25.02.2022

Zgłoszenie nabycia mieszkania w Bydgoszczy

Po nabyciu nieruchomości nowy właściciel powinien poinformować o zakupie odpowiednie urzędy. Jakie formalności na niego czekają?

Dawid Płociński

Czy zgłoszenie kupna mieszkania do US jest obowiązkowe?
Każda osoba fizyczna, która nabyła mieszkanie w Bydgoszczy, ma obowiązek zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Skarbowym oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości nabywanej nieruchomości. Obowiązek ten jest realizowany przez kancelarię notarialną, w której podpisywany jest akt sprzedaży, dlatego często Kupujący nie mają nawet świadomości istnienia tego podatku. Warto wiedzieć, że obowiązek jego opłacania powstaje w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym. Jeżeli nabywamy mieszkanie od dewelopera w Bydgoszczy –  nie jesteśmy zobowiązani do jego opłacania. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zakupu nieruchomości od czynnego płatnika VAT z rynku wtórnego.

Zgłoszenie nabycia mieszkania w Urzędzie Miasta lub Gminy
Zakup mieszkania w Bydgoszczy należy zgłosić nie tylko w Urzędzie Skarbowym, ale również w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Wzór informacji do złożenia dostępny jest zazwyczaj na stronie internetowej danego urzędu. Wówczas otrzymuje on informacje o tym, że podatek od danej nieruchomości będzie płacił teraz ktoś inny. Udając się do Urzędu Miasta – lub w przypadku innych miejscowości do Urzędu Gminy – możemy złożyć od razu także wniosek o zameldowanie stałe bądź tymczasowe.

Kupno mieszkania na kredyt a zgłoszenie do US
Jeżeli kupiliśmy mieszkanie na kredyt, pojawia się dodatkowo jeszcze jeden podatek od czynności cywilnoprawnych – od ustanowienia hipoteki. Najczęściej podatek wynosi 19 zł dla hipoteki kaucyjnej, a żeby go uiścić musimy wypełnić formularz PCC-3.

Zakup mieszkania za gotówkę a obowiązek zgłoszenia nabycia
Przy zakupie mieszkania za gotówkę istotny jest fakt, skąd pochodzą nasze oszczędności. Ewentualnego zgłoszenia wymaga sytuacja w której nabywamy nieruchomość ze środków pochodzących ze sprzedaży innej nieruchomość przed upływem trzech lat i korzystamy ze zwolnienia z podatku dochodowego. By go uniknąć trzeba w Urzędzie skarbowym złożyć odpowiednie deklaracje.

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeśli zamierzamy nabyć nieruchomość w jednej z jego urokliwych dzielnic, zawsze powinniśmy pamiętać o niezbędnych formalnościach.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK