15.09.2020

Wynajem mieszkań w Bydgoszczy a pandemia – co się zmieniło?

Pandemia koronawirusa wpłynęła w zasadzie na każdą dziedzinę naszego życia. Każdy z nas musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami oraz przystosować się do nowej rzeczywistości. Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 dotknęła również rynek najmu mieszkań. W jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpłynęła na wynajem mieszkań w Bydgoszczy?

Dawid Płociński

Pandemia koronawirusa wpłynęła w zasadzie na każdą dziedzinę naszego życia. Każdy z nas musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami oraz przystosować się do nowej rzeczywistości. Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 dotknęła również rynek najmu mieszkań. W jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpłynęła na wynajem mieszkań w Bydgoszczy?

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na cenę mieszkań na wynajem w Bydgoszczy?

Mieszkania na wynajem w Bydgoszczy przez skutki gospodarcze pandemii koronawirusa od dobrych kilku miesięcy tanieją. Największe spadki kosztów najmu w Bydgoszczy zanotowano w szczególności w sektorze dużych mieszkań. Analitycy zajmujący się badaniem rynku nieruchomości wskazują, że aktualnie najbardziej opłacalny jest wynajem niewielkich mieszkań. Jak się okazuje, najwyższą stopę zwrotu można uzyskać wynajmując mieszkanie o powierzchni nie większej niż 35 m2.

Wpływ pandemii koronawirusa na zmianę preferencji dotyczących wynajmu mieszkania w Bydgoszczy

Największym zainteresowaniem wśród osób chcących wynająć mieszkanie, aktualnie cieszą się nieruchomości o niewielkim metrażu, oscylującym w granicach od 25 do 35 m2, jednopokojowe lub dwupokojowe, odpowiednie dla jednej lub dwóch osób. Ponadto w dobie pandemii dużo osób poszukuje mieszkania z balkonem, tarasem lub ogródkiem, co ma zniwelować pewne niedogodności związane z izolacją domową.

Koronawirus a problem z masowym rezygnowaniem z wynajmu mieszkań

Masowe rezygnowanie z wynajmu nieruchomości to problem dla wielu osób posiadających mieszkanie na wynajem w Bydgoszczy. Niestety wybuch pandemii koronawirusa wymusił na wielu osobach konieczność rezygnacji z najmu mieszkania, co bez wątpienia postawiło w kłopotliwej sytuacji osoby wynajmujące swoje mieszkanie w Bydgoszczy. Mamy tu na myśli przede wszystkim studentów i pracowników ze Wschodu, którzy stanowią dużą grupę osób wynajmujących mieszkania. Wraz z wybuchem pandemii można było zaobserwować masowy powrót do domu zarówno pracowników z zagranicy jak i studentów. Jeśli chodzi o zagranicznych pracowników, to aktualnie część osób ponownie decyduje się na pracę w naszym kraju, jednak pogorszenie ich sytuacji materialnej wymusza na nich konieczność poszukiwania tańszego lokum, a to z kolei może spowodować spadek cen najmu. W końcu z dwojga złego lepiej obniżyć stawkę najmu, niż przez długi czas samodzielnie utrzymywać pusty lokal.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku wynajmu mieszkania studentom, bowiem jak się zdaje, nauka w nowym roku akademickim ma się wciąż odbywać zdalnie, ewentualnie w systemie hybrydowym. A to zapewne sprawi, że studenci nadal nie będą zainteresowani wynajmem mieszkań w Bydgoszczy.

Popularność mieszkań na wynajem w Bydgoszczy może wzrosnąć

Eksperci zajmujący się analizą rynku nieruchomości wskazują, że pandemia w dłuższej perspektywie może przysłużyć się gałęzi, jaką jest wynajem mieszkań. Dlaczego? Podkreśla się, że większość osób będzie wolała wynająć mieszkanie, bowiem koszt czynszu w wielu wypadkach może być niższy od wysokości raty kredytu. Ponadto dużą zaletą wynajmu jest jego elastyczność. W każdej chwili można z wynajmu zrezygnować i np. wyprowadzić się do innego miasta w poszukiwaniu pracy. Ponadto w dobie kryzysu wiele osób z uwagi na niepewną sytuację finansową, wstrzymuje się z kupnem mieszkania na kredyt. W takiej sytuacji bezpieczniej jest wynająć lokal mieszkalny.

Nie ma co ukrywać, obecna sytuacja spowodowana przez pandemię koronawirusa, jeśli chodzi o rynek najmu mieszkań, nie należy do najłatwiejszych. W tym trudnym czasie w szczególności warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które pomoże przygotować dobrą ofertę mieszkania na wynajem w Bydgoszczy i ułatwi znalezienie osób zainteresowanych najmem naszego lokum.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK