20.08.2021

Z jakimi opłatami musi liczyć się kupujący mieszkanie w Bydgoszczy?

Każdy, kto planuje zakup mieszkania powinien zdawać sobie sprawę, że oprócz ceny samej nieruchomości, będzie musiał ponieść również inne koszty. Są one związane m.in. z różnymi usługami, np. notarialnymi. Zobaczmy, na jakie opłaty warto się przygotować.

Dawid Płociński

Każdy, kto planuje zakup mieszkania powinien zdawać sobie sprawę, że oprócz ceny samej nieruchomości, będzie musiał ponieść również inne koszty. Są one związane m.in. z różnymi usługami, np. notarialnymi. Zobaczmy, na jakie opłaty warto się przygotować.

Poszukiwanie nieruchomości w Bydgoszczy

Pierwsze koszty związane z zakupem nieruchomości w Bydgoszczy mogą przyjść jeszcze zanim do zakupu obiektu dojdzie. Dodatkowe wydatki poniesiemy już na etapie poszukiwania lokalu, jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług biura nieruchomości w Bydgoszczy. Taka współpraca wiąże się z podpisaniem umowy pośrednictwa z informacją o wysokości oraz sposobie wyliczenia wynagrodzenia za pracę agenta nieruchomości. Z reguły jest to od 2% do 3% od ceny transakcyjnej plus podatek VAT. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, można szukać nieruchomości na własną rękę, korzystając przy tym z darmowych portali ogłoszeniowych. Trzeba jednak pamiętać, że biura mimo iż droższe mają większą wiedzę o rynku i więcej źródeł, gdzie mogą znajdować mieszkania w Bydgoszczy lub domy do kupienia, a zakup z udziałem profesjonalisty jest dużo bezpieczniejszy.

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w Bydgoszczy

Kolejny dodatkowy koszt – już w czasie zawierania umowy, to taksa notarialna. Jest to maksymalna stawka jaką za swoje usługi pobiera notariusz. Tego wydatku nie można ominąć, ponieważ obecność notariusza jest niezbędna przy zawieraniu umowy kupna – sprzedaży. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona jest od wartości nieruchomości i została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564).

Będąc przy temacie notariusza, należy pamiętać, że pobiera on opłatę również za odpis aktu notarialnego. Cena odpisu jest ustalana przez notariusza i liczona od każdej strony. Jej wysokość mieści się zazwyczaj w kwocie do 20 zł za stronę.

Opłaty sądowe

Opłata sądowa to następny konieczny wydatek przy zakupie nieruchomości w Bydgoszczy
Wysokość opłat sądowych jest stała i wynosi:
– 60 zł – za założenie księgi wieczystej,
– 200 zł – za wpis prawa własności do księgi wieczystej,
– do 100 zł – jeżeli nabywamy udział w nieruchomości (opłata jest proporcjonalna do wysokości udziału),
– 150 zł – za wpis do księgi wieczystej roszczenia z umowy deweloperskiej,
– 75 zł – za wykreślenie roszczenia po zawarciu umowy sprzedaży.

Pozostałe opłaty

Oprócz powyższych wydatków możliwe, że trzeba się będzie liczyć z dodatkowymi kosztami, np. za wykup lub wynajem komórki lokatorskiej lub miejsca postojowego przed nieruchomością lub w garażu podziemnym. Ceny za miejsce postojowe/garaż wahają się w granicach od 10 tysięcy do nawet 60 tysięcy złotych.

Dodatkowe koszty mogą pojawić się, jeśli ktoś kupuje nieruchomość w Bydgoszczy posiłkując się kredytem hipotecznym. W takiej sytuacji dochodzą opłaty przy kompletowaniu dokumentów, opłaty okołokredytowe oraz koszty ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że wymienione w tekście koszty nie muszą być wszystkimi dodatkowymi wydatkami, które trzeba będzie ponieść w związku z zakupem domu czy mieszkania w Bydgoszczy. Jest to kwestia indywidualna i przy okazji każdej transakcji koszty rozkładają się inaczej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK