08.02.2020

Wynajem czy kupno nieruchomości – na co zdecydować się w Bydgoszczy?

Wynajmować, czy kupować – przed takim dylematem staje niejedna osoba, która szuka dla siebie mieszkania w Bydgoszczy. Tak naprawdę nie ma jednej złotej rady, która rozwiązywałaby tę kwestię w sposób jednoznaczny. Dla jednego człowieka kupno może okazać się o wiele bardziej korzystne, a dla innego najbardziej rozsądnym wyborem jest wynajem. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz indywidualnych potrzeb oraz planów na przyszłość.

Dawid Płociński

Wynajmować, czy kupować – przed takim dylematem staje niejedna osoba, która szuka dla siebie mieszkania w Bydgoszczy. Tak naprawdę nie ma jednej złotej rady, która rozwiązywałaby tę kwestię w sposób jednoznaczny. Dla jednego człowieka kupno może okazać się o wiele bardziej korzystne, a dla innego najbardziej rozsądnym wyborem jest wynajem. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz indywidualnych potrzeb oraz planów na przyszłość.

Argumenty przemawiające za zakupem własnego mieszkania w Bydgoszczy

Pragnienie posiadania mieszkania na własność jest udziałem bardzo dużej części społeczeństwa i trudno się temu dziwić. Dysponowanie własną nieruchomością daje poczucie bezpieczeństwa, stabilności, wolności, komfortu i po prostu „bycia u siebie”. Poza tym ma się dzięki temu zabezpieczenie finansowe, ponieważ ceny nieruchomości stale rosną. Zakup mieszkania w Bydgoszczy stanowi zatem bardzo dobrą lokatę kapitału. Za nabyciem lokum może przemawiać także fakt, że zazwyczaj rata kredytu jest kwotowo zbliżona do miesięcznego czynszu za wynajem, więc skoro i tak musimy wydawać te pieniądze, to lepiej zainwestować je w coś, co w przyszłości może przynieść nam profity. Powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest także fakt, że chcą pozostawić „coś po sobie” dzieciom, wnukom lub innym bliskim osobom i zabezpieczyć w ten sposób ich przyszłość. Z kolei starsze osoby, mające mieszkanie na własność, ale żyjące samotnie, mogą na emeryturze skorzystać z tak zwanej odwróconej hipoteki, czyli otrzymywać co miesiąc określoną kwotę pieniędzy w zamian za to, że po śmierci należąca do nich nieruchomość przejdzie na własność banku lub innej instytucji finansujących ten specyficzny rodzaj kredytu. Dla osób, które poszukują w życiu stabilizacji i mają małe dzieci, własne mieszkanie to bardzo komfortowe rozwiązanie. Nie jest się wtedy „na łasce” właściciela mieszkania, który w każdej chwili może wypowiedzieć umowę najmu i zmusić je tym samym do poszukiwania nowego lokum.

Kiedy wynajem bardziej się opłaca?

Nie każdy ma silną potrzebę „osiadania” w jednym miejscu. Wiele młodych osób ceni sobie niezależność i dlatego nie chcą „obciążać się” kredytem, który będą musiały spłaca przez wiele lat. Poza tym współczesny rynek pracy jest coraz bardziej nastawiony na mobilność. Normą są częste podróże i delegacje, a dla wielu osób codziennością są przeprowadzki związane z pracą. Kupowanie mieszkania w Bydgoszczy w takim przypadku byłoby zbędnym zmartwieniem. Tym, co może przemawiać za wynajmem mieszkania zamiast za jego kupnem jest także fakt, że nie zawsze nasze wyobrażenia o sąsiedztwie i otoczeniu są zgodne z rzeczywistością. Głośni lokatorzy mieszkający obok, nowo powstające inwestycje i prace budowlane prowadzone w najbliższym sąsiedztwie lub też zbyt uciążliwe i długotrwałe dojazdy do pracy czy na uczelnię – z tego typu niedogodnościami spotkał się chyba każdy. Osoby wynajmujące mieszkanie w Bydgoszczy mają w takiej sytuacji o tyle łatwiej, że jeśli coś przestaje im odpowiadać w obecnym lokum, zawsze mogą przenieść się gdzie indziej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK