31.01.2019

10 porad dla osób chcących wynająć nieruchomość

Często wahamy się przed wprowadzeniem nowych osób do własnych przestrzeni. Boimy się bowiem ich zachowania, a najbardziej tego, jak zadbają o mieszkanie, które przecież jest naszą własnością. Nic w tym dziwnego. Jednak dzisiaj podpowiadamy jak bez obaw wynająć nieruchomość oraz co zrobić, by cieszyć się z przeprowadzonej transakcji.

Dawid Płociński

Czuj się bezpiecznie

Przede wszystkim należy zrobić wszystko, by jako wynajmujący posiadać gwarantowane bezpieczeństwo. Jednym z bezwzględnych działań jest spisanie umowy. Niestety nadal bardzo częstym błędem okazuje się obowiązywanie jedynie umowy słownej, która nie jest wystarczającym powodem do żądania roszczeń. Pamiętajmy zatem, by umowę spisać i zawrzeć w niej wszystkie najważniejsze informacje. Będą to między innymi: dane obu stron, opis nieruchomości, data i miejsce zawarcia umowy oraz czas jej trwania. Z pewnością powinny się w niej znaleźć również informacje o kaucji, warunki wypowiedzenia bądź też obowiązujące prawa i obowiązki. Oczywiście należy pamiętać o końcowym podpisie najemców oraz naszym jako wynajmującego nieruchomość. Prawidłowo zawarta umowa pozwoli nam czuć się bezpiecznie, gdyż w razie problemów będziemy mogli się do niej odwołać. Pamiętajmy, by zawsze przygotować ją w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Zapoznaj się z prawem

Umowa jest niezwykle ważna, gdyż określamy w niej obowiązki oraz prawa obu stron. Jednak należy również poznać przepisy prawne, które pozwolą uniknąć ewentualnych wątpliwości w razie zalania wodą sąsiadów czy zepsucia się pralki. Podział obowiązków przy wynajmie lokalu mieszkalnego obejmuje kodeks cywilny oraz ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów. Warto zapoznać się z nimi przed wynajmem, by uniknąć ewentualnych nieporozumień z osobą, której powierzymy chociażby własne mieszkanie.

Zweryfikuj swoich najemców

Niezwykle ważna okazuje się też wiarygodność najemców  to właśnie im powierzamy przecież naszą własność. Należy zatem zdobyć możliwie jak najwięcej informacji na ich temat. Jeżeli najemca jest osobą fizyczną, to weryfikacja sytuacji materialnej czy też prawnej okaże się dość mocno ograniczona – ze względu na ochronę danych osobowych. Natomiast, gdy najemca prowadzi działalność gospodarczą, możemy uzyskać informacje dostępne w bezpłatnym serwisie Centralnej Ewidencji o Działalności i Informacji Gospodarczej. Warto również poszukać opinii na temat firmy w Internecie. Kiedy korzystamy z usług profesjonalnego biura nieruchomości, to bardzo często wymagają oni od osoby zainteresowanej wypełnienia ankiety z danymi osobowymi oraz wskazaniem wysokości dochodów. Jednak najważniejsza może się okazać po prostu rozmowa, w którą wpleciemy pozornie nieznaczące pytania. Często już przy pierwszym kontakcie widzimy, czy dana osoba jest tą, której akurat szukamy, chociażby pod względem posiadania zwierząt bądź też palenia papierosów.

Poszukaj pomocy

Jeśli chcemy wynająć nieruchomość, ale boimy się, iż zaufamy nieodpowiednim osobom bądź po prostu chcemy zaczerpnąć więcej informacji na temat wynajmu, warto wówczas skorzystać z pomocy pośrednika. On z pewnością doradzi nam jak spisać poprawną umowę, która będzie korzystna zarówno dla nas, jak i naszych najemców. W wynajmowaniu mieszkania czy też lokalu pod firmę liczy się bowiem przede wszystkim współpraca oraz dobre relacje na linii wynajmujący – najemca. Jeśli jednak zdecydujemy się sami przeprowadzić całą transakcję, to należy pamiętać o tych kilku poradach, a przede wszystkim o stworzeniu odpowiedniej umowy.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.04.2025

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby szybciej znaleźć kupca?

Zastanawiasz się, jak wyróżnić swoje mieszkanie na tle innych ofert i przyciągnąć uwagę kupujących? Odpowiednie przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą to klucz do sukcesu! Dowiedz się, jak dzięki kilku prostym zabiegom z zakresu home stagingu i skutecznej prezentacji zwiększyć atrakcyjność mieszkania i skrócić czas oczekiwania na kupca.

18.04.2025

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zarabiać na swojej nieruchomości? Krótkoterminowy najem może przynieść szybki zysk, ale wymaga większego zaangażowania. Długoterminowy daje stabilność, lecz z mniejszym dochodem. Sprawdź, co wybrać i dlaczego warto skonsultować się z profesjonalnym biurem nieruchomości.

11.04.2025

Jak ustalić odpowiednią cenę nieruchomości? – czynniki wpływające na wycenę mieszkania

Wycena mieszkania to kluczowy etap zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę nieruchomości – od lokalizacji, przez stan techniczny mieszkania, aż po sytuację na rynku.