16.03.2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego w Bydgoszczy – na co zwrócić uwagę?

Własne cztery kąty to z pewnością marzenie wielu z nas. Zaś jak dobrze wiadomo – marzenia należy spełniać. Przy kupnie mieszkania warto jednak uwzględnić pewne aspekty. Przede wszystkim zapoznajmy się z rynkami nieruchomości i zdecydujmy, który nam bardziej pasuje – pierwotny czy też wtórny. Dzisiaj przybliżamy ten pierwszy, aby nasz zakup okazał się udany.

Dawid Płociński

Nowe kontra używane

Rynek pierwotny to nic innego jak nowe, nieużywane nieruchomości: mieszkania, domy w Bydgoszczy czy też lokale użytkowe. Są one sprzedawane przez deweloperów bądź spółdzielnie. W Polsce rynek ten cieszy się niezwykle dużą popularnością. Jak widać, lubimy inwestować w nowopowstałe miejsca, w których zamieszkamy jako pierwsi. Zupełnie inaczej jest z rynkiem wtórnym, który oferuje nieruchomości wcześniej przez kogoś używane. Taki lokal jest już wykończony czy też urządzony. To jednak nie gwarantuje wystroju, który będzie odpowiadał naszym potrzebom – a wówczas remont może okazać się nieunikniony.

Otrzymujesz prestiż

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym w Bydgoszczy ma wiele zalet. Przede wszystkim otrzymujemy lokal w nowym budownictwie – mamy więc zapewnione pewne standardy: mogą to być podziemny garaż czy też zamknięty teren z placem zabaw. Ponadto nowopowstałe osiedla zazwyczaj wyróżnia spójna, nowoczesna architektura – wszystko to daje poczucie prestiżu oraz satysfakcji.

Bądź ostrożny

Dużą zaletą nieruchomości z rynku pierwotnego jest również szeroki wachlarz możliwości. Gdy kupimy mieszkanie w stanie deweloperskim w Bydgoszczy, to my będziemy decydować, jak je urządzić. Jeśli chcemy nanieść pewne zmiany w układzie lokum, to łatwiej i taniej będzie wdrożyć je na początku inwestycji – musimy być jednak przygotowani na dodatkowe koszty. Ponadto należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu dewelopera – najlepiej, by miał na swoim koncie udane inwestycje czy też zdobycie nagród. Najgorsze, co może się zdarzyć, to jego niewypłacalność, dlatego musimy być czujni i ostrożni.

Bądź pierwszy

Jeśli jesteśmy jednym z pierwszych kupujących, to mamy zazwyczaj bardzo duże pole wyboru. Prawda jest taka, że najlepsze mieszkania sprzedają się na początku. Może się również zdarzyć, że im bliżej zakończenia budowy, to ceny znacznie wzrastają. Dlatego też warto szukać jak najlepszych ofert i być jednym z pierwszych zainteresowanych. Wówczas też łatwiej będzie nam negocjować warunki – deweloperzy również chcą jak najszybciej sprzedać swoją nieruchomość.

Odwiedź sąsiadów

Kiedy kupujemy mieszkanie w Bydgoszczy, które ma dopiero powstać, zazwyczaj widzimy tylko rzuty oraz plany udostępnione przez dewelopera. Nasza wyobraźnia potrafi zdziałać cuda, jednak najlepszy ogląd uzyskamy po odwiedzeniu sąsiedztwa. Na własne oczy zobaczymy okolicę i wyobrazimy sobie widok z naszego okna. Jeżeli już część mieszkań w danym budynku jest gotowa, to warto zapytać o możliwość obejrzenia – w ten sposób upewnimy się, czy jest to nasze wymarzone miejsce.

Pamiętaj o wykończeniu i prawidłowej umowie

Mieszkania w stanie deweloperskim to inwestycja, na którą musimy pewien czas poczekać – w zależności od etapu budowy. Możemy wprowadzić się od razu bądź też czekać na zakończenie prac. Terminy oraz wszystkie inne kwestie, chociażby zapis o możliwości reklamacji czy też rozróżnienie zadatku od zaliczki powinny zostać dokładnie opisane w umowie. Pamiętajmy, że to ona jest dla nas najważniejsza, gdyż daje poczucie gwarancji. Nie pozwólmy na żadne dwuznaczne zapisy, a treść umowy przeczytajmy co najmniej dwa razy.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK