10.12.2020

Wieżowiec czy kamienica – jaki typ budownictwa wybrać w Bydgoszczy?

Praktyczny komfort mieszkania w wieżowcu i urok wiekowych kamienic od lat pozostają w kręgu zainteresowań osób kupujących i wynajmujących mieszkania w Bydgoszczy. Nieruchomość w wieżowcu czy w kamienicy? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Dawid Płociński

Praktyczny komfort mieszkania w wieżowcu i urok wiekowych kamienic od lat pozostają w kręgu zainteresowań osób kupujących i wynajmujących mieszkania w Bydgoszczy. Nieruchomość w wieżowcu czy w kamienicy? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Wady i zalety mieszkania w wieżowcu

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Bydgoszczy w wieżowcu? Poznaj plusy i minusy nieruchomości zlokalizowanej w takim budynku.

Zalety mieszkania w wieżowcu

 • Wieżowce w Bydgoszczy znajdują się na osiedlach w centrum miasta bądź nieopodal centrum. Taka lokalizacja oznacza doskonałe połączenie komunikacyjne, bliskość sklepów, szkół, przedszkoli, aptek, przychodni i rozmaitych punktów usługowych, ale też placów zabaw czy parków.
 • Mieszkania w Bydgoszczy usytuowane w wieżowcach mają różne metraże – od małych kawalarek po mieszkania nawet 4-pokojowe, dzięki czemu każdy kto zechce kupić bądź wynająć mieszkanie w wieżowcu nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum dla siebie.
 • Mieszkania zlokalizowane na najwyższych piętrach zachwycają widokami. Powyżej 7 piętra z okien roztacza się już naprawdę pokaźny fragment okolicy.
 • Mieszkanie w wieżowcu jest równoznaczne z większą prywatnością. Mieszkając na wyższych piętrach możemy być pewni, że nikt nie będzie nam zaglądał do okien.
 • W wieżowcach zawsze są windy, dzięki czemu niezależnie od tego, na którym piętrze mieszkamy, nie musimy się martwić o wnoszenie roweru, wózka z dzieckiem czy ciężkich zakupów. To również duże udogodnienie dla seniorów i osób niepełnosprawnych.
 • Im wyższe piętro, tym mniej słyszalny jest hałas dobiegający z ulicy.

Wady mieszkania w wieżowcu

 • Osoby mieszkające na wyższych piętrach w wieżowcu muszą się liczyć ze słabszym ciśnieniem wody latem.
 • Nieruchomości zlokalizowane w bocznej części wieżowca oraz na ostatnim piętrze będą bardziej nagrzane latem i chłodniejsze zimą.
 • Ograniczone możliwości zacieśnienia więzi sąsiedzkich z uwagi na dużą ilość lokatorów.
 • Wieżowce z wielkiej płyty, budowane w latach 60-80-tych, nie zachwycają swą estetyką i jakością wykonania.
 • Osoby cierpiące na lęk wysokości mogą mieć problem z wyjściem na balkonem i np. rozwieszeniem prania.

Wady i zalety mieszkania w kamienicy

Rozważasz kupno nieruchomości w Bydgoszczy usytuowanej w kamienicy? Poznaj wady i zalety zamieszkiwania w kamienicy i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Zalety mieszkania w kamienicy

 • Mieszkania w kamienicach w Bydgoszczy kuszą swą niebywałą estetyką i zachwycają wszystkich wielbicieli niepowtarzalnego, historycznego klimatu. Monumentalna architektura, stare mury, zwarta zabudowa czy zdobiona elewacja sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie mieszkać w innym miejscu.
 • Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy usytuowane w kamienicy są przestronne i jasne, co zawdzięczają wysokim sufitom oraz dużym oknom, które gwarantują doskonały dostęp do naturalnego światła.
 • Grube ściany w kamienicy skutecznie tłumią hałasy dobiegające zza ściany.
 • Wykonane z cegły ściany w kamienicach wolno się nagrzewają, dzięki czemu latem we wnętrzu panuje przyjemny chłód.
 • Kamienice najczęściej znajdują się w samym centrum miasta. Dzięki temu mieszkanie w Bydgoszczy w kamienicy to gwarancja dogodnego skomunikowania z każdą częścią miasta, a także łatwy dostęp do rozmaitych punktów usługowo-handlowych.

Wady mieszkania w kamienicy

 • Zły stan techniczny. Nieszczelne okna, krzywe ściany oraz stare instalacje to najczęstsze problemy, które zwykle wiążą się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu.
 • Wysokie koszty eksploatacyjne, w tym przede wszystkim opłaty za ogrzewanie.
 • Z racji tego, że kamienice zwykle znajdują się w centrum miasta, najczęściej w okolicy znajdują się wąskie chodniki i ulice, a nie parki czy place zabaw.
 • Mieszkanie w kamienicy może być uciążliwe z uwagi na bliskość miejskiego życia i hałas dobiegający z ulicy.
 • Brak miejsc parkingowych.

Mieszkanie w bloku czy kamienicy – co wybrać?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli zależy Ci na przestronnym mieszkaniu z wysokimi sufitami w urokliwym, historycznym budynku, zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta, Twój wybór powinien paść na mieszkanie w kamienicy. Jeśli zaś marzysz o wygodnym mieszkaniu w bloku z windą, z dala od wielkomiejskiego hałasu i z pięknym widokiem rozpościerającym się z okna, powinieneś rozważyć kupno lub wynajem mieszkania w Bydgoszczy w wieżowcu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK