18.02.2022

Polski Ład w nieruchomościach

Rządowy program Polski Ład wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku. Wiąże się on m.in. z pewnymi zmianami na rynku nieruchomości. Czego dotyczą pomysły związane z rynkiem mieszkaniowym i czy są one dla Polaków korzystne?

Dawid Płociński

Kupno mieszkania bez wkładu własnego
Jednym z pomysłów Polskiego Ładu na zmiany na rynku nieruchomości jest możliwość kupna mieszkania w Bydgoszczy bez wkładu własnego. Tym samym, wiąże się ona z większą łatwością otrzymania kredytu. Banki, które zawrą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, będą mogły udzielać kredytów bez wkładu własnego dzięki gwarancji państwa. Rozwiązanie to okaże się korzystne zwłaszcza dla tych, którzy planują zakup pierwszego domu lub mieszkania. Często rezygnują oni z nabycia nieruchomości ze względu na wzrost cen i niemożność uzbierania kwoty na wkład własny. Teraz będą mieli większą szansę na swoje własne cztery ściany.

Niewymagane pozwolenie na dom do 70 m²
Kolejną zmianą, którą zaplanowano w programie Polski Ład, jest możliwość wybudowania domu o powierzchni do 70 m² bez konieczności posiadania zezwolenia. Warto jednak wiedzieć, że pomysł ten dotyczy budowy domu wyłącznie na działce, która jest już naszą własnością. Jeżeli zamierzamy postawić nieruchomość wolnostojącą o maksymalnie dwóch kondygnacjach, nic nie stoi na przeszkodzie – pod warunkiem, że będzie to dom wybudowany na nasze potrzeby. Budynków postawionych bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę nie będzie można wynajmować.

Jeden rodzaj opodatkowania
Inna zmiana związana z wprowadzeniem w naszym kraju Polskiego Ładu to jeden rodzaj opodatkowania. Przed 2022 rokiem osoba prywatna wynajmująca mieszkanie sama wybierała sposób rozliczania podatku od wynajmu nieruchomości. Do wyboru miała PIT lub ryczałt. Obecnie możliwy jest wyłącznie jeden z nich – mowa o ryczałcie. Podatnicy odczują go przez brak możliwości odliczania wydatków związanych z wynajmem mieszkania w Bydgoszczy. Jeżeli ponoszą oni duże koszty związane z utrzymaniem swoich nieruchomości, inwestycje mogą nie być wówczas dla nich już tak opłacalne jak wcześniej. Jeśli jednak opłaty te nie są wysokie – np. właściciel nie remontuje często mieszkań ani nie zmienia wyposażenia – ryczałt jest opłacalną opcją.

Bony mieszkaniowe a zakup nieruchomości
Jednym z celów Polskiego Ładu jest także pomoc rodzinom wielodzietnym. W kontekście nieruchomości dotyczy ona wprowadzenia rodzinnego bonu mieszkaniowego. Rodziny, które same nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania lub budowę domu, będą mogły skorzystać z takiej formy wsparcia. Na co będzie można przeznaczyć bon? Przede wszystkim na postawienie budynku mieszkalnego, kupno mieszkania w Bydgoszczy czy opłacenie wkładu własnego. Z bonu będą mogły skorzystać rodziny z co najmniej trójką dzieci bądź te, których członkiem jest osoba z niepełnosprawnością – nawet jeśli już posiadają inne mieszkanie lub dom na własność.

Na zmianach wprowadzonych przez Polski Ład w kontekście nieruchomości z pewnością skorzysta pewna część społeczeństwa. Czy będą one jednak korzystne dla wszystkich, włącznie z wynajmującymi – dowiemy się za jakiś czas.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
22.07.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osowej Górze?

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na osiedle Osowa Góra. To miejsce otoczone naturą, dające mieszkańcom wiele możliwości. Co dokładnie wyróżnia tę wdzięczną bydgoską dzielnicę i dla kogo okaże się ona dobrym miejscem zamieszkania?

06.07.2022

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas poszukiwań nieruchomości w głowie każdego z nas rodzi się mnóstwo wątpliwości. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy!

04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK