01.04.2022

Formy płatności za nieruchomość

Zakup nieruchomości – niezależnie od tego, czy jest to dom, czy mieszkanie – to bardzo duży wydatek. Decydując się na ten ważny krok, warto poznać różne metody płatności, z których możemy skorzystać. Wybór jednej z nich zależy m.in. od stanu mieszkania bądź źródeł finansowania.

Dawid Płociński

Zakup mieszkania lub domu za gotówkę
Najprostszym i najmniej wymagającym sposobem płatności za dom lub mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy jest zapłata gotówką. Wiąże się on z wieloma korzyściami dla osoby kupującej – to m.in. brak odsetek w banku czy konieczności podpisywania wielu dokumentów. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Jeżeli jednak posiadamy całość środków na zakup nieruchomości, możemy śmiało negocjować obniżenie jej ostatecznej ceny. To jedna z najlepszych opcji zarówno dla deweloperów, jak i właścicieli mieszkania z rynku wtórnego w Bydgoszczy – dlatego są oni skłonni do negocjacji. Mają wówczas pewność, że otrzymają na rachunek bankowy całą sumę.

Kredyt na zakup nieruchomości
Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno domu w Bydgoszczy lub zakup wymarzonego mieszkania za gotówkę, najczęściej korzystają z kredytu hipotecznego. Ta opcja wiąże się m.in. z obliczaniem zdolności kredytowej, co niektórym chętnym może przysporzyć trudności i stresu. Decydując się na zakup nieruchomości w Bydgoszczy na kredyt, warto podpisać umowę przedwstępną bądź umowę rezerwacyjną. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, czy otrzymamy kredyt. Dzięki takiej umowie, sprzedający mieszkanie lub dom wycofuje go na umówiony okres czasu ze sprzedaży.

Zamknięty rachunek powierniczy
Kupując nieruchomość od dewelopera, zarówno za gotówkę jak i na kredyt napotkać możemy na tzw. zamknięte rachunki powiernicze, o których sposobie działania warto przy tej okazji wspomnieć. To dodatkowe, ustawowe zabezpieczenie nabywców nowych nieruchomości które rozdziela płatność na dwa etapy. Kupujący co prawda dokonuje przy ich pomocy zapłaty, ale pieniądze nie trafiają od raz dewelopera. Ma to miejsce dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, czyli w momencie, w którym mieszkanie staje się jego własnością. To dla kupującego bardzo dobre zabezpieczenie, ale dla samego dewelopera może stanowić pewną niedogodność – musi on wówczas pokryć koszty inwestycji bez korzystania z wkładu finansowego klienta.

Płatność w transzach
Zapłata za nieruchomość w tzw. transzach polega na rozłożeniu płatności na kilka rat. To jedna z najpopularniejszych metod płatności za nieruchomości. Pozwalają na to otwarte rachunki powiernicze, na które trafiają środki klienta. Są one przekazywane deweloperowi dopiero w momencie, w którym potwierdzi on postęp prac budowlanych. Z płatności w transzach korzystają najczęściej osoby, które decydują się na kupno dopiero stawianej nieruchomości. To opcja, która niesie za sobą korzyści głównie dla deweloperów – w przeciwieństwie do zamkniętego rachunku powierniczego, mogą oni korzystać ze środków finansowych klienta jeszcze na etapie budowy. Wyróżniamy kilka systemów takiej płatności – 10/90, 20/80 i 30/70. Pierwsza liczba oznacza początkową wpłatę przy umowie – np. 10 lub 20% całej ceny nieruchomości. Druga z nich to kwota, którą deweloper otrzyma dopiero po zakończeniu inwestycji – czyli przelew na 90, 80 lub 70% ceny nieruchomości.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
22.07.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osowej Górze?

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na osiedle Osowa Góra. To miejsce otoczone naturą, dające mieszkańcom wiele możliwości. Co dokładnie wyróżnia tę wdzięczną bydgoską dzielnicę i dla kogo okaże się ona dobrym miejscem zamieszkania?

06.07.2022

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas poszukiwań nieruchomości w głowie każdego z nas rodzi się mnóstwo wątpliwości. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy!

04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK