07.02.2019

Jak skutecznie zająć się sprzedażą mieszkania?

Sprzedaż mieszkania może spędzać sen z powiek ‒ zwłaszcza kiedy nie mamy doświadczenia w tego typu transakcjach. Tak naprawdę nie ma czego się obawiać, gdyż wystarczy wdrożyć w życie pewne zasady. Ich realizacja pozwoli na osiągnięcie owocnych efektów. Dzisiaj podpowiadamy, co należy zrobić, by sprzedaż mieszkania okazała się prostym, a nawet przyjemnym działaniem.

Dawid Płociński

Określ własne cele oraz możliwości

Przede wszystkim na samym początku należy określić efekty, które chcemy osiągnąć. Wiadomo, iż każdy z nas chciałby sprzedać mieszkanie jak najdrożej – tak, aby jak najwięcej zyskać. Należy jednak pamiętać, iż zbyt wygórowana cena może przestraszyć ewentualnych kupców. Warto zatem nierzadko zasięgnąć pomocy kogoś doświadczonego. Nie zawsze samemu da się wszystko załatwić – sprzedaż mieszkania w Bydgoszczy wiąże się z wieloma formalności, chociażby takimi jak wycena. Warto zatem określić własne cele oraz możliwości ‒ przemyśleć ewentualną pomoc pośrednika.

Wyceń swoje mieszkanie

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad realną ceną. Oszacowanie wartości nieruchomości to bardzo ważna część sprzedaży. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, nie warto podawać cen zawyżonych, gdyż mogą one zniechęcić zainteresowane osoby. Niewskazane jest również zaniżanie kwoty– prawdopodobnie wzbudzi to podejrzenie, iż mieszkanie posiada defekt, a ponadto będziemy stratni, czego oczywiście chcemy uniknąć. Zawsze warto zostawić pole do pewnej negocjacji. Powinniśmy również zorientować się na rynku nieruchomości – przejrzeć podobne ogłoszenia, które weźmiemy pod uwagę przy ustalaniu ceny. Jednak przede wszystkim należy uwzględnić lokalizację oraz otoczenie naszej nieruchomości – to znaczy bliskość szkoły, sklepu czy nawet przystanku autobusowego. Te wszystkie kwestie mają niebywałe znaczenie w szacowaniu wartości.

Spraw, by oferta była atrakcyjna

Kupujący na samym początku widzi naszą ofertę. Dlatego też należy zadbać o to, by przyciągała uwagę oraz kusiła atrakcyjnością. Warto wykonać profesjonalne zdjęcia lokalu – ich jakość ma w obecnych czasach naprawdę bardzo duże znaczenie. Ponadto pamiętajmy o tym, by fotografować przestrzenie wcześniej przez nas posprzątane – niech kuszą swoim wyglądem. Prawdą jest, iż kupujemy oczami, dlatego najlepiej sprzedają się czyste, schludne mieszkania. Nawet lepiej może sprzedać się nieruchomość starsza, ale posprzątana niż zaniedbane nowe budownictwo. Obecnie możemy zatrudnić zawodowych home stagerów, czyli osoby, które na co dzień zajmują się przygotowywaniem mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy. Nawet pewne drobne zmiany sprawiają, iż lokal dużo lepiej się prezentuje – chociażby poprzez usunięcie rzeczy zmniejszających optycznie pomieszczenia czy też wprowadzenie świeżego zapachu.

Zadbaj o dokumenty, spisz umowę przedwstępną

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sprzedaż mieszkania w Bydgoszczy to załatwianie wielu formalności. Powinniśmy zadbać o zapłatę wszystkich rachunków w terminie – tak, by ewentualnie móc udowodnić, iż nie zalegamy z opłatami za lokal. Należy również mieć przygotowany dokument potwierdzający prawo własności, chociażby w postaci kopii aktu notarialnego. Warto również pomyśleć o spisaniu ewentualnej umowy przedwstępnej – zwłaszcza wtedy, gdy z jakiś względów nie możemy zawrzeć umowy sprzedaży u notariusza, na przykład kupujący potrzebuje czasu na uzyskanie kredytu. Nie zapominajmy o spisaniu umowy przedwstępnej, gdyż umowy słowne nie dają żadnych gwarancji. Możemy również poprosić o wpłatę zadatku, która będzie pewnym ubezpieczeniem w razie chęci wycofania się zainteresowanej osoby.

Doradca nieruchomości Cię wyręczy

Kiedy zdecydujemy się na pomoc profesjonalisty, to będziemy mieć pewność, iż praktycznie wszystkie najważniejsze oraz najtrudniejsze sprawy załatwi za nas. To jest jedna z opcji, nad którą warto się poważnie zastanowić. Niekiedy wydaje nam się, iż będziemy oszczędni, załatwiając wszelkie formalności samemu – co niestety nie zawsze okazuje się prawdą. Biuro nieruchomości w Bydgoszczy posiada kontakty, które w tej branży okazują się wyjątkowo przydatne. Pośrednicy dokładnie wiedzą gdzie zamieszczać ogłoszenia oraz co zrobić, by zainteresować pożądanych kupców. Polecamy zatem zorientować się na rynku i sprawdzić propozycje oferowane przez agencje nieruchomości.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK