02.03.2021

Rynek deweloperski w Bydgoszczy – fakty i mity

Wokół rynku deweloperskiego wraz z biegiem lat narosło dużo mitów. Zobaczmy, które z nich są całkowicie błędne, a które mogą znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dawid Płociński

Wokół rynku deweloperskiego wraz z biegiem lat narosło dużo mitów. Zobaczmy, które z nich są całkowicie błędne, a które mogą znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Kupno mieszkania od dewelopera to duże ryzyko – mit

Jednym z najczęściej powtarzających się mitów jest ten mówiący o stracie wszystkich pieniędzy w związku z nagłym bankructwem dewelopera lub oszustwem z jego strony. Jest to jak najbardziej mit. Oczywiście, zdarzają się nierzetelne firmy, jednakże konsument jest przed nimi odpowiednio chroniony przez prawo.

W kwietniu 2012 roku zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deweloperska. Jej głównym celem jest ochrona interesów nabywców lokali lub domów na rynku pierwotnym. Ochrona ta polega na kontroli działalności dewelopera pod wieloma względami:

  • informacje o firmie – zgodnie z wyżej wymienioną ustawą, deweloper na życzenie swojego klienta powinien udostępnić do wglądu sprawozdania finansowe za okres ubiegłych 2 lat, informacje na temat sytuacji prawno-finansowej firmy, informacje o sposobie finansowania inwestycji i prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych,

  • finansefirmy deweloperskie mają obowiązek zakładania mieszkaniowego rachunku powierniczego, na którym gromadzone są środki pieniężne kupujących lokale np. mieszkania w Bydgoszczy. Bank przelewa środki na to konto stopniowo, na określonych etapach budowy lub w całości dopiero po zakończeniu inwestycji,

  • dane dotyczące lokalu – każda umowa zawierana pomiędzy deweloperem a kupującym zawiera prospekt informacyjny. Znajdują się w nim pełne informacje o lokalu, pozwoleniach administracyjnych, a także planie zagospodarowania działek sąsiednich,

  • rękojmia kupując mieszkanie w Bydgoszczy od dewelopera, klientowi przysługuje 5-cioletni okres rękojmi. Dzięki temu, ma on prawo do złożenia reklamacji w przypadku znalezienia ukrytych wad w mieszkaniu.

Mieszkania od deweloperów są droższe od mieszkań z rynku wtórnego – fakt i mit!

Ciężko jednoznacznie określić, czy powyższe stwierdzenie to bezapelacyjny fakt czy mit. Istnieją bowiem mieszkania na rynku pierwotnym droższe od mieszkań na rynku wtórnym, i odwrotnie – mieszkania na rynku wtórnym droższe od mieszkań na rynku pierwotnym. Na cenę danego lokalu ma wpływ mnóstwo czynników – lokalizacja, wielkość miasta, stan nieruchomości, powierzchnia mieszkania itp.

Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że zakup nowego mieszkania od dewelopera to zazwyczaj mniejsza inwestycja niż zakup mieszkania z rynku wtórnego. Na pierwszy rzut oka, porównując ceny za metr kwadratowy powierzchni mieszkanie w Bydgoszczy od dewelopera jest droższe. Jest to jednak mylące, bowiem do tej ceny musimy doliczyć koszt wykończenia. Jak wiadomo, łatwiej i taniej jest stworzyć coś od zera, niż przerabiać dotychczasowe rozwiązania. Dotyczy to także wykańczania mieszkania.

Korzystnie z usług dewelopera jest wygodne – fakt

Powyższe zdanie jest stuprocentowym faktem. Firmy deweloperskie posiadają rozwinięte działy sprzedaży, reklamacji, doradztwa. Coraz więcej deweloperów rozszerza swoje usługi o doradztwo klientom oraz pomoc w kwestiach finansowych czy prawnych. Często zdarza się, że można skorzystać z bezpłatnych porad dekoratora wnętrz. Wszystko to sprawia, że klient czuje, że się o niego dba i jest w komfortowym położeniu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK