10.12.2020

Wieżowiec czy kamienica – jaki typ budownictwa wybrać w Bydgoszczy?

Praktyczny komfort mieszkania w wieżowcu i urok wiekowych kamienic od lat pozostają w kręgu zainteresowań osób kupujących i wynajmujących mieszkania w Bydgoszczy. Nieruchomość w wieżowcu czy w kamienicy? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Dawid Płociński

Praktyczny komfort mieszkania w wieżowcu i urok wiekowych kamienic od lat pozostają w kręgu zainteresowań osób kupujących i wynajmujących mieszkania w Bydgoszczy. Nieruchomość w wieżowcu czy w kamienicy? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Wady i zalety mieszkania w wieżowcu

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Bydgoszczy w wieżowcu? Poznaj plusy i minusy nieruchomości zlokalizowanej w takim budynku.

Zalety mieszkania w wieżowcu

  • Wieżowce w Bydgoszczy znajdują się na osiedlach w centrum miasta bądź nieopodal centrum. Taka lokalizacja oznacza doskonałe połączenie komunikacyjne, bliskość sklepów, szkół, przedszkoli, aptek, przychodni i rozmaitych punktów usługowych, ale też placów zabaw czy parków.
  • Mieszkania w Bydgoszczy usytuowane w wieżowcach mają różne metraże – od małych kawalarek po mieszkania nawet 4-pokojowe, dzięki czemu każdy kto zechce kupić bądź wynająć mieszkanie w wieżowcu nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum dla siebie.
  • Mieszkania zlokalizowane na najwyższych piętrach zachwycają widokami. Powyżej 7 piętra z okien roztacza się już naprawdę pokaźny fragment okolicy.
  • Mieszkanie w wieżowcu jest równoznaczne z większą prywatnością. Mieszkając na wyższych piętrach możemy być pewni, że nikt nie będzie nam zaglądał do okien.
  • W wieżowcach zawsze są windy, dzięki czemu niezależnie od tego, na którym piętrze mieszkamy, nie musimy się martwić o wnoszenie roweru, wózka z dzieckiem czy ciężkich zakupów. To również duże udogodnienie dla seniorów i osób niepełnosprawnych.
  • Im wyższe piętro, tym mniej słyszalny jest hałas dobiegający z ulicy.

Wady mieszkania w wieżowcu

  • Osoby mieszkające na wyższych piętrach w wieżowcu muszą się liczyć ze słabszym ciśnieniem wody latem.
  • Nieruchomości zlokalizowane w bocznej części wieżowca oraz na ostatnim piętrze będą bardziej nagrzane latem i chłodniejsze zimą.
  • Ograniczone możliwości zacieśnienia więzi sąsiedzkich z uwagi na dużą ilość lokatorów.
  • Wieżowce z wielkiej płyty, budowane w latach 60-80-tych, nie zachwycają swą estetyką i jakością wykonania.
  • Osoby cierpiące na lęk wysokości mogą mieć problem z wyjściem na balkonem i np. rozwieszeniem prania.

Wady i zalety mieszkania w kamienicy

Rozważasz kupno nieruchomości w Bydgoszczy usytuowanej w kamienicy? Poznaj wady i zalety zamieszkiwania w kamienicy i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Zalety mieszkania w kamienicy

  • Mieszkania w kamienicach w Bydgoszczy kuszą swą niebywałą estetyką i zachwycają wszystkich wielbicieli niepowtarzalnego, historycznego klimatu. Monumentalna architektura, stare mury, zwarta zabudowa czy zdobiona elewacja sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie mieszkać w innym miejscu.
  • Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy usytuowane w kamienicy są przestronne i jasne, co zawdzięczają wysokim sufitom oraz dużym oknom, które gwarantują doskonały dostęp do naturalnego światła.
  • Grube ściany w kamienicy skutecznie tłumią hałasy dobiegające zza ściany.
  • Wykonane z cegły ściany w kamienicach wolno się nagrzewają, dzięki czemu latem we wnętrzu panuje przyjemny chłód.
  • Kamienice najczęściej znajdują się w samym centrum miasta. Dzięki temu mieszkanie w Bydgoszczy w kamienicy to gwarancja dogodnego skomunikowania z każdą częścią miasta, a także łatwy dostęp do rozmaitych punktów usługowo-handlowych.

Wady mieszkania w kamienicy

  • Zły stan techniczny. Nieszczelne okna, krzywe ściany oraz stare instalacje to najczęstsze problemy, które zwykle wiążą się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu.
  • Wysokie koszty eksploatacyjne, w tym przede wszystkim opłaty za ogrzewanie.
  • Z racji tego, że kamienice zwykle znajdują się w centrum miasta, najczęściej w okolicy znajdują się wąskie chodniki i ulice, a nie parki czy place zabaw.
  • Mieszkanie w kamienicy może być uciążliwe z uwagi na bliskość miejskiego życia i hałas dobiegający z ulicy.
  • Brak miejsc parkingowych.

Mieszkanie w bloku czy kamienicy – co wybrać?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli zależy Ci na przestronnym mieszkaniu z wysokimi sufitami w urokliwym, historycznym budynku, zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta, Twój wybór powinien paść na mieszkanie w kamienicy. Jeśli zaś marzysz o wygodnym mieszkaniu w bloku z windą, z dala od wielkomiejskiego hałasu i z pięknym widokiem rozpościerającym się z okna, powinieneś rozważyć kupno lub wynajem mieszkania w Bydgoszczy w wieżowcu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
18.04.2025

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zarabiać na swojej nieruchomości? Krótkoterminowy najem może przynieść szybki zysk, ale wymaga większego zaangażowania. Długoterminowy daje stabilność, lecz z mniejszym dochodem. Sprawdź, co wybrać i dlaczego warto skonsultować się z profesjonalnym biurem nieruchomości.

11.04.2025

Jak ustalić odpowiednią cenę nieruchomości? – czynniki wpływające na wycenę mieszkania

Wycena mieszkania to kluczowy etap zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę nieruchomości – od lokalizacji, przez stan techniczny mieszkania, aż po sytuację na rynku.

04.04.2025

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania? Podczas oglądania nieruchomości warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą wpłynąć na komfort życia i wartość inwestycji. W naszym artykule podpowiadamy, jak ocenić stan techniczny lokalu, sprawdzić układ pomieszczeń, zweryfikować lokalizację oraz upewnić się, że zakup będzie bezpieczny pod względem prawnym. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć kosztownych błędów!