20.03.2020

Duże mieszkanie w bloku czy dom w Bydgoszczy – co wybrać?

Mieszkanie w bloku czy dom? – to dylemat, z którym mierzą się poszukujący własnego kąta nie tylko w Bydgoszczy. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Dawid Płociński

Mieszkanie w bloku czy dom? – to dylemat, z którym mierzą się poszukujący własnego kąta nie tylko w Bydgoszczy. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Zalety mieszkania w bloku w Bydgoszczy

Zaletą mieszkania w bloku będzie brak konieczności dbania o ogrzewanie, sprzątanie klatki schodowej czy terenu wokół budynku. To zarządca musi pamiętać o przeglądach instalacji oraz jest odpowiedzialny za większe naprawy. My musimy jedynie zapłacić czynsz i rachunki i wszystko mamy z głowy.

Kolejnym ważnym argumentem jest fakt, że blokowiska często są dobrze skomunikowane z centrum miasta. Znalezienie mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy w dobrej lokalizacji pozwoli nam zaoszczędzić na dojazdach i skróci czas dojazdu do pracy czy szkoły. Często w pobliżu będzie znajdował się sklep, szkoły przedszkola i przychodnie. Wszystko mamy pod ręką.

Mieszkanie w bloku w Bydgoszczy zazwyczaj postrzegane jest jako bezpieczniejsze. Dużo osiedli jest ogrodzonych i strzeżonych. Gdy wyjeżdżamy na dłużej, sąsiedzi mogą mieć oko na nasze mieszkanie, dzięki czemu będziemy spokojniejsi.

Wady mieszkania w bloku w Bydgoszczy

Mieszkanie w bloku nie jest jednak pozbawione wad. Jego zakup wiąże się z dużymi kosztami, a cena mieszkania w centrum często jest zbliżona, a może nawet większa, niż cena domu na przedmieściach Bydgoszczy. Przestrzeń mieszkalna jest jednak o wiele bardziej ograniczona.

Dodatkowo ograniczona jest nasza swoboda. Musimy przestrzegać ciszy nocnej, a także dostosować się do sąsiadów. Poza tym nie mamy przestrzeni na zewnątrz, która należałaby tylko do nas. Oczywiście są balkony oraz place zabaw dla dzieci, nie zastąpi to jednak własnego podwórka, na którym można robić, na co ma się ochotę. Mieszkanie w centrum Bydgoszczy wiąże się też z nieustającym hałasem.

Zalety kupna domu w Bydgoszczy

Dla wielu ludzi marzeniem jest mieszkanie we własnym domu w Bydgoszczy. Dużo przestrzeni, cisza przedmieścia, ogródek tylko do własnego użytku – brzmi sielankowo. Jeśli lubimy zajmować się ogrodem, będziemy mogli oddawać się tej pasji do woli. Nie będzie też sąsiadów z góry, którym przeszkadzałaby głośna muzyka czy śmiechy.

Jeśli decydujemy się na samodzielne wybudowanie domu, możemy nadać mu dowolny kształt oraz zdecydować o liczbie pomieszczeń. Wówczas projekt domu będzie podporządkowany naszym gustom.

Wady kupna domu w Bydgoszczy

Kupno domu w Bydgoszczy, a później zamieszkanie w nim, wiąże się z wieloma obowiązkami. Sami musimy zadbać o opał, przegląd budynku, naprawy, porządek, wygląd ogrodu, odśnieżenie podjazdu, czy też wywóz śmieci. Są to duże koszty, często przekraczające koszty mieszkania w bloku, choć zależy to od wielu czynników.

Co więcej, domy na sprzedaż często usytuowane są na przedmieściach Bydgoszczy. Trudno o dom w dobrej lokalizacji, a dojazdy sporo kosztują i bywają uciążliwe.

Dom w Bydgoszczy jest też zazwyczaj trudniej sprzedać. Wiele osób, które marzą o własnym domu, chciałyby wybudować go same. Dom wciąż wydaje się być czymś bardziej osobistym niż mieszkanie, które o wiele łatwiej jest „wymienić”. Jeśli decydujemy się na kupno lub budowę domu warto zastanowić się, czy to w tym miejscu i w tym domu chcielibyśmy osiedlić się na stałe.

Podsumowując…

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej zdecydować się na kupno mieszkania w bloku czy też domu w Bydgoszczy. Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Warto jednak wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety obu rozwiązań i wybrać spośród nich te, które mają dla nas największe znaczenie.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK