22.10.2020

Prawa i obowiązki najemcy nieruchomości

Wynajem mieszkania to niemałe przedsięwzięcie. Chociaż nie istnieje schemat umowy najmu, to są pewne prawa i obowiązki, o których warto wiedzieć. Dzisiaj krótko o tym, co nam wolno, a czego należy się wystrzegać, wynajmując lokum w Bydgoszczy.

Dawid Płociński

Wynajem mieszkania to niemałe przedsięwzięcie. Chociaż nie istnieje schemat umowy najmu, to są pewne prawa i obowiązki, o których warto wiedzieć. Dzisiaj krótko o tym, co nam wolno, a czego należy się wystrzegać, wynajmując lokum w Bydgoszczy.

Przeczytaj dokładnie umowę najmu

Decydując się na najem mieszkania w Bydgoszczy czy innym mieście w Polsce powinniśmy mieć świadomość posiadanych praw oraz obowiązków, związanych z zawartym stosunkiem prawny. Dlatego tak ważne jest dokładne prześledzenie umowy, w której powinny być zawarte wszystkie nasze wcześniejsze uzgodnienia. Skupmy się nie tylko na zobowiązaniach najemcy, ale również wynajmującego. W ten sposób unikniemy ewentualnych niemiłych niespodzianek w przyszłości. Znając własne prawa i obowiązki, będziemy mieć podstawę prawną do dochodzenia o zadośćuczynienie szkód.

Obowiązki najemcy

Należy pamiętać, że jednym z głównych obowiązków najemcy jest terminowe płacenie czynszu. Stąd też zwróć szczególną uwagę na wszelkie zapisy dotyczące terminów i kwestii finansowych. W umowie najmu nie może zabraknąć spostrzeżeń na temat sposobu użytkowania mieszkania – zachowania właściwego stanu technicznego i przestrzegania zasad porządku domowego. Jeśli najemca będzie używał lokal mieszkalny w Bydgoszczy w sposób niezgodny z umową, to wynajmujący ma prawo dać upomnienie, a w ostateczności nawet wypowiedzieć stosunek prawny. Pamiętajmy, że wszystko reguluje umowa, dlatego tak ważne jest dokładne jej przeczytanie. Umowa ta musi być sporządzona zgodnie z kodeksem cywilnym i ustawą o ochronie praw lokatorów. Powinniśmy mieć w niej jasno określone warunki dotyczące wszelkich napraw i remontów. Najemca ma obowiązek jak najszybciej zgłosić potrzebę naprawy, na przykład zepsutej instalacji gazowej i dopiero po konsultacji z wynajmującym podjąć dalsze kroki. Jeżeli chodzi o remonty, to muszą być one zgodne z tym, co zawiera umowa, dlatego pamiętaj, by niektórych rzeczy lepiej nie robić na własną rękę.

Prawa najemcy w Bydgoszczy

Oprócz obowiązków spoczywających na najemcy, posiada on również wachlarz praw, o których warto wiedzieć. Wracając do kwestii napraw, jeśli szkoda powstała z nie naszej winy, to jako najemca mieszkania w Bydgoszczy mamy prawo określić wynajmującemu termin wykonania naprawy, a jeśli ten się nie wywiąże, możemy zrobić to sami na jego koszt. Mamy również prawo żądać obniżenia czynszu, jeżeli wynajmowany lokal posiada wadę, a ta nie została uwzględniona w umowie. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli wada pojawiła się po naszym zamieszkaniu, ale zgodnie z umową to Wynajmujący powinien ją naprawić. Najważniejsze w tym wszystkim to dokładne prześledzenie warunków umowy przy zawieraniu transakcji – musi ona zawierać ona zapisy korzystne zarówno dla wynajmującego mieszkanie w Bydgoszczy, jak i najemcy.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK