16.09.2022

Skuteczne negocjacje przy zakupie nieruchomości

Własne mieszkanie jest prawdopodobnie najdroższą rzeczą, jaką kupujemy w ciągu całego życia. Prowadząc ostateczne rozmowy ze sprzedającym, warto zatem spróbować wynegocjować cenę – wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. Jak przygotować się do tego typu rozmów i po jakie argumenty sięgnąć?

Dawid Płociński

Przeprowadź dokładny research
Zanim zdecydujesz się na negocjację ceny mieszkania w Bydgoszczy, przeprowadź szczegółowy research. Dokładnie przyjrzyj się cenom mieszkań w okolicy i sprawdź, co oferują inni sprzedający. Postaraj się również zgromadzić jak najwięcej informacji na temat konkretnego mieszkania, którym jesteś zainteresowany. Zwróć uwagę na datę publikacji ogłoszenia, a podczas samej wizyty w lokalu przyjrzyj się nawet najmniejszym jego elementom. Wszelkie mankamenty zauważone podczas oględzin mogą działać na Twoją korzyść podczas ostatecznych rozmów o cenie. Chcąc uzyskać skuteczny argument do negocjacji, postaraj się też znaleźć alternatywną ofertę – może się ona okazać bardzo przydatna podczas ostatecznych rozmów.

Określ dokładny cel i skup się na nim podczas negocjacji
Zanim rozpoczniesz negocjacje ceny mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy, określ swój konkretny cel. Zastanów się, ile na pewno jesteś w stanie zapłacić za lokal i jakie są Twoje potrzeby. Sprawdź też, czy oferta, która przykuła Twoją uwagę, pozwoli Ci zaoszczędzić na aranżacji mieszkania, czy raczej musisz liczyć się z pełnymi kosztami jego urządzenia. Podczas samych negocjacji cenowych cały czas pamiętaj o swoim celu oraz sytuacji finansowej. Jeśli z jakiegoś elementu obecnego w mieszkaniu można zrezygnować, obniżając przy tym jego cenę – nie bój się tego zaproponować.

Używaj mocnych argumentów
Mocne argumenty to podczas negocjacji ceny mieszkania w Bydgoszczy absolutna podstawa. Bez nich niewiele będziesz w stanie zdziałać – musisz więc bardzo dobrze przygotować się do rozmowy. Dzięki odpowiednim argumentom łatwiej skłonisz dewelopera lub właściciela mieszkania do obniżenia ceny. Brak windy, okna na północ, położenie mieszkania na parterze, aneks kuchenny zamiast kuchni, niekorzystny widok za oknami, brak miejsca parkingowego – te argumenty zdecydowanie zwiększą Twoje szanse na zmianę ceny nieruchomości. Nawet jeżeli te niedociągnięcia wcale Ci nie przeszkadzają, warto podkreślić je podczas rozmowy. Jeśli w rękawie masz asa w postaci alternatywnej oferty mieszkaniowej, o której wspomnieliśmy wyżej, również nie zapomnij o niej wspomnieć. Na Twoją korzyść działa również długość publikacji ogłoszenia. Jeżeli jest ono aktualne już od jakiegoś czasu, masz większe szanse na obniżenie ceny mieszkania. Podobnie, jeśli właściciel chce jak najszybciej sprzedać lokal, zdecydowanie łatwiej będzie namówić go na zmianę ostatecznej ceny.

Porównuj ofertę do innych
Ustalając cenę mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy podczas ostatecznych rozmów, nie bój się porównywać go do mieszkań z innych ofert. Jeżeli sprzedający zauważy, że niemal takie same lokale mieszkalne są dostępne w niższych cenach, może być bardziej skłonny do ustępstwa. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku, gdy inne mieszkania w zbliżonej cenie mają znacznie więcej udogodnień. To dla właściciela kolejna lampka pod tytułem: „Istnieją ciekawsze oferty od mojej!”. Jeżeli naprawdę zależy Ci na danym mieszkaniu, porównując je do innych, pokażesz to sprzedającemu i łatwiej przekonasz go do zmiany ostatecznej ceny.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK