22.07.2021

Ile trwa kupno mieszkania w Bydgoszczy w czasach pandemii?

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Obecnie, w czasie pandemii, może on dodatkowo się przedłużać z uwagi na zmiany w funkcjonowaniu wszelkich urzędów. Jak długo trwa zakup nieruchomości w trakcie pandemii i co należy zrobić, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem pomimo trudnych czasów?

Dawid Płociński

Kupno mieszkania w Bydgoszczy to złożony proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Obecnie, w czasie pandemii, może on dodatkowo się przedłużać z uwagi na zmiany w funkcjonowaniu wszelkich urzędów. Jak długo trwa zakup nieruchomości w trakcie pandemii i co należy zrobić, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem pomimo trudnych czasów?

Kredyt na kupno mieszkania w Bydgoszczy

Podstawowym elementem, o który trzeba zadbać, planując kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest uzgodnienie spraw związanych z kredytem hipotecznym. W ciągu ostatniego roku analiza wniosków przez banki uległa znacznemu wydłużeniu – minimum o kilka tygodni. Jest to spowodowane głównie przejściem na pracę zdalną oraz mniejszą liczbą pracowników. Może się okazać, że nawet po otrzymaniu pozytywnej decyzji, będziemy czekać jeszcze przez jakiś czas na samą możliwość jej podpisania. Z tego też powodu banki zdecydowały się na przedłużenie ważności decyzji oraz umów.

Z powodu pandemii koronawirusa, podwyższony został również wkład własny, co spowodowało, że duża część młodych ludzi zrezygnowała ze starań o kredyt na zakup mieszkania w Bydgoszczy. W banku należy podać niezbędne informacje, na podstawie których rozpatrywany jest wniosek o kredyt – to m.in. wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, rodzaj i okres kredytu, wysokość wkładu własnego, forma zatrudnienia i wysokość dochodów, historia kredytowa oraz zobowiązania finansowe, które w danym momencie posiadamy. Przed złożeniem wniosku dobrze jest spotkać się z doradcą finansowym.

Przegląd ogłoszeń z mieszkaniami w Bydgoszczy

Kolejnym etapem jest analiza ogłoszenia z ofertami mieszkań w Bydgoszczy. Pomimo trwającej pandemii i początkowej mniejszej ilości ofert, aktualnie wciąż mamy dość duży wybór potencjalnych lokali mieszkaniowych. Znalezienie odpowiedniego miejsca, które odpowiada wszelkim naszym potrzebom, wymaganiom i możliwościom materialnym, nie jest prostym zadaniem, jednak z pewnością wykonalnym – nawet w pandemii. Ceny mieszkań wzrosły i trzeba mieć to na uwadze przy wyborze – zwłaszcza, jeśli poszukujemy nieruchomości w dużym mieście, takim jak Bydgoszcz. Przeglądając ogłoszenia z ofertami ogłoszenia z ofertami mieszkań w Bydgoszczy, warto użyć dostępnych na stronach filtrów, aby wyświetlone zostały wyłącznie mieszkania, które odpowiadają naszym potrzebom. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas, który można poświęcić na oglądanie lokalu na żywo.

Niezbędne formalności a kupno mieszkania podczas pandemii

Złożenie wniosku o kredyt niesie za sobą obowiązek dostarczenia odpowiednich dokumentów.
Z powodu pandemii ich pozyskiwanie trwa znacznie dłużej niż wcześniej – część spraw załatwiana jest drogą elektroniczną. Jednym z kroków podczas kupna mieszkania w Bydgoszczy jest podpisanie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej – jeszcze przed staraniami o kredyt. Stanowi ona zabezpieczenie zarówno dla kupującego, jak i dla właściciela. Następnie, w obecności notariusza, zawierana jest umowa sprzedaży nieruchomości, a kiedy otrzymamy akt notarialny, możemy potwierdzić w banku gotowość do rozpoczęcia kredytu. Obecnie oczekiwanie na podpisanie umowy w banku w celu zakupu
mieszkania w Bydgoszczy może zająć około 2-3 miesięcy. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na jego kupno z posiadanych już środków, proces ten będzie trwał znacznie krócej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK