08.02.2020

Wynajem czy kupno nieruchomości – na co zdecydować się w Bydgoszczy?

Wynajmować, czy kupować – przed takim dylematem staje niejedna osoba, która szuka dla siebie mieszkania w Bydgoszczy. Tak naprawdę nie ma jednej złotej rady, która rozwiązywałaby tę kwestię w sposób jednoznaczny. Dla jednego człowieka kupno może okazać się o wiele bardziej korzystne, a dla innego najbardziej rozsądnym wyborem jest wynajem. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz indywidualnych potrzeb oraz planów na przyszłość.

Dawid Płociński

Wynajmować, czy kupować – przed takim dylematem staje niejedna osoba, która szuka dla siebie mieszkania w Bydgoszczy. Tak naprawdę nie ma jednej złotej rady, która rozwiązywałaby tę kwestię w sposób jednoznaczny. Dla jednego człowieka kupno może okazać się o wiele bardziej korzystne, a dla innego najbardziej rozsądnym wyborem jest wynajem. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz indywidualnych potrzeb oraz planów na przyszłość.

Argumenty przemawiające za zakupem własnego mieszkania w Bydgoszczy

Pragnienie posiadania mieszkania na własność jest udziałem bardzo dużej części społeczeństwa i trudno się temu dziwić. Dysponowanie własną nieruchomością daje poczucie bezpieczeństwa, stabilności, wolności, komfortu i po prostu „bycia u siebie”. Poza tym ma się dzięki temu zabezpieczenie finansowe, ponieważ ceny nieruchomości stale rosną. Zakup mieszkania w Bydgoszczy stanowi zatem bardzo dobrą lokatę kapitału. Za nabyciem lokum może przemawiać także fakt, że zazwyczaj rata kredytu jest kwotowo zbliżona do miesięcznego czynszu za wynajem, więc skoro i tak musimy wydawać te pieniądze, to lepiej zainwestować je w coś, co w przyszłości może przynieść nam profity. Powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest także fakt, że chcą pozostawić „coś po sobie” dzieciom, wnukom lub innym bliskim osobom i zabezpieczyć w ten sposób ich przyszłość. Z kolei starsze osoby, mające mieszkanie na własność, ale żyjące samotnie, mogą na emeryturze skorzystać z tak zwanej odwróconej hipoteki, czyli otrzymywać co miesiąc określoną kwotę pieniędzy w zamian za to, że po śmierci należąca do nich nieruchomość przejdzie na własność banku lub innej instytucji finansujących ten specyficzny rodzaj kredytu. Dla osób, które poszukują w życiu stabilizacji i mają małe dzieci, własne mieszkanie to bardzo komfortowe rozwiązanie. Nie jest się wtedy „na łasce” właściciela mieszkania, który w każdej chwili może wypowiedzieć umowę najmu i zmusić je tym samym do poszukiwania nowego lokum.

Kiedy wynajem bardziej się opłaca?

Nie każdy ma silną potrzebę „osiadania” w jednym miejscu. Wiele młodych osób ceni sobie niezależność i dlatego nie chcą „obciążać się” kredytem, który będą musiały spłaca przez wiele lat. Poza tym współczesny rynek pracy jest coraz bardziej nastawiony na mobilność. Normą są częste podróże i delegacje, a dla wielu osób codziennością są przeprowadzki związane z pracą. Kupowanie mieszkania w Bydgoszczy w takim przypadku byłoby zbędnym zmartwieniem. Tym, co może przemawiać za wynajmem mieszkania zamiast za jego kupnem jest także fakt, że nie zawsze nasze wyobrażenia o sąsiedztwie i otoczeniu są zgodne z rzeczywistością. Głośni lokatorzy mieszkający obok, nowo powstające inwestycje i prace budowlane prowadzone w najbliższym sąsiedztwie lub też zbyt uciążliwe i długotrwałe dojazdy do pracy czy na uczelnię – z tego typu niedogodnościami spotkał się chyba każdy. Osoby wynajmujące mieszkanie w Bydgoszczy mają w takiej sytuacji o tyle łatwiej, że jeśli coś przestaje im odpowiadać w obecnym lokum, zawsze mogą przenieść się gdzie indziej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK