11.09.2020

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem w Bydgoszczy?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy pod wynajem to inwestycja ciesząca się dość dużą popularnością. Jednak jak każda inwestycja, tak i taka forma lokowania kapitału pieniężnego ma swoje wady i zalety. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kupno mieszkania pod wynajem?

Dawid Płociński

Kupno mieszkania w Bydgoszczy pod wynajem to inwestycja ciesząca się dość dużą popularnością. Jednak jak każda inwestycja, tak i taka forma lokowania kapitału pieniężnego ma swoje wady i zalety. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kupno mieszkania pod wynajem?

Zakup mieszkania w Bydgoszczy pod wynajem – czy warto?

Zakup mieszkania pod wynajem to popularna forma lokowania swoich środków. Dlaczego? Przychody z tytułu najmu są obecnie dużo bardziej opłacalne w porównaniu do zysków z lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych. Trzeba jednak pamiętać, że zakup mieszkania w Bydgoszczy pod wynajem, wiąże się również z pewnym ryzykiem finansowym.

W pierwszej kolejności powinieneś określić stan swojego kapitału, który możesz przeznaczyć na kupno mieszkania. Jeśli istnieje taka konieczność, zapoznaj się z ofertą kredytów hipotecznych i wybierz najbardziej korzystne rozwiązanie dla siebie.

Warto również dokonać symulacji ekonomicznej, uwzględniając zakładane dochody, ale też koszty remontu czy konieczność opłacania czynszu. Bowiem może zdarzyć się tak, że wynajmowane mieszkanie nie zawsze będzie przynosiło zyski. Trzeba być przygotowanym na sytuację, kiedy to mieszkanie będzie stało puste, bo nie będziesz mieć najemcy, co będzie wiązało się z koniecznością samodzielnego opłacania czynszu.

Ponadto trzeba pamiętać o kosztach dodatkowych związanych z kupnem mieszkania, jakimi są chociażby: wynagrodzenie notariusza, uzyskanie wypisu z aktu notarialnego czy koszt podatku.

Wybór odpowiedniego mieszkania na wynajem w Bydgoszcz

Na opłacalność inwestycji, duży wpływ ma również wybór odpowiedniego mieszkania. Niezwykle ważną kwestią jest jego dogodna lokalizacja. Obecność punktów usługowych i rozrywkowych, terenów zielonych oraz doskonałe skomunikowanie z pozostałą częścią miasta to aspekty, na które z pewnością zwracają uwagę potencjalni najemcy.

Duże znaczenie ma również metraż mieszkania i jego standard. Większą popularnością, jeśli chodzi o rynek nieruchomości pod wynajem cieszą się niewielkie, zwykle dwupokojowe mieszkania, aniżeli przestronne apartamenty.

Warto również zastanowić się, kto będzie Twoim potencjalnym klientem, ponieważ poszczególne grupy potencjalnych lokatorów, będą zwracali uwagę na różne aspekty. Studentom będzie najbardziej zależało na tym, by mieszkanie było usytuowane blisko uczelni. Z kolei młode małżeństwo z dzieckiem będzie poszukiwało mieszkania w spokojnej, zielonej okolicy, dobrze skomunikowanej z pozostałą częścią miasta, a także bliskością przedszkola, szkoły, sklepów czy przychodni.

Zakup mieszkania w Bydgoszczy pod wynajem – czy to się opłaca?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy pod wynajem niesie za sobą szereg korzyści, choć należy mieć na uwadze, że jest to inwestycja długoterminowa, która zwróci się dopiero po kilku latach. Ponadto trzeba mieć świadomość, że w niektórych miesiącach inwestycja będzie się zwracać, ale przyjdzie też taki czas, w szczególności na początku wynajmu, że nasz bilans będzie zerowy, a nawet ujemny. Dlatego decydując się na kupno mieszkania pod wynajem warto zostawić sobie pewna rezerwę finansową, która będzie stanowiła zabezpieczenie naszej inwestycji w trudnym okresie.

Ponadto gwarancją powodzenia jest odpowiednie rozeznanie się w rynku nieruchomości, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie się do takiej inwestycji i jej należyte zaplanowanie. Dlatego decydując się na kupno mieszkania w Bydgoszczy pod wynajem warto zdecydować się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, które dysponuje bogatą bazą ofert, pomaga wyszukać najbardziej atrakcyjne oferty czy negocjować cenę.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK