06.05.2022

Czego dowiemy się weryfikując stan księgi wieczystej?

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania w Bydgoszczy, koniecznie powinniśmy zapoznać się z wpisami w księdze wieczystej nieruchomości. Znajdziemy tam szereg istotnych informacji na temat stanu prawnego nieruchomości, którą planujemy kupić.

Dawid Płociński

Czym właściwie jest księga wieczysta?
Księga wieczysta jest jawnym dokumentem, który opisuje stan prawny danej nieruchomości. Może być ona założona dla każdej pojedynczej nieruchomości – nie tylko budynku, ale i gruntu. Znajdują się w niej m.in. dane dotyczące jej właściciela, dokładnego adresu, przeznaczenia czy metrażu. Zawiera ona również informacje na temat hipotek. Zanim zdecydujemy się zawrzeć umowę przedwstępną i właściwą na kupno mieszkania w Bydgoszczy, należy sprawdzić jej zapisy. Budowa księgi wieczystej jest taka sama zarówno w przypadku mieszkania czy domu, jak i działki. Właściciele, którzy nie chcą mieć trudności ze sprzedażą swojej nieruchomości, najczęściej decydują się na jej założenie.

Dane dotyczące mieszkania
Wybierając mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zapoznać się z działem pierwszym księgi wieczystej. Znajdziemy w niej szczegółowe informacje na temat mieszkania. To m.in. jego lokalizacja, rodzaj, powierzchnia czy liczba pomieszczeń i kondygnacji. Ponadto, informuje on o prawach, jakie przysługują właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.

Informacje na temat właściciela mieszkania
Oprócz sprawdzenia dokładnych danych związanych z mieszkaniem w Bydgoszczy, należy przyjrzeć się również tym dotyczącym jego właściciela, właścicieli lub użytkownika wieczystego. Te informacje znajdują się w drugim dziale księgi wieczystej. Jeżeli nieruchomość posiada więcej niż jednego właściciela, znajdziemy w nim zapisy na temat wielkości udziałów każdego z nich.

Informacje związane z prawami i roszczeniami
Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup mieszkania w Bydgoszczy, niezbędne jest również sprawdzenie ewentualnych ograniczeń i obciążeń związanych z nieruchomością. Mowa m.in. o egzekucjach komorniczych czy służebności. Wpisy dotyczące praw oraz roszczeń obejmujących dane mieszkanie znajdują się w dziale trzecim księgi wieczystej.

Dane o hipotekach
Istotną informacją, którą należy poznać przed podpisaniem umowy kupna, jest również ta dotycząca ustanowienia hipoteki. We wpisach czwartego działu księgi wieczystej znajdziemy dane na temat wierzyciela hipotecznego czy waluty i kwoty, na jaką ustanowiono hipotekę. Zapoznamy się również z datą spłaty wierzytelności.

Jak sprawdzić wpisy w księdze wieczystej?
Chcąc sprawdzić księgę wieczystą mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, możemy zrobić to na dwa sposoby. Jednym z nich jest osobista wizyta we właściwym sądzie rejonowym. Drugą metodą jest skorzystanie ze strony internetowej Elektroniczne Księgi Wieczyste. Księgi należy szukać po jej indywidualnym numerze, pozyskanym od właściciela nieruchomości.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK