19.06.2020

Chcesz kupić działkę w Bydgoszczy? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Kupno działki w Bydgoszczy to bez wątpienia pierwszy krok do spełnienia marzeń o posiadaniu własnego domu. Zanim jednak kupisz ziemię w dogodnej dla siebie lokalizacji upewnij się, że wybrana działka spełnia szereg wymogów pozwalających na bezpieczne, szybkie i bezproblemowe rozpoczęcie planowanej budowy wymarzonego domu.

Dawid Płociński

Kupno działki w Bydgoszczy to bez wątpienia pierwszy krok do spełnienia marzeń o posiadaniu własnego domu. Zanim jednak kupisz ziemię w dogodnej dla siebie lokalizacji upewnij się, że wybrana działka spełnia szereg wymogów pozwalających na bezpieczne, szybkie i bezproblemowe rozpoczęcie planowanej budowy wymarzonego domu.

Sprawdzenie księgi wieczystej

Posiadając numer księgi wieczystej działki w Bydgoszczy, warto udać się do sądu rejonowego, dokładniej do wydziału wieczysto-księgowego, celem sprawdzenia wielu istotnych informacji zawartych w księdze wieczystej. Jakich?

 • Adres, powierzchnia, przeznaczenie i ewentualna zabudowa działki.
 • Dane dotyczące właściciela.
 • Ewentualne umowy z osobami użytkującymi działkę czasowo, najemcami lub dzierżawcami.
 • Potencjalne obciążenie działki długami.
 • Sprawdzenie hipoteki.
 • Ewentualne zapisy mówiące o służebności drogi koniecznej.

Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranej działki

Przed kupnem konkretnej działki należy również udać się do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy, celem wystąpienia o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego dla danej działki. Jeśli nie ma takiego planu, warto poprosić właściciela działki o udostępnienie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który pozwala zdobyć szereg cennych informacji na temat kupowanej działki w Bydgoszczy. Jakich?

 • Kwalifikacja działki – jeśli nie jest to działka budowlana, tylko działka leśna lub rolna, dowiedz się czy można odlesić lub odrolnić grunt pod zabudowę mieszkalną, a w przypadku działki rolnej z możliwością zabudowy siedliskowej – jaką część działki można zabudować siedliskiem.
 • Rodzaj obowiązującej zabudowy – wolnostojąca, szeregowa, bliźniacza itp.
 • Ograniczenia dotyczące zabudowy – przebieg linii zabudowy, ilość pięter, kąt nachylenia dachu itp.
 • Informacja dotycząca minimalnego metrażu działek w danej gminie.
 • Informacja, czy działka nie leży na obszarze chronionym.

Kształt działki

Niezwykle ważnym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze działki w Bydgoszczy jest jej kształt. Poleca się kupno działki w kwadracie lub w prostokącie zbliżonym do kwadratu. Dlaczego? Działki wąskie i o nieregularnych kształtach są trudne do zagospodarowania.

Typografia terenu działki

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, jest to, czy działka znajduje się na terenie płaskim, pochyłym czy na zboczu. Nachylenie terenu może wiązać się z dodatkowymi kosztami i nakładem pracy z naszej strony, np. koniecznością niwelacji terenu lub podpiwniczeniem.

Uzbrojenie działki

Przed kupnem działki w Bydgoszczy koniecznie należy dowiedzieć się czy w najbliższej okolicy znajduje się sieć energetyczna, wodna, wodociągowa, gazowa, teletechniczna, a także czy budowa przyłączy nie będzie wiązała się z problemami i dodatkowymi kosztami. Warto również sprawdzić kwestię dogodnego utwardzonego dojazdu do wybranej przez nas działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej.

Otoczenie działki

Oprócz cech samej działki dużą rolę odgrywa również jej otoczenie. Sprawdź czy w pobliżu nie znajdują się uciążliwe i głośne zakłady przemysłowe, warsztaty, fabryki, przejazdy kolejowe, tartaki, hodowle zwierząt czy wysypiska śmieci. Duży ruch, hałas czy nieprzyjemne zapachy mogą znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie w danej okolicy.

Warto również sprawdzić czy nieopodal działki mieszczą się niezbędne punkty handlowe i usługowe, takie jak przychodnia, apteka, szkoła, poczta, bank czy sklep spożywczy, a także czy w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe czy tramwajowe, które zagwarantują nam dogodny dojazd do centrum miasta.

Zdobądź wszystkie najważniejsze informacje o działce, jeszcze przed jej kupnem, by w przyszłości uniknąć dodatkowych kosztów oraz ewentualnych problemów związanych z jej zagospodarowaniem czy użytkowaniem.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK