16.03.2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego w Bydgoszczy – na co zwrócić uwagę?

Własne cztery kąty to z pewnością marzenie wielu z nas. Zaś jak dobrze wiadomo – marzenia należy spełniać. Przy kupnie mieszkania warto jednak uwzględnić pewne aspekty. Przede wszystkim zapoznajmy się z rynkami nieruchomości i zdecydujmy, który nam bardziej pasuje – pierwotny czy też wtórny. Dzisiaj przybliżamy ten pierwszy, aby nasz zakup okazał się udany.

Dawid Płociński

Nowe kontra używane

Rynek pierwotny to nic innego jak nowe, nieużywane nieruchomości: mieszkania, domy w Bydgoszczy czy też lokale użytkowe. Są one sprzedawane przez deweloperów bądź spółdzielnie. W Polsce rynek ten cieszy się niezwykle dużą popularnością. Jak widać, lubimy inwestować w nowopowstałe miejsca, w których zamieszkamy jako pierwsi. Zupełnie inaczej jest z rynkiem wtórnym, który oferuje nieruchomości wcześniej przez kogoś używane. Taki lokal jest już wykończony czy też urządzony. To jednak nie gwarantuje wystroju, który będzie odpowiadał naszym potrzebom – a wówczas remont może okazać się nieunikniony.

Otrzymujesz prestiż

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym w Bydgoszczy ma wiele zalet. Przede wszystkim otrzymujemy lokal w nowym budownictwie – mamy więc zapewnione pewne standardy: mogą to być podziemny garaż czy też zamknięty teren z placem zabaw. Ponadto nowopowstałe osiedla zazwyczaj wyróżnia spójna, nowoczesna architektura – wszystko to daje poczucie prestiżu oraz satysfakcji.

Bądź ostrożny

Dużą zaletą nieruchomości z rynku pierwotnego jest również szeroki wachlarz możliwości. Gdy kupimy mieszkanie w stanie deweloperskim w Bydgoszczy, to my będziemy decydować, jak je urządzić. Jeśli chcemy nanieść pewne zmiany w układzie lokum, to łatwiej i taniej będzie wdrożyć je na początku inwestycji – musimy być jednak przygotowani na dodatkowe koszty. Ponadto należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu dewelopera – najlepiej, by miał na swoim koncie udane inwestycje czy też zdobycie nagród. Najgorsze, co może się zdarzyć, to jego niewypłacalność, dlatego musimy być czujni i ostrożni.

Bądź pierwszy

Jeśli jesteśmy jednym z pierwszych kupujących, to mamy zazwyczaj bardzo duże pole wyboru. Prawda jest taka, że najlepsze mieszkania sprzedają się na początku. Może się również zdarzyć, że im bliżej zakończenia budowy, to ceny znacznie wzrastają. Dlatego też warto szukać jak najlepszych ofert i być jednym z pierwszych zainteresowanych. Wówczas też łatwiej będzie nam negocjować warunki – deweloperzy również chcą jak najszybciej sprzedać swoją nieruchomość.

Odwiedź sąsiadów

Kiedy kupujemy mieszkanie w Bydgoszczy, które ma dopiero powstać, zazwyczaj widzimy tylko rzuty oraz plany udostępnione przez dewelopera. Nasza wyobraźnia potrafi zdziałać cuda, jednak najlepszy ogląd uzyskamy po odwiedzeniu sąsiedztwa. Na własne oczy zobaczymy okolicę i wyobrazimy sobie widok z naszego okna. Jeżeli już część mieszkań w danym budynku jest gotowa, to warto zapytać o możliwość obejrzenia – w ten sposób upewnimy się, czy jest to nasze wymarzone miejsce.

Pamiętaj o wykończeniu i prawidłowej umowie

Mieszkania w stanie deweloperskim to inwestycja, na którą musimy pewien czas poczekać – w zależności od etapu budowy. Możemy wprowadzić się od razu bądź też czekać na zakończenie prac. Terminy oraz wszystkie inne kwestie, chociażby zapis o możliwości reklamacji czy też rozróżnienie zadatku od zaliczki powinny zostać dokładnie opisane w umowie. Pamiętajmy, że to ona jest dla nas najważniejsza, gdyż daje poczucie gwarancji. Nie pozwólmy na żadne dwuznaczne zapisy, a treść umowy przeczytajmy co najmniej dwa razy.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK