05.03.2021

Księga wieczysta – sprawdź, co warto o niej wiedzieć?

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, o którym mowa w kontekście kupna mieszkania w Bydgoszczy. Pozwala określić stan prawny nieruchomości, a jej dokładne sprawdzenie gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

Dawid Płociński

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, o którym mowa w kontekście kupna mieszkania w Bydgoszczy. Pozwala określić stan prawny nieruchomości, a jej dokładne sprawdzenie gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

Księga wieczysta – co to jest?

Księga wieczysta to dokument, który w dokładny sposób opisuje stan prawny danej nieruchomości. Zawiera w sobie wszelkie najważniejsze informacje dotyczące samego lokalu, jego właściciela lub właścicieli oraz obciążeń, np. hipotek, które na nim ciążą.

Księgi wieczyste są jawne i publiczne – w związku z tym może je przeglądać każdy. Aby znaleźć księgę wieczystą interesującego nas mieszkania na sprzedaż Bydgoszczy musimy znać numer dokumentu. Następnie należy udać się do czytelni prowadzonej przez wydział ksiąg wieczystych sądu rejonowego, który prowadzi księgę i tam zamówić dokument. W sądzie, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, można również złożyć wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej. Warto przy tym wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje wypisów – zwykły, który zawiera aktualną treść księgi wieczystej i zupełny, który zawiera również dane historyczne. Księgi wieczyste można też przeglądać na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem www.ekw.ms.gov.pl

Dlaczego trzeba zaznajomić się z jej treścią?

Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej jest konieczne jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej zakupu mieszkania w Bydgoszczy. Pozwala to upewnić się, czy z danym lokalem pod względem prawnym wszystko jest w porządku. Warto przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie dane podane przez sprzedawcę zgadzają się z informacjami zawartymi w księdze. Oprócz tego niezwykle ważne jest upewnienie się, że lokal należy do jednego właściciela, a nie kilku. Najważniejszą jednak rzeczą jest kontrola hipoteki. Ta informacja pozwoli uniknąć sytuacji, gdy po zakupie mieszkania w Bydgoszczy będziemy musieli spłacać długi poprzedniego właściciela. Jednym słowem, dokładne zapoznanie się z księgą wieczystą może dać nam niemal stuprocentową pewność, że lokal, który zamierzamy nabyć nie przysporzy nam problemów prawnych.

Z czego składa się księga wieczysta?

Księga wieczysta, niezależnie od rodzaju nieruchomości, składa się zawsze z 4 działów:

  • Oznaczenie księgi wieczystej – w tym dziale znajdują się dane formalne takie jak np. informacje o miejscu przechowywania papierowej wersji księgi oraz informacje o dacie założenia księgi,

  • Dział I: informacje o nieruchomości – tutaj znajdziemy informacje dotyczące mieszkania – podany jest m.in. adres, powierzchnia, liczba pokoi, ponadto dowiemy się, jakie prawa przysługują nam jako właścicielowi danej nieruchomości,

  • Dział II: informacje o właścicielu lub użytkowniku – przedstawione są tam informacje o właścicielu lub właścicielach nieruchomości.

  • Dział III: informacje prawach, roszczeniach i ograniczeniach dotyczących nieruchomości – możemy tam znaleźć dane o obciążeniach, które ciążą na nieruchomości, np. o służebności gruntowej,

  • Dział IV: informacje o hipotece – są tam wszelkie wpisy dotyczące hipotek obciążających nieruchomość.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
22.07.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osowej Górze?

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na osiedle Osowa Góra. To miejsce otoczone naturą, dające mieszkańcom wiele możliwości. Co dokładnie wyróżnia tę wdzięczną bydgoską dzielnicę i dla kogo okaże się ona dobrym miejscem zamieszkania?

06.07.2022

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas poszukiwań nieruchomości w głowie każdego z nas rodzi się mnóstwo wątpliwości. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy!

04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK