05.05.2021

Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy – typy budynków, które warto wziąć pod uwagę

Mieszkania w Bydgoszczy różnią się od siebie pod wieloma względami. Jednym z ważniejszych parametrów jest typ zabudowy. Zobaczmy, jakie budynki można spotkać na rynku nieruchomości, czym się różnią i jaki mają zalety i wady.

Dawid Płociński

Mieszkania w Bydgoszczy różnią się od siebie pod wieloma względami. Jednym z najważniejszych parametrów jest typ zabudowy. Zobaczmy, jakie budynki można spotkać na rynku nieruchomości, czym się różnią i jaki mają zalety i wady.

Budownictwo jedno- i wielorodzinne w Bydgoszczy

Architektura mieszkaniowa w Bydgoszczy i na świecie dzieli się na dwie podstawowe kategorie, czyli budownictwo jedno- i wielorodzinne. W przypadku budynków jednorodzinnych możliwe jest wyodrębnienie nie więcej niż dwóch mieszkań. Zazwyczaj, tym określeniem nazywa się domy wolnostojące. Zabudowa jednorodzinna jest spełnieniem marzeń dla tych, którzy cenią sobie prywatność, spokój i komfort związany z dużą przestrzenią.

Budownictwo wielorodzinne zaś obejmuje swoim zasięgiem wszelkie budynki, np. kamienice, bloki czy apartamentowce, w których wyodrębnia się więcej niż dwa lokale mieszkaniowe. W tego typu budynkach można spotkać zarówno niewielkie mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy typu kawalerka, jak i przestronne apartamenty, o powierzchni porównywalnej do powierzchni domu. Budownictwo wielorodzinne idealnie sprawdzi się dla osób, które lubią wygodę (brak konieczności palenia w piecu czy dbania o ogródek, dobra komunikacja z resztą miasta) oraz dla tych, którym nie przeszkadza bliska obecność sąsiadów za ścianą.

Budownictwo jednorodzinne w Bydgoszczy – typy

  • Dom jednorodzinny wolnostojący – w budynku jednorodzinnym można wyodrębnić maksymalnie dwa mieszkania. Jego bryła jest usytuowana niezależnie od pozostałej zabudowy.

  • Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej – gdzie jedna ze ścian zewnętrznych budynku przylega do drugiego budynku, a pozostałe trzy elewacje usytuowane są swobodnie.

  • Dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej – dwie ściany zewnętrzne przylegają do sąsiednich budynków, na krańcach jedna, dwie stanowią przednią (wejściową) i tylną elewację, budynek dzieli działkę na dwie części. W skład ,,szeregowców” na sprzedaż w Bydgoszczy może wchodzić ciąg od trzech do kilkunastu obiektów.

  • Dom jednorodzinny w zabudowie atrialnej – jest to dom, który w skrajnym przypadku, nie posiada w ogóle żadnych elewacji zewnętrznych, a doświetlony jest przez atrium.

  • Zabudowa jednorodzinna grupowa (gniazdowa) – podobnie jak w zabudowie szeregowej budynki przylegają do siebie ścianami, jednak skupione są wokół wspólnego placu, który stanowi wspólną przestrzeń.

Budownictwo wielorodzinne w Bydgoszczy – typy

  • Punktowiec – jest to budynek wielokondygnacyjny, w którym mieszkania skupione są wokół centralnego pionu komunikacyjnego, zawierającego co najmniej jedną klatkę schodową.

  • Klatkowiec – to budynek na sprzedaż w Bydgoszczy, w którym poszczególne dostępne z klatek schodowych jednostki zestawione są w ciąg, na każdej kondygnacji znajdują się dwa mieszkania z oknami wychodzącymi na obie zewnętrzne elewacje oraz ewentualnie dalsze mieszkania, oświetlone tylko z jednej strony. Klatkowcami jest większość popularnych bloków.

  • Korytarzowiec – jest to budynek wielorodzinny, w którym mieszkania dostępne są z przebiegającego centralnie korytarza.

  • Galeriowiec – w tym typie, mieszkania dostępne są z galerii, czyli otwartego ciągu komunikacyjnego, przebiegającego przed elewacją. Wzdłuż galerii sytuuje się zwykle pomieszczenia o podrzędnym charakterze.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK