15.09.2020

Wynajem mieszkań w Bydgoszczy a pandemia – co się zmieniło?

Pandemia koronawirusa wpłynęła w zasadzie na każdą dziedzinę naszego życia. Każdy z nas musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami oraz przystosować się do nowej rzeczywistości. Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 dotknęła również rynek najmu mieszkań. W jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpłynęła na wynajem mieszkań w Bydgoszczy?

Dawid Płociński

Pandemia koronawirusa wpłynęła w zasadzie na każdą dziedzinę naszego życia. Każdy z nas musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami oraz przystosować się do nowej rzeczywistości. Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 dotknęła również rynek najmu mieszkań. W jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpłynęła na wynajem mieszkań w Bydgoszczy?

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na cenę mieszkań na wynajem w Bydgoszczy?

Mieszkania na wynajem w Bydgoszczy przez skutki gospodarcze pandemii koronawirusa od dobrych kilku miesięcy tanieją. Największe spadki kosztów najmu w Bydgoszczy zanotowano w szczególności w sektorze dużych mieszkań. Analitycy zajmujący się badaniem rynku nieruchomości wskazują, że aktualnie najbardziej opłacalny jest wynajem niewielkich mieszkań. Jak się okazuje, najwyższą stopę zwrotu można uzyskać wynajmując mieszkanie o powierzchni nie większej niż 35 m2.

Wpływ pandemii koronawirusa na zmianę preferencji dotyczących wynajmu mieszkania w Bydgoszczy

Największym zainteresowaniem wśród osób chcących wynająć mieszkanie, aktualnie cieszą się nieruchomości o niewielkim metrażu, oscylującym w granicach od 25 do 35 m2, jednopokojowe lub dwupokojowe, odpowiednie dla jednej lub dwóch osób. Ponadto w dobie pandemii dużo osób poszukuje mieszkania z balkonem, tarasem lub ogródkiem, co ma zniwelować pewne niedogodności związane z izolacją domową.

Koronawirus a problem z masowym rezygnowaniem z wynajmu mieszkań

Masowe rezygnowanie z wynajmu nieruchomości to problem dla wielu osób posiadających mieszkanie na wynajem w Bydgoszczy. Niestety wybuch pandemii koronawirusa wymusił na wielu osobach konieczność rezygnacji z najmu mieszkania, co bez wątpienia postawiło w kłopotliwej sytuacji osoby wynajmujące swoje mieszkanie w Bydgoszczy. Mamy tu na myśli przede wszystkim studentów i pracowników ze Wschodu, którzy stanowią dużą grupę osób wynajmujących mieszkania. Wraz z wybuchem pandemii można było zaobserwować masowy powrót do domu zarówno pracowników z zagranicy jak i studentów. Jeśli chodzi o zagranicznych pracowników, to aktualnie część osób ponownie decyduje się na pracę w naszym kraju, jednak pogorszenie ich sytuacji materialnej wymusza na nich konieczność poszukiwania tańszego lokum, a to z kolei może spowodować spadek cen najmu. W końcu z dwojga złego lepiej obniżyć stawkę najmu, niż przez długi czas samodzielnie utrzymywać pusty lokal.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku wynajmu mieszkania studentom, bowiem jak się zdaje, nauka w nowym roku akademickim ma się wciąż odbywać zdalnie, ewentualnie w systemie hybrydowym. A to zapewne sprawi, że studenci nadal nie będą zainteresowani wynajmem mieszkań w Bydgoszczy.

Popularność mieszkań na wynajem w Bydgoszczy może wzrosnąć

Eksperci zajmujący się analizą rynku nieruchomości wskazują, że pandemia w dłuższej perspektywie może przysłużyć się gałęzi, jaką jest wynajem mieszkań. Dlaczego? Podkreśla się, że większość osób będzie wolała wynająć mieszkanie, bowiem koszt czynszu w wielu wypadkach może być niższy od wysokości raty kredytu. Ponadto dużą zaletą wynajmu jest jego elastyczność. W każdej chwili można z wynajmu zrezygnować i np. wyprowadzić się do innego miasta w poszukiwaniu pracy. Ponadto w dobie kryzysu wiele osób z uwagi na niepewną sytuację finansową, wstrzymuje się z kupnem mieszkania na kredyt. W takiej sytuacji bezpieczniej jest wynająć lokal mieszkalny.

Nie ma co ukrywać, obecna sytuacja spowodowana przez pandemię koronawirusa, jeśli chodzi o rynek najmu mieszkań, nie należy do najłatwiejszych. W tym trudnym czasie w szczególności warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które pomoże przygotować dobrą ofertę mieszkania na wynajem w Bydgoszczy i ułatwi znalezienie osób zainteresowanych najmem naszego lokum.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK