30.01.2020

Zakup działki w Bydgoszczy – niezabudowanej czy z rozpoczętą budową?

Kupno działki w Bydgoszczy to pierwszy krok do wybudowania własnego domu. Ze znalezieniem tej najwłaściwszej i spełniającej wszystkie oczekiwania inwestora parceli bywa trochę problemów, jednak warto poświęcić na to odpowiednio dużo czasu, by móc potem przez długie lata cieszyć się z wybranego przez siebie miejsca do życia. Co jednak, jeśli na działce, która nam się spodobała, jest już nieruchomość?

Dawid Płociński

Kupno działki w Bydgoszczy to pierwszy krok do wybudowania własnego domu. Ze znalezieniem tej najwłaściwszej i spełniającej wszystkie oczekiwania inwestora parceli bywa trochę problemów, jednak warto poświęcić na to odpowiednio dużo czasu, by móc potem przez długie lata cieszyć się z wybranego przez siebie miejsca do życia. Co jednak, jeśli na działce, która nam się spodobała, jest już nieruchomość?

Kupno działki razem z domem

Na rynku nieruchomości w Bydgoszczy sporo jest ogłoszeń dotyczących działek budowlanych, na których istnieje już nieruchomość. Często jest to rozpoczęta budowa albo dom w stanie surowym. Na pierwszy rzut oka i zdrowy rozum wydawać by się mogło, że zakup takiej działki to dobra decyzja. Każdemu, kto buduje dom, zależy przecież na tym, by wprowadzić się do własnych wymarzonych czterech kątów jak najszybciej. Skoro więc dom już stoi i wystarczy go jedynie wykończyć i wyposażyć, to nad czym tu się zastanawiać? Sprawa jednak nie jest wcale taka prosta i oczywista. Zanim zdecydujemy się na zakup działki w Bydgoszczy zabudowanej domem w stanie surowym, powinniśmy bardzo starannie sprawdzić kilka kwestii. Sprawy, którym należy się przyjrzeć, dotyczą m.in. pozwolenia na budowę, projektu domu i planu zagospodarowania działki, warunków zabudowy lub wyciągu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wyciągu z ksiąg wieczystych i ewidencji gruntu, dziennika budowy, umowy przyłączeniowej lub warunków technicznych przyłączy oraz protokołów odbiorów istniejących instalacji. Jeśli tego nie dopilnujemy i nie upewnimy się, że działka oraz budowa mają – mówiąc najogólniej – uregulowany stan prawny, możemy narazić się na wiele problemów i nieprzyjemności. Być może okaże się, że dużo czasu i dodatkowych formalności będzie od nas wymagać załatwienie formalności umożliwiających kontynuowanie budowy. Kłopot będziemy mieli również, jeśli jakość użytych materiałów i staranność wykonania budowy będą pozostawiać wiele do życzenia. W najgorszym wypadku musimy liczyć się tez z tym, że nie dostaniemy pozwolenia na dalszą budowę i istniejący dom trzeba będzie wyburzyć, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami i straconym czasem.

Jakie dodatkowe formalności wiążą się z zakupem działki z nieruchomością w Bydgoszczy?

Niektóre sprawy urzędowe i wymagane prawem formalności możemy zacząć wypełniać dopiero po zakupie działki. Dotyczy to m.in. przepisania pozwolenia na budowę, które jest wydawane na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (do wglądu w gminie) oraz indywidualnych warunków zabudowy (o ten dokument powinniśmy poprosić właściciela nieruchomości). Pozwolenie na budowę jest niezbędne, by móc prowadzić dalsze prace na zakupionej przez siebie działce w Bydgoszczy. W dalszej kolejności uregulowania wymagają sprawy związane m.in. z dziennikiem budowy, pobraniem wyciągu z ksiąg wieczystych i przyłączeniem mediów. Warto też – kiedy prace już ruszą – regularnie zaglądać na działkę i kontrolować postęp robót sprawdzając, czy wszystko idzie zgodnie z przyjętym planem.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.04.2025

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby szybciej znaleźć kupca?

Zastanawiasz się, jak wyróżnić swoje mieszkanie na tle innych ofert i przyciągnąć uwagę kupujących? Odpowiednie przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą to klucz do sukcesu! Dowiedz się, jak dzięki kilku prostym zabiegom z zakresu home stagingu i skutecznej prezentacji zwiększyć atrakcyjność mieszkania i skrócić czas oczekiwania na kupca.

18.04.2025

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zarabiać na swojej nieruchomości? Krótkoterminowy najem może przynieść szybki zysk, ale wymaga większego zaangażowania. Długoterminowy daje stabilność, lecz z mniejszym dochodem. Sprawdź, co wybrać i dlaczego warto skonsultować się z profesjonalnym biurem nieruchomości.

11.04.2025

Jak ustalić odpowiednią cenę nieruchomości? – czynniki wpływające na wycenę mieszkania

Wycena mieszkania to kluczowy etap zarówno w procesie sprzedaży, jak i zakupu nieruchomości. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę nieruchomości – od lokalizacji, przez stan techniczny mieszkania, aż po sytuację na rynku.