18.08.2022

Czy wiesz, czym jest flipping mieszkaniowy?

Flipping mieszkaniowy to metoda, która przywędrowała do nas zza oceanu. Na czym polega to zjawisko, jakie niesie za sobą skutki i dlaczego mimo wszystko warto na nie uważać? Sprawdźmy!

Dawid Płociński

Flipping mieszkaniowy – co to takiego?
Flipping mieszkaniowy, nazywany również house flippingiem, to nic innego jak nabycie nieruchomości w niskiej cenie i jego sprzedaż w cenie znacznie wyższej. Ta metoda zarabiania na sprzedaży nieruchomości od lat jest wyjątkowo popularna w USA. Zjawisko to dotyczy zarówno lokali z rynku wtórnego, jak i tych z rynku pierwotnego. Zazwyczaj są to mieszkania wymagające generalnego remontu, będące własnością dłużników czy obciążone prawnie. Mieszkania tego typu sprzedają też osoby, które nie są świadome aktualnych cen na rynku nieruchomości. Taka inwestycja trwa najczęściej około 4-5 miesięcy, a osobę, która się nią zajmuje, nazywamy flipperem. Flipping jest w stanie przynieść naprawdę satysfakcjonujące zyski – inwestor musi jednak posiadać odpowiednią wiedzę i być bardzo dobrze przygotowany do sprzedaży.

Flipping mieszkaniowy – poszczególne kroki
W przypadku flippingu mieszkaniowego inwestor dokładnie śledzi oferty mieszkaniowe, a po szczegółowej analizie kupuje mieszkanie za niższą cenę. Następny etap to przygotowanie nieruchomości do sprzedaży w taki sposób, aby jak najbardziej podnieść jej wartość. Najczęściej w grę wchodzą remonty, aranżacja wnętrz według najnowszych standardów lub podział lokalu na większą ilość pomieszczeń. Podczas przebudowy wykorzystywane są tanie materiały, co pozwala flipperom na większy zysk. Urządzone mieszkanie wystawiane jest na sprzedaż w znacznie wyższej kwocie niż początkowa. Zarobione na takiej inwestycji środki flipper przeznacza na kolejne inwestycje.

Zjawisko flippingu mieszkaniowego w Polsce
Flipping mieszkaniowy w Polsce nie jest tak popularny jak w Stanach Zjednoczonych czy innych państwach. Nie można jednak powiedzieć, że nikt w naszym kraju nie słyszał o tego rodzaju zjawisku. Największą popularnością house flipping cieszy się bowiem w większych miastach, np. Bydgoszczy, Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach. Flippingowi mieszkaniowemu sprzyja m.in. bardzo duży popyt na mieszkania, windujący ceny kupna i sprzedaży. W związku z działalnością flipperów na coraz większą skalę, ceny mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego mogą wzrosnąć jeszcze bardziej. Tym samym zagrożona jest stabilność rynku nieruchomości, a to jeszcze bardziej pogłębia kryzys, z którym mamy do czynienia od kilku lat.

Dlaczego warto uważać flipping mieszkaniowy?
Chcąc wystawić mieszkanie w Bydgoszczy na sprzedaż, warto zachowywać szczególną czujność. Flipperzy wykorzystują bowiem niewiedzę sprzedających – jeśli jesteśmy chociaż odrobinę mniej obeznani w obecnych cenach nieruchomości, łatwo możemy paść ofiarą oszustwa. Przed sprzedażą lokalu powinniśmy zatem dobrze zorientować się w panujących na rynku cenach – w przeciwnym razie możemy zgodzić się na zbyt niską cenę wykupu. Uważać powinny również osoby decydujące się na kupno mieszkania w Bydgoszczy, np. pary lub młode małżeństwa. Szczególne podejrzenia powinny wzbudzać w nas wzmianki w ogłoszeniach typu „cena do negocjacji”.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
23.09.2022

W jakie udogodnienia dla najemcy warto zainwestować?

Chcąc znaleźć najemcę, który pozostanie w wynajmowanym mieszkaniu przez długi czas, warto odpowiednio przygotować lokum. Zadbany i dobrze wyposażony lokal mieszkalny z pewnością szybko znajdzie swojego lokatora. W co szczególnie warto zainwestować, przygotowując do wynajmu mieszkanie w Bydgoszczy?

16.09.2022

Skuteczne negocjacje przy zakupie nieruchomości

Własne mieszkanie jest prawdopodobnie najdroższą rzeczą, jaką kupujemy w ciągu całego życia. Prowadząc ostateczne rozmowy ze sprzedającym, warto zatem spróbować wynegocjować cenę – wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. Jak przygotować się do tego typu rozmów i po jakie argumenty sięgnąć?

09.09.2022

Ekologiczne mieszkanie w Bydgoszczy – czyli jakie?

Podczas urządzania i późniejszego użytkowania mieszkania warto zadbać o ekologię. Już zaledwie kilka prostych kroków wystarczy, aby nasze „cztery kąty” były bardziej przyjazne środowisku. Czym charakteryzuje się ekologiczne mieszkanie?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK