15.04.2022

Wynajem i użyczenie mieszkania cudzoziemcom

Coraz więcej obcokrajowców poszukuje obecnie mieszkań na wynajem w Bydgoszczy. W związku z obecną sytuacją w Ukrainie, osób tych jest znacznie więcej niż jakiś czas temu. Czy wynajem lub użyczenie mieszkania cudzoziemcowi różni się od wynajmu obywatelowi Polski?

Dawid Płociński

Umowa najmu mieszkania z obcokrajowcem
Wynajmując mieszkanie – zarówno cudzoziemcom, jaki obywatelom Polski – należy sporządzić stosowną umowę. Najlepszą opcją w przypadku mieszkania do wynajęcia w Bydgoszczy dla obcokrajowców jest umowa najmu okazjonalnego. To bezpieczne rozwiązanie, w przypadku którego nie obowiązuje ustawa o ochronie praw lokatorów. Minusem tego rodzaju umowy jest konieczność określenia lokalu zastępczego, do którego najemca może przeprowadzić się w razie eksmisji. Jeżeli z kolei wybierzemy umowę najmu tradycyjnego, prawa lokatorów obejmuje ochrona. Wówczas jej rozwiązanie może wiązać się z wieloma trudnościami dla właściciela mieszkania w Bydgoszczy. Niezależnie od wariantu umowy, podczas jej podpisywania należy poprosić cudzoziemca o dokumenty z fotografią, np. kartę pobytu bądź paszport. Weryfikacja danej osoby jest naprawdę ważna – warto zapytać również o planowany czas pobytu w Polsce. Wówczas możliwe będzie sporządzenie umowy do końca obowiązywania wizy.

Umowa użyczenia mieszkania obcokrajowcowi
Jeżeli nie chcemy wynajmować, lecz użyczyć mieszkanie cudzoziemcom, warto sporządzić pisemną umowę użyczenia. Wówczas użytkownik nie ponosi żadnych opłat za czynsz – może jedynie pokrywać bieżące koszty, np. za media czy drobne naprawy. Umowa użyczenia umożliwia mu bezpłatne korzystanie z mieszkania czy domu. W tym przypadku moc prawną ma także jej forma ustna. Bezpłatne użyczenie lokalu mieszkalnego w Bydgoszczy to coraz częstsza praktyka, związana przybyciem do Polski wielu obywateli Ukrainy.

Wynajem mieszkania cudzoziemcom – ewentualne zabezpieczenia
Właściciele mieszkań na wynajem w Bydgoszczy obawiają się niekiedy, że cudzoziemcy wynajmujący lokal nie zapłacą za czynsz i wyjadą do kraju ojczystego. Warto brać pod uwagę to, że zazwyczaj przyjeżdżają oni do Polski w celach zarobkowych – poszukiwanie godnych warunków do życia jest więc czymś zupełnie normalnym. Jeżeli jednak chcemy całkowicie pozbyć się obaw dotyczących najmu, możemy zabezpieczyć się m.in. kaucją oraz potwierdzeniem zatrudnienia i wysokości zarobków cudzoziemca. Możliwe jest również wykupienie stosownego ubezpieczenia mieszkania na wynajem w Bydgoszczy. Zabezpieczeniem będzie w tym przypadku również zaznaczenie w umowie, że podlega ona polskiemu prawu oraz jurysdykcji polskich sądów. Podczas przygotowywania umowy dobrze jest pamiętać również o tym, aby sporządzić jej przetłumaczoną wersję. Unikniemy w ten sposób niedomówień związanych z różnicami językowymi.

W przypadku ewentualnych wątpliwości dotyczących najmu lub użyczenia mieszkania cudzoziemcowi, warto zwrócić się z zapytaniem do biura nieruchomości – np. Sfery Nieruchomości, prawnika czy doradcy podatkowego.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
23.09.2022

W jakie udogodnienia dla najemcy warto zainwestować?

Chcąc znaleźć najemcę, który pozostanie w wynajmowanym mieszkaniu przez długi czas, warto odpowiednio przygotować lokum. Zadbany i dobrze wyposażony lokal mieszkalny z pewnością szybko znajdzie swojego lokatora. W co szczególnie warto zainwestować, przygotowując do wynajmu mieszkanie w Bydgoszczy?

16.09.2022

Skuteczne negocjacje przy zakupie nieruchomości

Własne mieszkanie jest prawdopodobnie najdroższą rzeczą, jaką kupujemy w ciągu całego życia. Prowadząc ostateczne rozmowy ze sprzedającym, warto zatem spróbować wynegocjować cenę – wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. Jak przygotować się do tego typu rozmów i po jakie argumenty sięgnąć?

09.09.2022

Ekologiczne mieszkanie w Bydgoszczy – czyli jakie?

Podczas urządzania i późniejszego użytkowania mieszkania warto zadbać o ekologię. Już zaledwie kilka prostych kroków wystarczy, aby nasze „cztery kąty” były bardziej przyjazne środowisku. Czym charakteryzuje się ekologiczne mieszkanie?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK