04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Dawid Płociński

Rentowność najmu – czym właściwie jest?
Rentowność najmu jest miarą wskazującą dochód netto z wynajmu mieszkania lub domu w skali roku. Mowa o dochodzie już po odliczeniu wszystkich kosztów inwestycji. Znaczenie ma w tym przypadku to, w jaki sposób zakupiono dane mieszkanie lub dom – na kredyt czy za gotówkę. Znajomość rentowności nieruchomości na wynajem w Bydgoszczy pozwala na porównanie jej z innymi nieruchomościami. Dzięki temu można wybrać tę, której prognozowana stopa zwrotu jest najbardziej atrakcyjna. Jej wysokość zależy głównie od miasta, położenia oraz stanu i wyglądu samego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy. Ważne jest również to, czy jest ono wynajmowane długo-, czy krótkoterminowo. W pierwszym przypadku rentowność jest niższa, jednak sam wynajem nieruchomości zapewnia stały dochód przez cały rok. W przypadku najmu krótkoterminowego rentowność jest z kolei wyższa, ale stanowi dla właściciela stałe, comiesięczne źródło dochodu.

Jak obliczyć rentowność najmu?
Obliczenie rentowności najmu nieruchomości w Bydgoszczy nie powinno sprawiać większych trudności. Wystarczy podzielić roczny dochód netto z jej wynajmu przez całkowite nakłady inwestycyjne, a następnie pomnożyć wynik x100 procent. A jak obliczyć sam roczny dochód netto z wynajmu mieszkania w Bydgoszczy? W tym celu należy pomnożyć miesięczny dochód przez ilość miesięcy, w których lokal jest wynajmowany lokatorom. Obliczając rentowność najmu warto zwrócić uwagę m.in. na ponoszone koszty administracyjne, ubezpieczenia, podatek czy opłaty związane z samym zarządzaniem mieszkaniem.

Rentowność a rynek nieruchomości
Zysk z wynajmu mieszkania w Bydgoszczy może być naprawdę wysoki – z pewnością znaczenie ma w tym przypadku wielkość miasta. Nieruchomości na wynajem zlokalizowane na obrzeżach mogą być mniej opłacalne niż te w centrum, ale biorąc pod uwagę ceny zakupu – nie jest to wcale tak oczywiste. Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości w miastach – jest to jedna z najlepszych metod na zabezpieczenie pieniędzy przed coraz większą inflacją.

Brak rentowności najmu – skutki
Jednym z największych skutków niskiej rentowności najmu jest spadek popytu na wynajem mieszkań oraz domów. W 2020 roku, wraz z rozpoczęciem pandemii, zjawisko to miało miejsce głównie w dużych miastach, w których wcześniej mieszkania wynajmowały tysiące studentów. Skutki pandemii odczuli także właściciele nieruchomości wynajmowanych krótkoterminowo. Rentowność najmu spadła w tym okresie drastycznie – najemcy mimo to nie podnosili kosztów wynajmu, aby zatrzymać wynajmujących.

Inwestowanie w nieruchomości pod najem jest coraz bardziej popularne. Zanim jednak zdecydujemy się na tak dużą inwestycję, warto zawsze obliczyć rentowność i porównać dane mieszkanie z inną nieruchomością. Wówczas będziemy mieli pewność, że podejmowana przez nas decyzja jest słuszna i może przynieść nam korzyści.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK