04.12.2020

Ekspozycja okien – na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w Bydgoszczy?

Orientacja okien względem stron świata to jedne z podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania w Bydgoszczy. Ekspozycja okien we wnętrzach wpływa zarówno na nasze samopoczucie, ale też na komfort użytkowania mieszkania i funkcjonalność jego poszczególnych pomieszczeń.

Dawid Płociński

Orientacja okien względem stron świata to jedne z podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania w Bydgoszczy. Ekspozycja okien we wnętrzach wpływa zarówno na nasze samopoczucie, ale też na komfort użytkowania mieszkania i funkcjonalność jego poszczególnych pomieszczeń.

Okna południowe

Okna skierowane na południe to doskonały sposób na naturalne dogrzewanie pomieszczeń. Mieszkania w Bydgoszczy w takiej konfiguracji powinny przede wszystkim poszukiwać osoby, którym zależy na dużej ilości naturalnego światła słonecznego wczesnym popołudniem. Taka ekspozycja okien ma szczególne znaczenie zimą. Wówczas w południowych pomieszczeniach zwykle panuje temperatura wyższa o kilka stopni, w porównaniu do innych wnętrz.

Najlepiej, jeśli wybrane mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy posiada salon zlokalizowany od południa. W tym wnętrzu domownicy spędzają najwięcej czasu, dlatego warto zadbać o to, by było ono należycie oświetlone i docieplone.

Ekspozycja okien na wschód

Wschodzące słońce nie nagrzewa tak bardzo pomieszczeń, jak w południe, dlatego decydując się zakup mieszkania w Bydgoszczy warto wybrać takie, którego okna w kuchni wyeksponowane są na wschód. Brak promieni słonecznych w godzinach popołudniowych pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w kuchennych wnętrzu, co jest szczególnie istotne w miejscu, w którym pieczemy i gotujemy.

Wschodnia ekspozycja okien doskonale sprawdza się również w sypialni. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z porannym wstawaniem. Wpadające o poranku promienie słoneczne delikatnie rozświetlą pokój i dadzą lokatorom pozytywną dawkę energii. Ponadto w ciągu dnia sypialniane wnętrze zdąży się schłodzić na noc, co z pewnością korzystnie przełoży się na komfort snu.

Okna skierowane na zachód

Ekspozycja okien na zachód może być problematyczna, ponieważ promienie słoneczne są wówczas ostre i mocno nagrzewają pomieszczenia. Jest to dotkliwe w szczególności latem, kiedy dni są długie i gorące, a słońce świeci do późnych godzin wieczornych.

Z drugiej jednak strony wskazuje się, że ekspozycja okien na zachód świetnie sprawdza się w pokojach dziecięcych. Dlaczego? Naturalne oświetlenie w przypadku najmłodszych domowników jest szczególnie pożądane. W pokoju od zachodu najwięcej światła będzie po południu, tj. wtedy kiedy dziecko wróci już z przedszkola czy szkoły i będzie bawiło się czy odrabiało lekcje, a najlepiej dla dziecięcego wzroku, gdy powyższe czynności maluchy wykonują w świetle naturalnym, a nie sztucznym. Dlatego kupując mieszkanie w Bydgoszczy z pewnością warto zwrócić uwagę na lokalizację pokoju malucha. Ekspozycja okien na zachód sprawdza się w salonie, choć jeszcze lepszym rozwiązaniem jest orientacja południowo-zachodnia. Dzięki niej promienie słoneczne ogrzewają salon przez większą część dnia, jednak nie powodują jego nadmiernego nagrzewania się.

Orientacja okien na północ

Pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ charakteryzują się dużo mniejszą ilością naturalnego światła, przez co w tych wnętrzach przez cały rok panuje dużo niższa temperatura. Taka ekspozycja okien sprawdzi się w gabinecie, ponieważ ostre promienie słoneczne męczą nasz wzrok i przeszkadzają w pracy przy komputerze. Ponadto lepiej pracuje się w chłodnym pomieszczeniu. Z tego samego powodu, dobrym pomysłem jest również umiejscowienie sypialni, ale też łazienki po północnej stronie mieszkania. We wnętrzu z oknami od północy możemy również zorganizować pomieszczenia gospodarcze, np. pralnię, spiżarnię czy kotłownię.

Stojąc przed wyborem kupna mieszkania w Bydgoszczy warto zwrócić uwagę na ekspozycję okien na poszczególne strony świata, by zagwarantować sobie optymalne doświetlenie i dogrzanie każdego pomieszczenia, a także komfort korzystania z mieszkania i dobry nastrój.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK