25.02.2022

Zgłoszenie nabycia mieszkania w Bydgoszczy

Po nabyciu nieruchomości nowy właściciel powinien poinformować o zakupie odpowiednie urzędy. Jakie formalności na niego czekają?

Dawid Płociński

Czy zgłoszenie kupna mieszkania do US jest obowiązkowe?
Każda osoba fizyczna, która nabyła mieszkanie w Bydgoszczy, ma obowiązek zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Skarbowym oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości nabywanej nieruchomości. Obowiązek ten jest realizowany przez kancelarię notarialną, w której podpisywany jest akt sprzedaży, dlatego często Kupujący nie mają nawet świadomości istnienia tego podatku. Warto wiedzieć, że obowiązek jego opłacania powstaje w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym. Jeżeli nabywamy mieszkanie od dewelopera w Bydgoszczy –  nie jesteśmy zobowiązani do jego opłacania. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zakupu nieruchomości od czynnego płatnika VAT z rynku wtórnego.

Zgłoszenie nabycia mieszkania w Urzędzie Miasta lub Gminy
Zakup mieszkania w Bydgoszczy należy zgłosić nie tylko w Urzędzie Skarbowym, ale również w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Wzór informacji do złożenia dostępny jest zazwyczaj na stronie internetowej danego urzędu. Wówczas otrzymuje on informacje o tym, że podatek od danej nieruchomości będzie płacił teraz ktoś inny. Udając się do Urzędu Miasta – lub w przypadku innych miejscowości do Urzędu Gminy – możemy złożyć od razu także wniosek o zameldowanie stałe bądź tymczasowe.

Kupno mieszkania na kredyt a zgłoszenie do US
Jeżeli kupiliśmy mieszkanie na kredyt, pojawia się dodatkowo jeszcze jeden podatek od czynności cywilnoprawnych – od ustanowienia hipoteki. Najczęściej podatek wynosi 19 zł dla hipoteki kaucyjnej, a żeby go uiścić musimy wypełnić formularz PCC-3.

Zakup mieszkania za gotówkę a obowiązek zgłoszenia nabycia
Przy zakupie mieszkania za gotówkę istotny jest fakt, skąd pochodzą nasze oszczędności. Ewentualnego zgłoszenia wymaga sytuacja w której nabywamy nieruchomość ze środków pochodzących ze sprzedaży innej nieruchomość przed upływem trzech lat i korzystamy ze zwolnienia z podatku dochodowego. By go uniknąć trzeba w Urzędzie skarbowym złożyć odpowiednie deklaracje.

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeśli zamierzamy nabyć nieruchomość w jednej z jego urokliwych dzielnic, zawsze powinniśmy pamiętać o niezbędnych formalnościach.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
22.07.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osowej Górze?

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na osiedle Osowa Góra. To miejsce otoczone naturą, dające mieszkańcom wiele możliwości. Co dokładnie wyróżnia tę wdzięczną bydgoską dzielnicę i dla kogo okaże się ona dobrym miejscem zamieszkania?

06.07.2022

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas poszukiwań nieruchomości w głowie każdego z nas rodzi się mnóstwo wątpliwości. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy!

04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK