26.06.2020

Odbiór techniczny nowego domu lub mieszkania w Bydgoszczy – co warto wiedzieć?

Wybór nieruchomości i wszelkie formalności z tym związane to istotne elementy całego, dość skomplikowanego procesu, jakim jest kupno nowego mieszkania lub w domu. Nie można jednak zapominać o jeszcze jednej ważnej czynności, jaką jest odbiór techniczny nieruchomości, podczas którego należy dokładnie obejrzeć lokal i wychwycić wszelkie ewentualne usterki i uchybienia.

Dawid Płociński

Wybór nieruchomości i wszelkie formalności z tym związane to istotne elementy całego, dość skomplikowanego procesu, jakim jest kupno nowego mieszkania lub w domu. Nie można jednak zapominać o jeszcze jednej ważnej czynności, jaką jest odbiór techniczny nieruchomości, podczas którego należy dokładnie obejrzeć lokal i wychwycić wszelkie ewentualne usterki i uchybienia.

Odbiór techniczny mieszkania – jak się przygotować?

Celem odbioru technicznego jest dokonanie oceny przez nabywającego, czy stan wykończenia zakupionej nieruchomości w Bydgoszczy jest zgodny z tym, co zostało zawarte w umowie. Mieszkanie należy obejrzeć, zwracając uwagę na wszelkie szczegóły i detale, dlatego na odbiór techniczny domu warto sobie zarezerwować co najmniej dwie godziny.

Zgodność nieruchomości z umową

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w ramach odbioru technicznego domu, jest sprawdzenie jego zgodności z planem. Trzeba zweryfikować, czy układ i wielkość pomieszczeń, a także wielkość otworów okiennych i drzwi jest zgodna z projektem. Kolejno przejdź do zmierzenia wysokości pomieszczeń i sprawdzenia, czy jest ona jednakowa we wszystkich wnętrzach.

Sprawdź, czy ściany są proste

Podczas odbioru nieruchomości w Bydgoszczy sprawdź pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku – powinny być proste i mieć równo rozłożony tynk, tj. bez zgrubień, wybrzuszeń i pęcherzyków powietrza. Ściany powinny być gładkie, bez pęknięć i śladów jakichkolwiek napraw.

Sprawdź, czy podłogi są równe i poziome

Przy pomocy poziomicy należy sprawdzić czy podłogi w mieszkaniu są równe oraz czy przy ścianach posiadają szczelinę dylatacyjną. Ponadto zwróć uwagę na podłogę na balkonie, która powinna być tak zrobiona, by swobodnie spływała z niej woda. Przyda Ci się do tego piłeczka, np. pingpongowa, przy pomocy której sprawdzisz czy podłoga ma odpowiedni spadek.

Szczelność i prawidłowe osadzenie okien i drzwi

Należy sprawdzić, czy okna i drzwi chodzą lekko i płynnie oraz prawidłowo się otwierają. Zwróć uwagę czy samoczynnie się nie przymykają. Zbadaj też szczelność okien i drzwi. W jaki sposób? Wystarczy je zamknąć wkładając między ramę a futrynę kartkę. Jeżeli nie można jej swobodnie wyciągnąć, wówczas należy uznać, że okna i drzwi są szczelne. Sprawdź też, czy na powierzchni drzwi i okien nie znajdują się jakieś uszkodzenia, np. rysy, pęknięcia, wgniecenia bądź nierówności.

Sprawdzenie instalacji

Najwyższa pora, by sprawdzić prawidłowość instalacji znajdujących się w nowym domu lub mieszkaniu w Bydgoszczy. Najłatwiej jest sprawdzić instalację wentylacyjną. Wystarczy zapalić zapałkę i przyłożyć jej płomień do otworu wentylacyjnego. Płomień odchylony w jego stronę oznacza dobry ciąg wentylacyjny.

Kolejno sprawdź instalację elektryczną. Zbadaj, czy układ gniazdek i punktów świetlnych jest zgodny z projektem. Zamontuj też we wszystkich punktach oprawki z żarówkami, po czym zapal je wszystkie naraz. Jeżeli jakakolwiek żarówka zacznie migać lub wyskoczy bezpiecznik, to znak, że instalacja szwankuje i kwalifikuje się do naprawy. Pamiętaj też o sprawdzeniu prądu w gniazdkach, najlepiej przy użyciu próbnika.

Podczas odbioru technicznego domu lub mieszkania w Bydgoszczy nie można zapomnieć o instalacji gazowej, wodnej i grzewczej. Do zbadania szczelności instalacji gazowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Instalację wodną można sprawdzić dopiero po podłączeniu do niej urządzeń, natomiast grzewczą – tylko w sezonie grzewczym. Jedyne co na tym etapie możesz zrobić, to sprawdzić układ punktów wodnych i kanalizacyjnych oraz umiejscowienie grzejników. Pokręć też zaworami, by upewnić się, że łatwo chodzą.

Zadbaj o należyty odbiór techniczny nieruchomości w Bydgoszczy, by mieć pewność, że lokal został wybudowany zgodnie z projektem i nie posiada usterek.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK