17.10.2019

Mieszkanie w bloku – wady i zalety

Szukając swojego wymarzonego miejsca do zamieszkania w Bydgoszczy, stajemy przed nie lada dylematem. Zastanawiamy się, czy wybrać dom, mieszkanie w kamienicy, bloku a może zdecydować się na kupno lokum w szeregowcu. Wszystkie te rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Dziś pod lupę bierzemy mieszkania w blokach w Bydgoszczy i wskazujemy wszelkie „za” i „przeciw” odnośnie obrania tego rozwiązania.

Dawid Płociński

Mieszkanie w bloku – zalety

Wybierając opcję zamieszkania w bloku, decydujemy się na kupno lokum przeznaczonego na sprzedaż w Bydgoszczy lub jego wynajem. Taki wybór niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, mieszkając w bloku najczęściej należymy do spółdzielni. Dzięki temu nie musimy martwić się o prace konserwacyjne na wspólnym terenie czy też kwestię ogrzewania. Niejednokrotnie spółdzielnia bierze też na siebie obowiązek utrzymania czystości na terenie administrowanej powierzchni oraz zapewnienia bezpieczeństwa lokatorom. Administratorzy osiedli coraz większy nacisk kładą również na dbałość o komfort lokatorów poprzez udogodnienia, takie jak place zabawa dla dzieci, gospodarowanie terenów zielonych, monitoring, bramy otwierane na pilota czy też garaże podziemne. Po drugie, wielkomiejskie blokowiska, w których warto szukać mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, zazwyczaj zlokalizowane są w centrum miasta lub dzielnicach, w okolicy których nie brakuje sklepów i innych lokali użytkowych. W pobliżu niejednokrotnie bez problemu znaleźć można przychodnię lekarską, aptekę lub przedszkole. Mieszkanie w bloku stanowi dobre rozwiązanie dla osób lubiących otaczać się wieloma ludźmi, gdyż w takich miejscach nie można narzekać na małą liczbę sąsiadów. Po czwarte, mieszkanie w bloku w Bydgoszczy można potraktować również jako inwestycję. Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę, zawsze możemy je z łatwością sprzedać lub wynająć, korzystając w tym celu z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości.

Mieszkanie w bloku – jakie ma wady

Nie dla każdego mieszkanie w bloku może okazać się idealnym rozwiązaniem. Osoby, które wcześniej mieszkały na przykład w domu jednorodzinnym, mogą mieć problem z zaadaptowaniem się do nowej, mniejszej przestrzeni. Zazwyczaj mieszkania w bloku nie mają bowiem takiego samego metrażu jak domy jednorodzinne. Kupując mieszkanie w bloku, wystawione na sprzedaż w Bydgoszczy, musimy również liczyć się z koniecznością dopasowania do regulaminu wspólnoty uwzględniającego między innymi ciszę nocną. Hałas staje się przedmiotem sporu sąsiadów blokowisk często także i za dnia. Winowajcą są tu ściany ze słabą izolacją sprawiającą, że możemy słyszeć w naszym mieszkaniu głośną rozmowę sąsiadów czy telewizor niedosłyszącego seniora mieszkającego obok. Osobom starszym mogą natomiast przeszkadzać krzyki czy bieganie dzieci w sąsiednim lokum. Sporym utrudnieniem mieszkania w bloku w Bydgoszczy może być też brak windy. Choć zdarza się to już bardzo rzadko, to nadal spotyka się lokalizacje, w których trzeba dostać się na czwarte czy piąte piętro po schodach. To utrudnienie szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi i seniorów.

Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy – gdzie szukać?

Jeśli po rozważeniu wszelkich za i przeciw zdecydowałeś, że chcesz kupić mieszkanie w bloku w Bydgoszczy, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy profesjonalnym biurem nieruchomości, które z pomoże Ci znaleźć wymarzone lokum.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
04.07.2025

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego mieszkania?

Kupno pierwszego mieszkania to ekscytujące, ale i stresujące wyzwanie. Skorzystaj z naszych porad, które pozwolą Ci wybrać idealne „M” i uniknąć kosztownych błędów.

27.06.2025

Jak obliczyć rentowność inwestycji w nieruchomości?

Chcesz wiedzieć, czy Twoje mieszkanie na wynajem naprawdę się opłaca? W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy, jak policzyć rentowność inwestycji w nieruchomości — z realnymi przykładami z bydgoskiego rynku.

20.06.2025

Jakie są obowiązki właściciela wynajmowanej nieruchomości?

Wynajem mieszkania lub domu może być świetnym źródłem dochodu pasywnego, ale wiąże się także z szeregiem obowiązków prawnych i organizacyjnych. W tym artykule wyjaśniamy, co dokładnie należy do właściciela nieruchomości na wynajem i jak prowadzić najem zgodnie z przepisami oraz zdrowym rozsądkiem. To nie tylko kwestia prawa, ale także dobrej relacji z najemcą.