08.07.2021

Mieszkanie w kamienicy w Bydgoszczy – plusy i minusy

Kamienice stanowią zazwyczaj okazałe budynki ozdobione płaskorzeźbami. Główną zaletą tego typu obiektów jest wyczuwalny w nich duch przeszłości, który nadaje im niepowtarzalny charakter i klimat. Zobaczmy, jakie wady i zalety posiadają mieszkania w kamienicy.

Dawid Płociński

Kamienice stanowią zazwyczaj okazałe budynki ozdobione płaskorzeźbami. Główną zaletą tego typu obiektów jest wyczuwalny w nich duch przeszłości, który nadaje im niepowtarzalny charakter i klimat. Zobaczmy, jakie wady i zalety posiadają mieszkania w kamienicy.

Mieszkanie w kamienicy w Bydgoszczy – plusy

  • Lokalizacja – niewątpliwym plusem mieszkań w kamienicy jest ich lokalizacja. Kamienice w Bydgoszczy były budowane wzdłuż głównych ulic miast. Ich położenie cechuje się bliskością do centrum. Jest to gwarancją wygodnego dojazdu w każde miejsce i dostępu do licznych sklepów, usług, restauracji i punktów rozrywkowych.

  • Styl mieszkania i budynku – polskie kamienice cechuje estetyczny, oryginalny wygląd. Bogata architektura budynku często zachwyca i przekonuje do zakupu wiele osób. Również same mieszkania mają w sobie charakterystyczny i wyjątkowy klimat przesiąknięty historią.

  • Duże rozmiary – do zalet mieszkania w kamienicy w Bydgoszczy należą wysokie sufity, przestronne okna oraz duże ściany i drzwi, które nadają mieszkaniu niesamowitego klimatu oraz zwiększają dopływ naturalnego światła. Takie proporcje w lokalu dają również ogromne pole do popisu jeśli chodzi o aranżację wnętrza.

  • Duża przestrzeń – lokale położone w starych kamienicach cechuje duża przestronność i metraż. Najczęściej składają się one z kilku pokojów. Także balkony zazwyczaj są dość spore, co sprzyja hodowaniu na nich kwiatów. Mieszkania w kamienicach posiadają regularne kształty jak prostokąt czy kwadrat, są więc bardzo ustawne.

  • Dobra izolacja akustyczna – ściany w starych kamienicach w Bydgoszczy, w przeciwieństwie do bloków, są zazwyczaj bardzo grube. Dzięki temu nie trzeba martwić o hałasy. Ponadto, ceglane ściany wolno się nagrzewają, co latem stwarza przyjemny chłód nawet w największe upały.

Mieszkanie w kamienicy w Bydgoszczy – minusy

Mieszkanie w kamienicy w Bydgoszczy posiada jednak również i wady. Budynki te ze względu na swój wiek często są w złym stanie technicznym. Dotyczy to zarówno zewnątrz budynku, jak i instalacji znajdujących się w środku. Ponadto, ze względu na grube mury, zimą, wysokie i duże pomieszczenia, otoczone nieocieplonymi ścianami, wymagają kosztownego ogrzewania, co wiąże się z wyższymi rachunkami. Stare budynki zwykle nie posiadają też windy i nie są przystosowane do potrzeb osób starszych czy z niepełnosprawnością ruchową.

Minusem może być też wspomniana już wcześniej jako plus lokalizacja. Położenie w centrum miasta wiąże się z wiecznym zgiełkiem, hałasem i niechcianym towarzystwem stale kręcącym się pod budynkiem.

Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy w Bydgoszczy – na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu mieszkania w kamienicy w Bydgoszczy warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Trzeba też zwrócić uwagę na różne szczegóły dotyczące budynku i lokalu, kamienica może bowiem skrywać wiele sekretów, których na pierwszy rzut oka nie widać, a mogą one znacznie utrudnić codzienne życie. Warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak: lokalizacja, stan techniczny, kwestie własności, wpis do rejestru zabytków, ogrzewanie i kanalizację oraz innych lokatorów budynku.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK