27.03.2020

Sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy – jakie dokumenty są potrzebne?

Gdy decydujemy się na sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy, ważne jest, aby przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Biurokracja dla wielu z nas ma wiele wspólnego z czarną magią. Aby ułatwić Wam sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy, zebraliśmy w jednym miejscu listę wymaganych dokumentów.

Dawid Płociński

Gdy decydujemy się na sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy, ważne jest, aby przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Biurokracja dla wielu z nas ma wiele wspólnego z czarną magią. Aby ułatwić Wam sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy, zebraliśmy w jednym miejscu listę wymaganych dokumentów.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w Bydgoszczy

Taki stan prawny mieszkania oznacza, że posiadamy prawo do lokalu, ale budynek i grunt należą do spółdzielni mieszkaniowej. Gdy chcemy sprzedać taką nieruchomość w Bydgoszczy, wymaganymi dokumentami będą:

  • Zaświadczenie ze spółdzielni o prawie do lokalu,
  • Zaświadczenie ze spółdzielni o braku zadłużenia w stosunku do spółdzielni,
  • Odpis zwykły z księgi wieczystej lub wydruk aktualnej treści księgi wieczystej ze strony internetowej Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych, o ile księga wieczysta jest założona,
  • Podstawę nabycia np. przydział na lokal wydany przez spółdzielnię, wypis aktu notarialnego, umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia

Dodatkowo, na życzenie nabywcy, należy pobrać zaświadczenie z Urzędu Gminy o braku zameldowania kogokolwiek w mieszkaniu na sprzedaż w Bydgoszczy. W określonych przypadkach potrzebne mogą być także: odpis z KRS w przypadku osób prawnych oraz uchwały odpowiednich organów tych osób oraz zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego.

Lokal w Bydgoszczy stanowiący odrębną własność

Odrębna własność to najpełniejsze prawo do nieruchomości. W tym przypadku jest się rzeczywistym właścicielem mieszkania i praw z nim związanych: do gruntu i wspólnych części budynku i urządzeń. Jeśli posiadamy na własność mieszkanie w Bydgoszczy, aby je sprzedać, potrzebujemy zgromadzić następujące dokumenty:

  • Odpis zwykły z księgi wieczystej lub wydruk aktualnej treści księgi wieczystej ze strony internetowej Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych,
  • Zaświadczenie zarządcy o braku zadłużenia w płatności opłat eksploatacyjnych.
  • Podstawę  nabycia, tj. akt notarialny zakupu nieruchomości, umowy darowizny czy postanowienie sądu o nabyciu spadku;

Dodatkowo możemy potrzebować: odpisu z KRS w przypadku osób prawnych oraz uchwały odpowiednich organów tych osób, wypisu z kartoteki lokali, zaświadczenie o braku zameldowania kogokolwiek w mieszkaniu (na żądanie nabywcy), zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego.

Sprzedaż nieruchomości gruntowej w Bydgoszczy

Nieruchomość gruntowa to część powierzchni ziemi, która stanowi odrębny przedmiot własności. Sprzedaż nieruchomości w Bydgoszczy tego rodzaju będzie zazwyczaj dotyczyła działek rekreacyjnych czy budowlanych, a także lasów i gruntów rolniczych na obrzeżach miasta. Dokumenty potrzebne podczas tego procesu to:

  • Odpis zwykły z księgi wieczystej lub wydruk aktualnej treści księgi wieczystej ze strony internetowej Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych,
  • Wypis z ewidencji gruntów
  • Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania, przestrzennego lub o braku planu wydane przez Urząd Miasta lub Urząd Gminy,
  • Zaświadczenie stwierdzające fakt, czy działka jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu.

Dodatkowymi dokumentami niezbędnymi w procesie sprzedaży omawianej nieruchomości w Bydgoszczy mogą być: zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dotyczące uregulowania podatku od spadków i darowizn, w przypadku odziedziczenia gruntu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.04.2025

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby szybciej znaleźć kupca?

Zastanawiasz się, jak wyróżnić swoje mieszkanie na tle innych ofert i przyciągnąć uwagę kupujących? Odpowiednie przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą to klucz do sukcesu! Dowiedz się, jak dzięki kilku prostym zabiegom z zakresu home stagingu i skutecznej prezentacji zwiększyć atrakcyjność mieszkania i skrócić czas oczekiwania na kupca.

18.04.2025

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zarabiać na swojej nieruchomości? Krótkoterminowy najem może przynieść szybki zysk, ale wymaga większego zaangażowania. Długoterminowy daje stabilność, lecz z mniejszym dochodem. Sprawdź, co wybrać i dlaczego warto skonsultować się z profesjonalnym biurem nieruchomości.

11.04.2025

Jak ustalić odpowiednią cenę nieruchomości? – czynniki wpływające na wycenę mieszkania

Wycena mieszkania to kluczowy etap zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę nieruchomości – od lokalizacji, przez stan techniczny mieszkania, aż po sytuację na rynku.