08.05.2020

Cena i inne czynniki, czyli na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania w Bydgoszczy

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy należy zwrócić uwagę na szereg czynników. W końcu taki zakup to poważna decyzja na długie lata, dlatego warto zadbać o to, by wybrany przez nas lokal mieszkalny był tym właściwym, bezpiecznym i wymarzonym miejscem do życia.

Dawid Płociński

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy należy zwrócić uwagę na szereg czynników. W końcu taki zakup to poważna decyzja na długie lata, dlatego warto zadbać o to, by wybrany przez nas lokal mieszkalny był tym właściwym, bezpiecznym i wymarzonym miejscem do życia.

Cena mieszkania w Bydgoszczy

Niezwykle ważnym aspektem przy wyborze mieszkania w Bydgoszczy, często determinującym podjęcie decyzji o jego kupnie, jest cena lokalu. Jest ona uzależniona od wielu czynników, wśród których należy wymienić wielkość i lokalizację mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, a także typ budynku, w którym usytuowane jest mieszkanie oraz jego rozkład i standard. Ustalając budżet na zakup lokalu, musimy pamiętać, że oprócz samej ceny nieruchomości trzeba ponieść dodatkowe koszty, takie jak: opłaty notarialne; podatek od czynności cywilnoprawnych; koszty bankowe, jeśli planujemy zakup mieszkania na kredyt; czy prowizja biura agencji nieruchomości, jeśli decydujemy się na kupno mieszkania w Bydgoszczy za pośrednictwem wykwalifikowanej agencji.

Powierzchnia, układ i stan mieszkania w Bydgoszczy

Przed przystąpieniem do poszukiwania odpowiedniej dla nas nieruchomości w Bydgoszczy powinniśmy określić swoje potrzeby w tym zakresie. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak dużego mieszkania potrzebujemy? Jaka powinna być jego powierzchnia? Warto również zwrócić uwagę na ilość znajdujących się w nim pomieszczeń, a także ich układ. Dzięki funkcjonalnemu rozplanowaniu przestrzeni, mieszkanie może sprawiać wrażenie większego i bardziej przestronnego, niż jest w rzeczywistości.

Ponadto warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: piętro, na którym znajduje się mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy, jaki rozciąga się widok z okien oraz jak mieszkanie usytuowane jest względem stron świata, a także, czy posiada balkon lub taras oraz oczywiście to, w jakim stanie ogólnym znajduje się mieszkanie – czy jest gotowe do zamieszkania, czy też wymaga przeprowadzenia generalnego remontu. Sprawdźmy również, czy do lokalu przynależy piwnica, garaż i miejsce parkingowe.

Lokalizacja mieszkania na terenie Bydgoszczy

Oprócz ceny istotnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę decydując się na kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest jego dogodna lokalizacja. Składają się na nią takie aspekty, jak:

 • odległość do centrum miasta;
 • odległość do miejsca pracy;
 • dostępność przychodni, szpitali, aptek, przedszkoli czy szkół;
 • oferta handlowo-usługowa;
 • sieć komunikacyjna;
 • dobrze rozwinięta infrastruktura;
 • dostęp do terenów zielonych;
 • obecność w pobliżu obiektów rekreacyjnych;
 • bezpieczeństwo okolicy;
 • czystość;
 • poziom hałasu.

Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego osiedla, w którym uwzględnione są przyszłe inwestycje. Wybór mieszkania w odpowiedniej lokalizacji w Bydgoszczy jest niezwykle ważny. W końcu to miejsce zamieszkania w dużej mierze wpływa na komfort naszego życia.

Rodzaj zabudowy

Zwróćmy też uwagę na rodzaj zabudowy. Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy usytuowane są w różnych rodzajach budynków wielorodzinnych, począwszy od kamienic, niskich bloków, dużych osiedli z wysokimi blokami, a skończywszy na nowoczesnych, ekskluzywnych, zamkniętych osiedlach z całodobową ochroną. Dobrze jest również zasięgnąć informacji odnośnie stanu budynku, w którym znajduje się mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy. Dowiedzmy się, ile lat ma blok, jakie technologie i materiały zostały użyte do jego zbudowania, a także jaki jest stan jego elewacji, dachu czy klatek schodowych.

Opłaty eksploatacyjne

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto również sprawdzić wysokość opłat eksploatacyjnych. Dowiedzmy się, ile wynosi comiesięczny czynsz, a także poprośmy o ostatnie dwa rachunki za prąd, gaz i ewentualnie inne opłaty, by uzyskać całkowity obraz miesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania.

Zakup mieszkania w Bydgoszczy powinien być dobrze przemyślany, dlatego poszukując idealnej oferty warto pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka wymienionych przez nas czynników.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK