego, która wynosi 20%. Jest to jednak tylko kwota zalecana, a nie bezwzględny wymóg. W praktyce wysokość wkładu własnego zależy od wielu zmiennych, przede wszystkim od banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK