15.09.2020

Wynajem mieszkań w Bydgoszczy a pandemia – co się zmieniło?

Pandemia koronawirusa wpłynęła w zasadzie na każdą dziedzinę naszego życia. Każdy z nas musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami oraz przystosować się do nowej rzeczywistości. Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 dotknęła również rynek najmu mieszkań. W jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpłynęła na wynajem mieszkań w Bydgoszczy?

Dawid Płociński

Pandemia koronawirusa wpłynęła w zasadzie na każdą dziedzinę naszego życia. Każdy z nas musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami oraz przystosować się do nowej rzeczywistości. Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 dotknęła również rynek najmu mieszkań. W jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpłynęła na wynajem mieszkań w Bydgoszczy?

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na cenę mieszkań na wynajem w Bydgoszczy?

Mieszkania na wynajem w Bydgoszczy przez skutki gospodarcze pandemii koronawirusa od dobrych kilku miesięcy tanieją. Największe spadki kosztów najmu w Bydgoszczy zanotowano w szczególności w sektorze dużych mieszkań. Analitycy zajmujący się badaniem rynku nieruchomości wskazują, że aktualnie najbardziej opłacalny jest wynajem niewielkich mieszkań. Jak się okazuje, najwyższą stopę zwrotu można uzyskać wynajmując mieszkanie o powierzchni nie większej niż 35 m2.

Wpływ pandemii koronawirusa na zmianę preferencji dotyczących wynajmu mieszkania w Bydgoszczy

Największym zainteresowaniem wśród osób chcących wynająć mieszkanie, aktualnie cieszą się nieruchomości o niewielkim metrażu, oscylującym w granicach od 25 do 35 m2, jednopokojowe lub dwupokojowe, odpowiednie dla jednej lub dwóch osób. Ponadto w dobie pandemii dużo osób poszukuje mieszkania z balkonem, tarasem lub ogródkiem, co ma zniwelować pewne niedogodności związane z izolacją domową.

Koronawirus a problem z masowym rezygnowaniem z wynajmu mieszkań

Masowe rezygnowanie z wynajmu nieruchomości to problem dla wielu osób posiadających mieszkanie na wynajem w Bydgoszczy. Niestety wybuch pandemii koronawirusa wymusił na wielu osobach konieczność rezygnacji z najmu mieszkania, co bez wątpienia postawiło w kłopotliwej sytuacji osoby wynajmujące swoje mieszkanie w Bydgoszczy. Mamy tu na myśli przede wszystkim studentów i pracowników ze Wschodu, którzy stanowią dużą grupę osób wynajmujących mieszkania. Wraz z wybuchem pandemii można było zaobserwować masowy powrót do domu zarówno pracowników z zagranicy jak i studentów. Jeśli chodzi o zagranicznych pracowników, to aktualnie część osób ponownie decyduje się na pracę w naszym kraju, jednak pogorszenie ich sytuacji materialnej wymusza na nich konieczność poszukiwania tańszego lokum, a to z kolei może spowodować spadek cen najmu. W końcu z dwojga złego lepiej obniżyć stawkę najmu, niż przez długi czas samodzielnie utrzymywać pusty lokal.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku wynajmu mieszkania studentom, bowiem jak się zdaje, nauka w nowym roku akademickim ma się wciąż odbywać zdalnie, ewentualnie w systemie hybrydowym. A to zapewne sprawi, że studenci nadal nie będą zainteresowani wynajmem mieszkań w Bydgoszczy.

Popularność mieszkań na wynajem w Bydgoszczy może wzrosnąć

Eksperci zajmujący się analizą rynku nieruchomości wskazują, że pandemia w dłuższej perspektywie może przysłużyć się gałęzi, jaką jest wynajem mieszkań. Dlaczego? Podkreśla się, że większość osób będzie wolała wynająć mieszkanie, bowiem koszt czynszu w wielu wypadkach może być niższy od wysokości raty kredytu. Ponadto dużą zaletą wynajmu jest jego elastyczność. W każdej chwili można z wynajmu zrezygnować i np. wyprowadzić się do innego miasta w poszukiwaniu pracy. Ponadto w dobie kryzysu wiele osób z uwagi na niepewną sytuację finansową, wstrzymuje się z kupnem mieszkania na kredyt. W takiej sytuacji bezpieczniej jest wynająć lokal mieszkalny.

Nie ma co ukrywać, obecna sytuacja spowodowana przez pandemię koronawirusa, jeśli chodzi o rynek najmu mieszkań, nie należy do najłatwiejszych. W tym trudnym czasie w szczególności warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które pomoże przygotować dobrą ofertę mieszkania na wynajem w Bydgoszczy i ułatwi znalezienie osób zainteresowanych najmem naszego lokum.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK