22.07.2021

Ile trwa kupno mieszkania w Bydgoszczy w czasach pandemii?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Obecnie, w czasie pandemii, może on dodatkowo się przedłużać z uwagi na zmiany w funkcjonowaniu wszelkich urzędów. Jak długo trwa zakup nieruchomości w trakcie pandemii i co należy zrobić, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem pomimo trudnych czasów?

Dawid Płociński

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Obecnie, w czasie pandemii, może on dodatkowo się przedłużać z uwagi na zmiany w funkcjonowaniu wszelkich urzędów. Jak długo trwa zakup nieruchomości w trakcie pandemii i co należy zrobić, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem pomimo trudnych czasów?

Kredyt na kupno mieszkania w Bydgoszczy

Podstawowym elementem, o który trzeba zadbać, planując kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest uzgodnienie spraw związanych z kredytem hipotecznym. W ciągu ostatniego roku analiza wniosków przez banki uległa znacznemu wydłużeniu – minimum o kilka tygodni. Jest to spowodowane głównie przejściem na pracę zdalną oraz mniejszą liczbą pracowników. Może się okazać, że nawet po otrzymaniu pozytywnej decyzji, będziemy czekać jeszcze przez jakiś czas na samą możliwość jej podpisania. Z tego też powodu banki zdecydowały się na przedłużenie ważności decyzji oraz umów.

Z powodu pandemii koronawirusa, podwyższony został również wkład własny, co spowodowało, że duża część młodych ludzi zrezygnowała ze starań o kredyt na zakup mieszkania w Bydgoszczy. W banku należy podać niezbędne informacje, na podstawie których rozpatrywany jest wniosek o kredyt – to m.in. wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, rodzaj i okres kredytu, wysokość wkładu własnego, forma zatrudnienia i wysokość dochodów, historia kredytowa oraz zobowiązania finansowe, które w danym momencie posiadamy. Przed złożeniem wniosku dobrze jest spotkać się z doradcą finansowym.

Przegląd ogłoszeń z mieszkaniami w Bydgoszczy

Kolejnym etapem jest analiza ogłoszenia z ofertami mieszkań w Bydgoszczy. Pomimo trwającej pandemii i początkowej mniejszej ilości ofert, aktualnie wciąż mamy dość duży wybór potencjalnych lokali mieszkaniowych. Znalezienie odpowiedniego miejsca, które odpowiada wszelkim naszym potrzebom, wymaganiom i możliwościom materialnym, nie jest prostym zadaniem, jednak z pewnością wykonalnym – nawet w pandemii. Ceny mieszkań wzrosły i trzeba mieć to na uwadze przy wyborze – zwłaszcza, jeśli poszukujemy nieruchomości w dużym mieście, takim jak Bydgoszcz. Przeglądając ogłoszenia z ofertami ogłoszenia z ofertami mieszkań w Bydgoszczy, warto użyć dostępnych na stronach filtrów, aby wyświetlone zostały wyłącznie mieszkania, które odpowiadają naszym potrzebom. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas, który można poświęcić na oglądanie lokalu na żywo.

Niezbędne formalności a kupno mieszkania podczas pandemii

Złożenie wniosku o kredyt niesie za sobą obowiązek dostarczenia odpowiednich dokumentów.
Z powodu pandemii ich pozyskiwanie trwa znacznie dłużej niż wcześniej – część spraw załatwiana jest drogą elektroniczną. Jednym z kroków podczas kupna mieszkania w Bydgoszczy jest podpisanie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej – jeszcze przed staraniami o kredyt. Stanowi ona zabezpieczenie zarówno dla kupującego, jak i dla właściciela. Następnie, w obecności notariusza, zawierana jest umowa sprzedaży nieruchomości, a kiedy otrzymamy akt notarialny, możemy potwierdzić w banku gotowość do rozpoczęcia kredytu. Obecnie oczekiwanie na podpisanie umowy w banku w celu zakupu
mieszkania w Bydgoszczy może zająć około 2-3 miesięcy. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na jego kupno z posiadanych już środków, proces ten będzie trwał znacznie krócej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK