10.04.2020

Nieruchomości – czy to dobra inwestycja w czasach kryzysu?

Przyszłość wielu branż stoi obecnie pod znakiem zapytania. Choć prawdopodobnie ceny mieszkań nie ulegną znaczącym zmianom, wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w nieruchomości jest dobrym wyborem w aktualnej sytuacji. Czy warto zdecydować się na taki sposób ulokowania kapitału?

Dawid Płociński

Przyszłość wielu branż stoi obecnie pod znakiem zapytania. Choć prawdopodobnie ceny mieszkań nie ulegną znaczącym zmianom, wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w nieruchomości jest dobrym wyborem w aktualnej sytuacji. Czy warto zdecydować się na taki sposób ulokowania kapitału?

Polacy wciąż zainteresowani kupnem mieszkań

Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało, że część osób odłożyła swoje plany związane z kupnem nieruchomości na później. Mimo obecnej sytuacji wielu Polaków kontynuuje poszukiwanie mieszkań i pozostaje w stałym kontakcie z biurami nieruchomości. Wynika to m.in. z faktu, że decyzji o kupnie nieruchomości przeważnie nie podejmuje się z dnia na dzień. Choć realizowanie transakcji i oglądanie mieszkań jest teraz nieco utrudnione, to wiele osób kontaktuje się z pośrednikami za pośrednictwem telefonu lub przez internet i nie zrezygnowało z chęci ulokowania swoich oszczędności w nieruchomościach.

Spadek liczby dostępnych nieruchomości, stabilność cen

Biorąc pod uwagę, że kilkanaście lat temu mieliśmy do czynienia z obniżeniem popytu na mieszkania, można założyć, że i tym razem sytuacja będzie podobna. Na skutek minionego kryzysu nie zaobserwowano wyraźnej zmiany cen mieszkań. Deweloperzy zdecydowali się jednak na zmniejszenie liczby sprzedawanych nieruchomości. Prawdopodobnie także w obecnej sytuacji nie będziemy świadkami znacznego zmniejszenia kosztów. W przypadku gdy deweloperzy będą chcieli przyczynić się do zwiększenia liczby sprzedawanych mieszkań, zamiast obniżać ceny być może postanowią podnieść poziom atrakcyjności ofert, np. poprzez dodatki w postaci darmowych miejsc parkingowych. W minionych latach mogliśmy zaobserwować rozkwit branży nieruchomości. To m.in. z uwagi na to, chwilowe utrudnienia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 najprawdopodobniej nie spowodują, że w najbliższym czasie deweloperzy zdecydują się na znaczne obniżenie cen mieszkań. Nie oznacza to jednak, że nie można liczyć na żadne okazje – osoby, które będą musiały w krótkim okresie sprzedać nieruchomość, mogą podjąć decyzję o obniżeniu cen.

Stosunkowo bezpieczne inwestowanie w nieruchomości

W porównaniu z niepewną sytuacją na giełdzie inwestowanie w nieruchomości jest znacznie pewniejszym rozwiązaniem. Duża grupa osób, która wcześniej chciała zwiększyć swój kapitał na giełdzie, teraz prawdopodobnie zdecyduje się na kupowanie nieruchomości. Taki sposób lokowania swoich oszczędności wciąż uznawany jest za stosunkowo bezpieczny.

Prawdopodobna dobra sytuacja wynajmujących

Lokowanie kapitału w nieruchomościach w czasach kryzysu jest rozsądnym rozwiązaniem, jeśli patrzymy na inwestycje długoterminowo. Po zakończeniu pandemii sytuacja finansowa wielu Polaków będzie gorsza niż przed jej rozpoczęciem. Z tego względu część osób, która rozważała wzięcie kredytu na zakup własnej nieruchomości, zrezygnuje z takiego rozwiązania i będzie decydować się na wynajem mieszkania. Z takiej sytuacji skorzystają osoby, które w trakcie pandemii postanowiły zainwestować w nieruchomości.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK