28.02.2019

Jak szukać mieszkania do kupna?

W Bydgoszczy jest wiele ofert sprzedaży mieszkań, dlatego trzeba dokładnie wiedzieć, jak znaleźć te najbardziej wartościowe. Warto skrupulatnie przemyśleć swoje potrzeby oraz możliwości – tak, aby móc cieszyć się z zakupionego lokum. Podpowiadamy zatem, jak ze swoich poszukiwań uczynić całkiem przyjemny proces.

Dawid Płociński

Wybór rynku nieruchomości w Bydgoszczy

Przede wszystkim na początku zastanówmy się, na czym konkretnie nam zależy. Mamy do wyboru nieruchomości z rynku pierwotnego bądź też wtórnego. Ten pierwszy charakteryzują nowe mieszkania, często sprzedawane przez deweloperów. Plusem kupna takich nieruchomości jest z pewnością nowe budownictwo i zazwyczaj ich podwyższony standard. Jednak wymagają prawdopodobnie też dużo większego wkładu finansowego niż mieszkania używane, czyli te z rynku wtórnego. Nawet jeśli lokal okazuje się do remontu, to część prac możemy wykonać samodzielnie.

Nie daj się oszukać

Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu i kupnie dość taniego mieszkania w Bydgoszczy, to warto jak najczęściej przeglądać ogłoszenia. Ludzie sprzedają nieruchomości w Bydgoszczy z wielu różnych powodów, dlatego możemy naprawdę znaleźć perełki za cenę, która będzie nas satysfakcjonowała. Nie dajmy się jednak oszukać. Przy kupnie mieszkania bardzo ważne jest sprawdzenie wszystkich informacji – na początku sprawdźmy, czy sprzedający faktycznie jest właścicielem danego mieszkania i posiada do niego pełnię praw. Dokumentem potwierdzającym może być zarówno akt notarialny, jak i chociażby postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Należy również sprawdzić odpis z księgi wieczystej, który coraz częściej znajdziemy w Internecie.

Dyskretnie wypytaj sprzedającego

Oprócz wglądu do księgi wieczystej przeprowadźmy mały wywiad z właścicielem mieszkania. Przez krótką rozmowę możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, chociażby dotyczących sąsiedztwa czy też oferowanego wyposażenia. Poza tym przez kontakt ze sprzedającym nierzadko intuicja nam podpowiada, czy mamy do czynienia ze szczerym, prawdomównym człowiekiem. Dobrze by bowiem było, aby nie ukrywał przed nami istotnych faktów, chociażby na temat ewentualnych wad mieszkania.

Sprawdź najbliższe otoczenie

Dla wielu z nas niezwykle istotne okazuje się otoczenie. Dlatego też, aby mieć pewność, co w najbliższym czasie ma się dziać obok naszego mieszkania, możemy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób upewnimy się, że niedługo nie powstanie żaden supermarket czy też droga szybkiego ruchu. Aby mieć pewność, że wszystkie warunki zostaną spełnione, warto skorzystać z pomocy pośrednika. Biuro nieruchomości w Bydgoszczy posiada rozległą bazę kontaktów, dzięki której możemy znaleźć mieszkanie marzeń.

Umowa jest najważniejsza

Kiedy już wyszukamy wymarzoną ofertę w Bydgoszczy i zdecydujemy się na zawarcie transakcji, to pamiętajmy o sporządzeniu odpowiedniej umowy, również tej przedwstępnej. Oprócz zawarcia podstawowych informacji, poprośmy sprzedającego o pewien zapis dotyczący osób trzecich. Niech oświadczy, że nikt inny nie ma prawa do przebywania w lokalu – jest to istotne, gdyż księga wieczysta nie zawsze informację tę uwzględnia. Umowa powinna również zawierać opis ewentualnych elementów, które obejmie transakcja, jak garaż czy wyposażenie mieszkania. W innym przypadku może się okazać, że wszystkie te rzeczy zostaną usunięte przez sprzedającego.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK