05.03.2021

Księga wieczysta – sprawdź, co warto o niej wiedzieć?

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, o którym mowa w kontekście kupna mieszkania w Bydgoszczy. Pozwala określić stan prawny nieruchomości, a jej dokładne sprawdzenie gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

Dawid Płociński

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, o którym mowa w kontekście kupna mieszkania w Bydgoszczy. Pozwala określić stan prawny nieruchomości, a jej dokładne sprawdzenie gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

Księga wieczysta – co to jest?

Księga wieczysta to dokument, który w dokładny sposób opisuje stan prawny danej nieruchomości. Zawiera w sobie wszelkie najważniejsze informacje dotyczące samego lokalu, jego właściciela lub właścicieli oraz obciążeń, np. hipotek, które na nim ciążą.

Księgi wieczyste są jawne i publiczne – w związku z tym może je przeglądać każdy. Aby znaleźć księgę wieczystą interesującego nas mieszkania na sprzedaż Bydgoszczy musimy znać numer dokumentu. Następnie należy udać się do czytelni prowadzonej przez wydział ksiąg wieczystych sądu rejonowego, który prowadzi księgę i tam zamówić dokument. W sądzie, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, można również złożyć wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej. Warto przy tym wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje wypisów – zwykły, który zawiera aktualną treść księgi wieczystej i zupełny, który zawiera również dane historyczne. Księgi wieczyste można też przeglądać na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem www.ekw.ms.gov.pl

Dlaczego trzeba zaznajomić się z jej treścią?

Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej jest konieczne jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej zakupu mieszkania w Bydgoszczy. Pozwala to upewnić się, czy z danym lokalem pod względem prawnym wszystko jest w porządku. Warto przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie dane podane przez sprzedawcę zgadzają się z informacjami zawartymi w księdze. Oprócz tego niezwykle ważne jest upewnienie się, że lokal należy do jednego właściciela, a nie kilku. Najważniejszą jednak rzeczą jest kontrola hipoteki. Ta informacja pozwoli uniknąć sytuacji, gdy po zakupie mieszkania w Bydgoszczy będziemy musieli spłacać długi poprzedniego właściciela. Jednym słowem, dokładne zapoznanie się z księgą wieczystą może dać nam niemal stuprocentową pewność, że lokal, który zamierzamy nabyć nie przysporzy nam problemów prawnych.

Z czego składa się księga wieczysta?

Księga wieczysta, niezależnie od rodzaju nieruchomości, składa się zawsze z 4 działów:

  • Oznaczenie księgi wieczystej – w tym dziale znajdują się dane formalne takie jak np. informacje o miejscu przechowywania papierowej wersji księgi oraz informacje o dacie założenia księgi,

  • Dział I: informacje o nieruchomości – tutaj znajdziemy informacje dotyczące mieszkania – podany jest m.in. adres, powierzchnia, liczba pokoi, ponadto dowiemy się, jakie prawa przysługują nam jako właścicielowi danej nieruchomości,

  • Dział II: informacje o właścicielu lub użytkowniku – przedstawione są tam informacje o właścicielu lub właścicielach nieruchomości.

  • Dział III: informacje prawach, roszczeniach i ograniczeniach dotyczących nieruchomości – możemy tam znaleźć dane o obciążeniach, które ciążą na nieruchomości, np. o służebności gruntowej,

  • Dział IV: informacje o hipotece – są tam wszelkie wpisy dotyczące hipotek obciążających nieruchomość.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK