08.02.2020

Wynajem czy kupno nieruchomości – na co zdecydować się w Bydgoszczy?

Wynajmować, czy kupować – przed takim dylematem staje niejedna osoba, która szuka dla siebie mieszkania w Bydgoszczy. Tak naprawdę nie ma jednej złotej rady, która rozwiązywałaby tę kwestię w sposób jednoznaczny. Dla jednego człowieka kupno może okazać się o wiele bardziej korzystne, a dla innego najbardziej rozsądnym wyborem jest wynajem. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz indywidualnych potrzeb oraz planów na przyszłość.

Dawid Płociński

Wynajmować, czy kupować – przed takim dylematem staje niejedna osoba, która szuka dla siebie mieszkania w Bydgoszczy. Tak naprawdę nie ma jednej złotej rady, która rozwiązywałaby tę kwestię w sposób jednoznaczny. Dla jednego człowieka kupno może okazać się o wiele bardziej korzystne, a dla innego najbardziej rozsądnym wyborem jest wynajem. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz indywidualnych potrzeb oraz planów na przyszłość.

Argumenty przemawiające za zakupem własnego mieszkania w Bydgoszczy

Pragnienie posiadania mieszkania na własność jest udziałem bardzo dużej części społeczeństwa i trudno się temu dziwić. Dysponowanie własną nieruchomością daje poczucie bezpieczeństwa, stabilności, wolności, komfortu i po prostu „bycia u siebie”. Poza tym ma się dzięki temu zabezpieczenie finansowe, ponieważ ceny nieruchomości stale rosną. Zakup mieszkania w Bydgoszczy stanowi zatem bardzo dobrą lokatę kapitału. Za nabyciem lokum może przemawiać także fakt, że zazwyczaj rata kredytu jest kwotowo zbliżona do miesięcznego czynszu za wynajem, więc skoro i tak musimy wydawać te pieniądze, to lepiej zainwestować je w coś, co w przyszłości może przynieść nam profity. Powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na kupno mieszkania w Bydgoszczy, jest także fakt, że chcą pozostawić „coś po sobie” dzieciom, wnukom lub innym bliskim osobom i zabezpieczyć w ten sposób ich przyszłość. Z kolei starsze osoby, mające mieszkanie na własność, ale żyjące samotnie, mogą na emeryturze skorzystać z tak zwanej odwróconej hipoteki, czyli otrzymywać co miesiąc określoną kwotę pieniędzy w zamian za to, że po śmierci należąca do nich nieruchomość przejdzie na własność banku lub innej instytucji finansujących ten specyficzny rodzaj kredytu. Dla osób, które poszukują w życiu stabilizacji i mają małe dzieci, własne mieszkanie to bardzo komfortowe rozwiązanie. Nie jest się wtedy „na łasce” właściciela mieszkania, który w każdej chwili może wypowiedzieć umowę najmu i zmusić je tym samym do poszukiwania nowego lokum.

Kiedy wynajem bardziej się opłaca?

Nie każdy ma silną potrzebę „osiadania” w jednym miejscu. Wiele młodych osób ceni sobie niezależność i dlatego nie chcą „obciążać się” kredytem, który będą musiały spłaca przez wiele lat. Poza tym współczesny rynek pracy jest coraz bardziej nastawiony na mobilność. Normą są częste podróże i delegacje, a dla wielu osób codziennością są przeprowadzki związane z pracą. Kupowanie mieszkania w Bydgoszczy w takim przypadku byłoby zbędnym zmartwieniem. Tym, co może przemawiać za wynajmem mieszkania zamiast za jego kupnem jest także fakt, że nie zawsze nasze wyobrażenia o sąsiedztwie i otoczeniu są zgodne z rzeczywistością. Głośni lokatorzy mieszkający obok, nowo powstające inwestycje i prace budowlane prowadzone w najbliższym sąsiedztwie lub też zbyt uciążliwe i długotrwałe dojazdy do pracy czy na uczelnię – z tego typu niedogodnościami spotkał się chyba każdy. Osoby wynajmujące mieszkanie w Bydgoszczy mają w takiej sytuacji o tyle łatwiej, że jeśli coś przestaje im odpowiadać w obecnym lokum, zawsze mogą przenieść się gdzie indziej.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK