18.06.2021

Wkład własny na nieruchomość w Bydgoszczy – fakty i mity

Aby kupić dom czy mieszkanie należy dysponować odpowiednią ilością środków finansowych, a te bardzo często pochodzą z kredytu. Wzięcie pożyczki wiąże się jednak z koniecznością posiadania wkładu własnego. Zobaczmy, czym jest i jakie są najpopularniejsze fakty i mity na jego temat.

Dawid Płociński

Aby kupić dom czy mieszkanie należy dysponować odpowiednią ilością środków finansowych, a te bardzo często pochodzą z kredytu. Wzięcie pożyczki wiąże się jednak z koniecznością posiadania wkładu własnego. Zobaczmy, czym jest i jakie są najpopularniejsze fakty i mity na jego temat.

Co to jest wkład własny?

Wkład własny jest procentowym udziałem klienta w finansowanej przez bank inwestycji w nieruchomość. W przypadku zakupu nieruchomości stanowi część jej ceny, natomiast podczas budowy nieruchomości jaką jest dom w Bydgoszczy jest to udział w kosztorysowej wartości przedsięwzięcia. Bez posiadania odpowiedniego wkładu własnego nie dostaniemy kredytu, nawet jeżeli nasza zdolność będzie pozwalała na zaciągnięcie pożyczki we wnioskowanym rozmiarze.

Wkład własny – fakty

  • Wyższy udział własny oznacza tańszy kredyt

Jest to zdecydowanie fakt. Im większy jest nasz własny kapitał w przedsięwzięciu, tym mniejszą kwotę kredytu musimy pożyczyć, a w konsekwencji niższy jest całkowity koszt kredytu i niższe raty. Zapewniając wkład o wysokości np. 30% wartości nieruchomości, zaciągamy kredyt wynoszący jedynie 70% wymaganej kwoty. Ponadto, im większy jest nasz wkład własny, tym lepsze warunki kredytu możemy negocjować z bankiem.

  • Wkład własny liczy się od wartości nieruchomości

Można powiedzieć, że wkład własny jest ułamkiem ceny nieruchomości w Bydgoszczy, którą chcemy kupić. Wbrew często powtarzanemu mitowi, wkład własny nie jest liczony od wartości kredytu, tylko od wartości przedmiotu zakupu, czyli nieruchomości. Na przykład w przypadku planu zakupu mieszkania w Bydgoszczy o wartości 100 000 zł, mając oszczędności na wkład własny w wysokości 30%, czyli 30 000 zł, bank pożyczy brakującą sumę, czyli 70 000 zł.

  • Wkład własny na mieszkanie nie musi być gotówką

Uzbieranie pieniędzy na wkład własny często może być trudne, a nawet niemożliwe. Sytuacji nie poprawiają wciąż rosnące ceny na rynku nieruchomości w Bydgoszczy. Na szczęście, wkładem własnym nie musi być tylko i wyłącznie gotówka. Może to być także inna nieruchomość lub ziemia, którą posiada potencjalny kredytobiorca oraz inne formy zabezpieczenia.

Wkład własny – mity

  • Biorąc kredyt na mieszkanie nie trzeba mieć wkładu własnego

Jeszcze do roku 2014 kredyt hipoteczny bez wkładu własnego był w stałej ofercie banków. Jednak od wejścia w życie Rekomendacji S KN, czyli dokumentu stanowiącego zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie, sytuacja się zmieniła i obecnie nie ma już ofert kredytu, które można uzyskać bez wpłacania wkładu własnego.

  • Na wkład własny można zaciągnąć kredyt gotówkowy

Banki przynajmniej teoretycznie nie akceptują kapitału pochodzącego z kredytu czy pożyczki gotówkowej. Oprócz tego należy pamiętać, że każde nowe zobowiązanie w postaci kredytu czy pożyczki obniża zdolność kredytową. W praktyce jednak, doradcy finansowi próbują w ten sposób zrekompensować braki w oszczędnościach klientów. Choć może to rozwiązywać część naszych problemów z wkładem własnym – zalecamy ostrożność w takich sytuacjach.

  • Wkład własny nie może wynosić mniej niż 20%

W styczniu 2017 roku wprowadzono rekomendowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego wysokość wkładu własnego, która wynosi 20%. Jest to jednak tylko kwota zalecana, a nie bezwzględny wymóg. W praktyce wysokość wkładu własnego zależy od wielu zmiennych, przede wszystkim od banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK