29.03.2021

Apartamentowiec vs. kamienica – co wybrać w Bydgoszczy?

Apartamentowiec czy kamienica w Bydgoszczy? Dla jednych wybór jest prosty i jednoznaczny, inni zaś potrzebują chwili na zastanowienie się, gdzie woleliby mieszkać. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie są zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania.

Dawid Płociński

Apartamentowiec czy kamienica w Bydgoszczy? Dla jednych wybór jest prosty i jednoznaczny, inni zaś potrzebują chwili na zastanowienie się, gdzie woleliby mieszkać. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie są zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania.

Mieszkanie w kamienicy w Bydgoszczy– zalety

Do największych zalet mieszkania w kamienicy w Bydgoszczy niewątpliwie należy jej klimat. Stare mury są niemal przesiąknięte historią. Wnętrza są duże, klatki schodowe wyglądają jak za dawnych lat, a elewacja posiada bogate zdobienia. Mieszkania w kamienicy w porównaniu do lokali w apartamentowcach są niesamowicie przestronne i wysokie. Dodatkowo, posiadają duże okna, co jeszcze bardziej podkreśla wielkość wnętrza. Mury w kamienicy są grube, dlatego w przeciwieństwie do bloków, nie musimy się przejmować hałasami dochodzącymi z sąsiednich lokali. Ponadto, ceglane ściany wolno się nagrzewają, co latem stwarza przyjemny chłód nawet w największe upały.

Niewątpliwą zaletą kamienic na sprzedaż w Bydgoszczy jest także ich lokalizacja. W dużych miastach zabudowa kamieniczna znajduje się zazwyczaj niemal w samym centrum. A to gwarancja wygodnego dojazdu w każde miejsce i dostępu do licznych sklepów, usług, restauracji i punktów rozrywkowych.

Mieszkanie w kamienicy w Bydgoszczy – wady

Jednakże mieszkanie w Bydgoszczy w kamienicy posiada też wady. Kamienice ze względu na swój wiek często są w złym stanie technicznym – np. mają krzywe ściany, nieszczelne okna i stare instalacje. Dodatkowo, to co latem jest zaletą, zimą może okazać się wadą. Mowa tu o chłodzie, który utrzymuje się w mieszkaniu. Zimą, wysokie i przestronne pomieszczenia, otoczone nieocieplonymi ścianami, wymagają kosztownego ogrzewania, a to wiąże się z wyższymi rachunkami. Minusem mieszkania w kamienicy mogą być też sąsiedzi. Niekiedy zdarza się, że są to osoby o niskim statusie społecznym i posiadające problemy z prawem. Ponadto, mieszkania w kamienicy nie są przystosowane do potrzeb osób starszych czy z niepełnosprawnością ruchową. Stare budynki zwykle nie posiadają też windy.

Podsumowując, mieszkanie w Bydgoszczy w kamienicy będzie idealne dla miłośników niepowtarzalnego, historycznego klimatu i stylu. Sprawdzi się jako lokal dla studentów, którzy posiadają artystyczną duszę i zależy im na bliskości do centrum miasta. To dobre rozwiązanie dla osób szukających lokalu na wynajem krótkoterminowy.

Apartamentowiec na sprzedaż w Bydgoszczy – zalety

Ogromną zaletą apartamentowca jest jego stan techniczny. Budynki te są zazwyczaj nowe, a na pewno o wiele nowsze od kamienic. Przekłada się to na stan techniczny budynku i instalacji w nim. Bloki są także regularnie remontowane, modernizowane i ocieplane. Mieszkania w apartamentowcu w Bydgoszczy są również mniejsze niż w kamienicy. Dzięki temu łatwiej je ogrzać, posprzątać i są bardziej przytulne.

Jednocześnie plusem i minusem może być lokalizacja. Duże osiedla są położone z dala od miejskiego gwaru, a ich najbliższe otoczenie jest dość ciche. Może to stanowić kłopot dla osób niezmotoryzowanych, ale zbawienie dla kogoś kto uwielbia ciszę i spokój.

Apartamentowiec w Bydgoszczy – wady

Nie da się ukryć, że mieszkania w blokach zazwyczaj są małe. To co dla kogoś będzie wydawać się przytulne, dla innego okaże się ciasne. Dodatkowo, aranżacja niewielkich lokali może stwarzać pewne problemy. Inną wadą apartamentowców na sprzedaż w Bydgoszczy są również cienkie ściany. Decydując się na mieszkanie w bloku, należy mieć świadomość, że raczej będą do nas dochodzić odgłosy z sąsiednich mieszkań.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK