04.12.2020

Ekspozycja okien – na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w Bydgoszczy?

Orientacja okien względem stron świata to jedne z podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania w Bydgoszczy. Ekspozycja okien we wnętrzach wpływa zarówno na nasze samopoczucie, ale też na komfort użytkowania mieszkania i funkcjonalność jego poszczególnych pomieszczeń.

Dawid Płociński

Orientacja okien względem stron świata to jedne z podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania w Bydgoszczy. Ekspozycja okien we wnętrzach wpływa zarówno na nasze samopoczucie, ale też na komfort użytkowania mieszkania i funkcjonalność jego poszczególnych pomieszczeń.

Okna południowe

Okna skierowane na południe to doskonały sposób na naturalne dogrzewanie pomieszczeń. Mieszkania w Bydgoszczy w takiej konfiguracji powinny przede wszystkim poszukiwać osoby, którym zależy na dużej ilości naturalnego światła słonecznego wczesnym popołudniem. Taka ekspozycja okien ma szczególne znaczenie zimą. Wówczas w południowych pomieszczeniach zwykle panuje temperatura wyższa o kilka stopni, w porównaniu do innych wnętrz.

Najlepiej, jeśli wybrane mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy posiada salon zlokalizowany od południa. W tym wnętrzu domownicy spędzają najwięcej czasu, dlatego warto zadbać o to, by było ono należycie oświetlone i docieplone.

Ekspozycja okien na wschód

Wschodzące słońce nie nagrzewa tak bardzo pomieszczeń, jak w południe, dlatego decydując się zakup mieszkania w Bydgoszczy warto wybrać takie, którego okna w kuchni wyeksponowane są na wschód. Brak promieni słonecznych w godzinach popołudniowych pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w kuchennych wnętrzu, co jest szczególnie istotne w miejscu, w którym pieczemy i gotujemy.

Wschodnia ekspozycja okien doskonale sprawdza się również w sypialni. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z porannym wstawaniem. Wpadające o poranku promienie słoneczne delikatnie rozświetlą pokój i dadzą lokatorom pozytywną dawkę energii. Ponadto w ciągu dnia sypialniane wnętrze zdąży się schłodzić na noc, co z pewnością korzystnie przełoży się na komfort snu.

Okna skierowane na zachód

Ekspozycja okien na zachód może być problematyczna, ponieważ promienie słoneczne są wówczas ostre i mocno nagrzewają pomieszczenia. Jest to dotkliwe w szczególności latem, kiedy dni są długie i gorące, a słońce świeci do późnych godzin wieczornych.

Z drugiej jednak strony wskazuje się, że ekspozycja okien na zachód świetnie sprawdza się w pokojach dziecięcych. Dlaczego? Naturalne oświetlenie w przypadku najmłodszych domowników jest szczególnie pożądane. W pokoju od zachodu najwięcej światła będzie po południu, tj. wtedy kiedy dziecko wróci już z przedszkola czy szkoły i będzie bawiło się czy odrabiało lekcje, a najlepiej dla dziecięcego wzroku, gdy powyższe czynności maluchy wykonują w świetle naturalnym, a nie sztucznym. Dlatego kupując mieszkanie w Bydgoszczy z pewnością warto zwrócić uwagę na lokalizację pokoju malucha. Ekspozycja okien na zachód sprawdza się w salonie, choć jeszcze lepszym rozwiązaniem jest orientacja południowo-zachodnia. Dzięki niej promienie słoneczne ogrzewają salon przez większą część dnia, jednak nie powodują jego nadmiernego nagrzewania się.

Orientacja okien na północ

Pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ charakteryzują się dużo mniejszą ilością naturalnego światła, przez co w tych wnętrzach przez cały rok panuje dużo niższa temperatura. Taka ekspozycja okien sprawdzi się w gabinecie, ponieważ ostre promienie słoneczne męczą nasz wzrok i przeszkadzają w pracy przy komputerze. Ponadto lepiej pracuje się w chłodnym pomieszczeniu. Z tego samego powodu, dobrym pomysłem jest również umiejscowienie sypialni, ale też łazienki po północnej stronie mieszkania. We wnętrzu z oknami od północy możemy również zorganizować pomieszczenia gospodarcze, np. pralnię, spiżarnię czy kotłownię.

Stojąc przed wyborem kupna mieszkania w Bydgoszczy warto zwrócić uwagę na ekspozycję okien na poszczególne strony świata, by zagwarantować sobie optymalne doświetlenie i dogrzanie każdego pomieszczenia, a także komfort korzystania z mieszkania i dobry nastrój.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK