04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Dawid Płociński

Rentowność najmu – czym właściwie jest?
Rentowność najmu jest miarą wskazującą dochód netto z wynajmu mieszkania lub domu w skali roku. Mowa o dochodzie już po odliczeniu wszystkich kosztów inwestycji. Znaczenie ma w tym przypadku to, w jaki sposób zakupiono dane mieszkanie lub dom – na kredyt czy za gotówkę. Znajomość rentowności nieruchomości na wynajem w Bydgoszczy pozwala na porównanie jej z innymi nieruchomościami. Dzięki temu można wybrać tę, której prognozowana stopa zwrotu jest najbardziej atrakcyjna. Jej wysokość zależy głównie od miasta, położenia oraz stanu i wyglądu samego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy. Ważne jest również to, czy jest ono wynajmowane długo-, czy krótkoterminowo. W pierwszym przypadku rentowność jest niższa, jednak sam wynajem nieruchomości zapewnia stały dochód przez cały rok. W przypadku najmu krótkoterminowego rentowność jest z kolei wyższa, ale stanowi dla właściciela stałe, comiesięczne źródło dochodu.

Jak obliczyć rentowność najmu?
Obliczenie rentowności najmu nieruchomości w Bydgoszczy nie powinno sprawiać większych trudności. Wystarczy podzielić roczny dochód netto z jej wynajmu przez całkowite nakłady inwestycyjne, a następnie pomnożyć wynik x100 procent. A jak obliczyć sam roczny dochód netto z wynajmu mieszkania w Bydgoszczy? W tym celu należy pomnożyć miesięczny dochód przez ilość miesięcy, w których lokal jest wynajmowany lokatorom. Obliczając rentowność najmu warto zwrócić uwagę m.in. na ponoszone koszty administracyjne, ubezpieczenia, podatek czy opłaty związane z samym zarządzaniem mieszkaniem.

Rentowność a rynek nieruchomości
Zysk z wynajmu mieszkania w Bydgoszczy może być naprawdę wysoki – z pewnością znaczenie ma w tym przypadku wielkość miasta. Nieruchomości na wynajem zlokalizowane na obrzeżach mogą być mniej opłacalne niż te w centrum, ale biorąc pod uwagę ceny zakupu – nie jest to wcale tak oczywiste. Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości w miastach – jest to jedna z najlepszych metod na zabezpieczenie pieniędzy przed coraz większą inflacją.

Brak rentowności najmu – skutki
Jednym z największych skutków niskiej rentowności najmu jest spadek popytu na wynajem mieszkań oraz domów. W 2020 roku, wraz z rozpoczęciem pandemii, zjawisko to miało miejsce głównie w dużych miastach, w których wcześniej mieszkania wynajmowały tysiące studentów. Skutki pandemii odczuli także właściciele nieruchomości wynajmowanych krótkoterminowo. Rentowność najmu spadła w tym okresie drastycznie – najemcy mimo to nie podnosili kosztów wynajmu, aby zatrzymać wynajmujących.

Inwestowanie w nieruchomości pod najem jest coraz bardziej popularne. Zanim jednak zdecydujemy się na tak dużą inwestycję, warto zawsze obliczyć rentowność i porównać dane mieszkanie z inną nieruchomością. Wówczas będziemy mieli pewność, że podejmowana przez nas decyzja jest słuszna i może przynieść nam korzyści.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK