26.06.2020

Odbiór techniczny nowego domu lub mieszkania w Bydgoszczy – co warto wiedzieć?

Wybór nieruchomości i wszelkie formalności z tym związane to istotne elementy całego, dość skomplikowanego procesu, jakim jest kupno nowego mieszkania lub w domu. Nie można jednak zapominać o jeszcze jednej ważnej czynności, jaką jest odbiór techniczny nieruchomości, podczas którego należy dokładnie obejrzeć lokal i wychwycić wszelkie ewentualne usterki i uchybienia.

Dawid Płociński

Wybór nieruchomości i wszelkie formalności z tym związane to istotne elementy całego, dość skomplikowanego procesu, jakim jest kupno nowego mieszkania lub w domu. Nie można jednak zapominać o jeszcze jednej ważnej czynności, jaką jest odbiór techniczny nieruchomości, podczas którego należy dokładnie obejrzeć lokal i wychwycić wszelkie ewentualne usterki i uchybienia.

Odbiór techniczny mieszkania – jak się przygotować?

Celem odbioru technicznego jest dokonanie oceny przez nabywającego, czy stan wykończenia zakupionej nieruchomości w Bydgoszczy jest zgodny z tym, co zostało zawarte w umowie. Mieszkanie należy obejrzeć, zwracając uwagę na wszelkie szczegóły i detale, dlatego na odbiór techniczny domu warto sobie zarezerwować co najmniej dwie godziny.

Zgodność nieruchomości z umową

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w ramach odbioru technicznego domu, jest sprawdzenie jego zgodności z planem. Trzeba zweryfikować, czy układ i wielkość pomieszczeń, a także wielkość otworów okiennych i drzwi jest zgodna z projektem. Kolejno przejdź do zmierzenia wysokości pomieszczeń i sprawdzenia, czy jest ona jednakowa we wszystkich wnętrzach.

Sprawdź, czy ściany są proste

Podczas odbioru nieruchomości w Bydgoszczy sprawdź pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku – powinny być proste i mieć równo rozłożony tynk, tj. bez zgrubień, wybrzuszeń i pęcherzyków powietrza. Ściany powinny być gładkie, bez pęknięć i śladów jakichkolwiek napraw.

Sprawdź, czy podłogi są równe i poziome

Przy pomocy poziomicy należy sprawdzić czy podłogi w mieszkaniu są równe oraz czy przy ścianach posiadają szczelinę dylatacyjną. Ponadto zwróć uwagę na podłogę na balkonie, która powinna być tak zrobiona, by swobodnie spływała z niej woda. Przyda Ci się do tego piłeczka, np. pingpongowa, przy pomocy której sprawdzisz czy podłoga ma odpowiedni spadek.

Szczelność i prawidłowe osadzenie okien i drzwi

Należy sprawdzić, czy okna i drzwi chodzą lekko i płynnie oraz prawidłowo się otwierają. Zwróć uwagę czy samoczynnie się nie przymykają. Zbadaj też szczelność okien i drzwi. W jaki sposób? Wystarczy je zamknąć wkładając między ramę a futrynę kartkę. Jeżeli nie można jej swobodnie wyciągnąć, wówczas należy uznać, że okna i drzwi są szczelne. Sprawdź też, czy na powierzchni drzwi i okien nie znajdują się jakieś uszkodzenia, np. rysy, pęknięcia, wgniecenia bądź nierówności.

Sprawdzenie instalacji

Najwyższa pora, by sprawdzić prawidłowość instalacji znajdujących się w nowym domu lub mieszkaniu w Bydgoszczy. Najłatwiej jest sprawdzić instalację wentylacyjną. Wystarczy zapalić zapałkę i przyłożyć jej płomień do otworu wentylacyjnego. Płomień odchylony w jego stronę oznacza dobry ciąg wentylacyjny.

Kolejno sprawdź instalację elektryczną. Zbadaj, czy układ gniazdek i punktów świetlnych jest zgodny z projektem. Zamontuj też we wszystkich punktach oprawki z żarówkami, po czym zapal je wszystkie naraz. Jeżeli jakakolwiek żarówka zacznie migać lub wyskoczy bezpiecznik, to znak, że instalacja szwankuje i kwalifikuje się do naprawy. Pamiętaj też o sprawdzeniu prądu w gniazdkach, najlepiej przy użyciu próbnika.

Podczas odbioru technicznego domu lub mieszkania w Bydgoszczy nie można zapomnieć o instalacji gazowej, wodnej i grzewczej. Do zbadania szczelności instalacji gazowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Instalację wodną można sprawdzić dopiero po podłączeniu do niej urządzeń, natomiast grzewczą – tylko w sezonie grzewczym. Jedyne co na tym etapie możesz zrobić, to sprawdzić układ punktów wodnych i kanalizacyjnych oraz umiejscowienie grzejników. Pokręć też zaworami, by upewnić się, że łatwo chodzą.

Zadbaj o należyty odbiór techniczny nieruchomości w Bydgoszczy, by mieć pewność, że lokal został wybudowany zgodnie z projektem i nie posiada usterek.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK