28.02.2019

Jak szukać mieszkania do kupna?

W Bydgoszczy jest wiele ofert sprzedaży mieszkań, dlatego trzeba dokładnie wiedzieć, jak znaleźć te najbardziej wartościowe. Warto skrupulatnie przemyśleć swoje potrzeby oraz możliwości – tak, aby móc cieszyć się z zakupionego lokum. Podpowiadamy zatem, jak ze swoich poszukiwań uczynić całkiem przyjemny proces.

Dawid Płociński

Wybór rynku nieruchomości w Bydgoszczy

Przede wszystkim na początku zastanówmy się, na czym konkretnie nam zależy. Mamy do wyboru nieruchomości z rynku pierwotnego bądź też wtórnego. Ten pierwszy charakteryzują nowe mieszkania, często sprzedawane przez deweloperów. Plusem kupna takich nieruchomości jest z pewnością nowe budownictwo i zazwyczaj ich podwyższony standard. Jednak wymagają prawdopodobnie też dużo większego wkładu finansowego niż mieszkania używane, czyli te z rynku wtórnego. Nawet jeśli lokal okazuje się do remontu, to część prac możemy wykonać samodzielnie.

Nie daj się oszukać

Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu i kupnie dość taniego mieszkania w Bydgoszczy, to warto jak najczęściej przeglądać ogłoszenia. Ludzie sprzedają nieruchomości w Bydgoszczy z wielu różnych powodów, dlatego możemy naprawdę znaleźć perełki za cenę, która będzie nas satysfakcjonowała. Nie dajmy się jednak oszukać. Przy kupnie mieszkania bardzo ważne jest sprawdzenie wszystkich informacji – na początku sprawdźmy, czy sprzedający faktycznie jest właścicielem danego mieszkania i posiada do niego pełnię praw. Dokumentem potwierdzającym może być zarówno akt notarialny, jak i chociażby postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Należy również sprawdzić odpis z księgi wieczystej, który coraz częściej znajdziemy w Internecie.

Dyskretnie wypytaj sprzedającego

Oprócz wglądu do księgi wieczystej przeprowadźmy mały wywiad z właścicielem mieszkania. Przez krótką rozmowę możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, chociażby dotyczących sąsiedztwa czy też oferowanego wyposażenia. Poza tym przez kontakt ze sprzedającym nierzadko intuicja nam podpowiada, czy mamy do czynienia ze szczerym, prawdomównym człowiekiem. Dobrze by bowiem było, aby nie ukrywał przed nami istotnych faktów, chociażby na temat ewentualnych wad mieszkania.

Sprawdź najbliższe otoczenie

Dla wielu z nas niezwykle istotne okazuje się otoczenie. Dlatego też, aby mieć pewność, co w najbliższym czasie ma się dziać obok naszego mieszkania, możemy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób upewnimy się, że niedługo nie powstanie żaden supermarket czy też droga szybkiego ruchu. Aby mieć pewność, że wszystkie warunki zostaną spełnione, warto skorzystać z pomocy pośrednika. Biuro nieruchomości w Bydgoszczy posiada rozległą bazę kontaktów, dzięki której możemy znaleźć mieszkanie marzeń.

Umowa jest najważniejsza

Kiedy już wyszukamy wymarzoną ofertę w Bydgoszczy i zdecydujemy się na zawarcie transakcji, to pamiętajmy o sporządzeniu odpowiedniej umowy, również tej przedwstępnej. Oprócz zawarcia podstawowych informacji, poprośmy sprzedającego o pewien zapis dotyczący osób trzecich. Niech oświadczy, że nikt inny nie ma prawa do przebywania w lokalu – jest to istotne, gdyż księga wieczysta nie zawsze informację tę uwzględnia. Umowa powinna również zawierać opis ewentualnych elementów, które obejmie transakcja, jak garaż czy wyposażenie mieszkania. W innym przypadku może się okazać, że wszystkie te rzeczy zostaną usunięte przez sprzedającego.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK