05.05.2021

Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy – typy budynków, które warto wziąć pod uwagę

Mieszkania w Bydgoszczy różnią się od siebie pod wieloma względami. Jednym z ważniejszych parametrów jest typ zabudowy. Zobaczmy, jakie budynki można spotkać na rynku nieruchomości, czym się różnią i jaki mają zalety i wady.

Dawid Płociński

Mieszkania w Bydgoszczy różnią się od siebie pod wieloma względami. Jednym z najważniejszych parametrów jest typ zabudowy. Zobaczmy, jakie budynki można spotkać na rynku nieruchomości, czym się różnią i jaki mają zalety i wady.

Budownictwo jedno- i wielorodzinne w Bydgoszczy

Architektura mieszkaniowa w Bydgoszczy i na świecie dzieli się na dwie podstawowe kategorie, czyli budownictwo jedno- i wielorodzinne. W przypadku budynków jednorodzinnych możliwe jest wyodrębnienie nie więcej niż dwóch mieszkań. Zazwyczaj, tym określeniem nazywa się domy wolnostojące. Zabudowa jednorodzinna jest spełnieniem marzeń dla tych, którzy cenią sobie prywatność, spokój i komfort związany z dużą przestrzenią.

Budownictwo wielorodzinne zaś obejmuje swoim zasięgiem wszelkie budynki, np. kamienice, bloki czy apartamentowce, w których wyodrębnia się więcej niż dwa lokale mieszkaniowe. W tego typu budynkach można spotkać zarówno niewielkie mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy typu kawalerka, jak i przestronne apartamenty, o powierzchni porównywalnej do powierzchni domu. Budownictwo wielorodzinne idealnie sprawdzi się dla osób, które lubią wygodę (brak konieczności palenia w piecu czy dbania o ogródek, dobra komunikacja z resztą miasta) oraz dla tych, którym nie przeszkadza bliska obecność sąsiadów za ścianą.

Budownictwo jednorodzinne w Bydgoszczy – typy

  • Dom jednorodzinny wolnostojący – w budynku jednorodzinnym można wyodrębnić maksymalnie dwa mieszkania. Jego bryła jest usytuowana niezależnie od pozostałej zabudowy.

  • Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej – gdzie jedna ze ścian zewnętrznych budynku przylega do drugiego budynku, a pozostałe trzy elewacje usytuowane są swobodnie.

  • Dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej – dwie ściany zewnętrzne przylegają do sąsiednich budynków, na krańcach jedna, dwie stanowią przednią (wejściową) i tylną elewację, budynek dzieli działkę na dwie części. W skład ,,szeregowców” na sprzedaż w Bydgoszczy może wchodzić ciąg od trzech do kilkunastu obiektów.

  • Dom jednorodzinny w zabudowie atrialnej – jest to dom, który w skrajnym przypadku, nie posiada w ogóle żadnych elewacji zewnętrznych, a doświetlony jest przez atrium.

  • Zabudowa jednorodzinna grupowa (gniazdowa) – podobnie jak w zabudowie szeregowej budynki przylegają do siebie ścianami, jednak skupione są wokół wspólnego placu, który stanowi wspólną przestrzeń.

Budownictwo wielorodzinne w Bydgoszczy – typy

  • Punktowiec – jest to budynek wielokondygnacyjny, w którym mieszkania skupione są wokół centralnego pionu komunikacyjnego, zawierającego co najmniej jedną klatkę schodową.

  • Klatkowiec – to budynek na sprzedaż w Bydgoszczy, w którym poszczególne dostępne z klatek schodowych jednostki zestawione są w ciąg, na każdej kondygnacji znajdują się dwa mieszkania z oknami wychodzącymi na obie zewnętrzne elewacje oraz ewentualnie dalsze mieszkania, oświetlone tylko z jednej strony. Klatkowcami jest większość popularnych bloków.

  • Korytarzowiec – jest to budynek wielorodzinny, w którym mieszkania dostępne są z przebiegającego centralnie korytarza.

  • Galeriowiec – w tym typie, mieszkania dostępne są z galerii, czyli otwartego ciągu komunikacyjnego, przebiegającego przed elewacją. Wzdłuż galerii sytuuje się zwykle pomieszczenia o podrzędnym charakterze.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK