22.10.2020

Prawa i obowiązki najemcy nieruchomości

Wynajem mieszkania to niemałe przedsięwzięcie. Chociaż nie istnieje schemat umowy najmu, to są pewne prawa i obowiązki, o których warto wiedzieć. Dzisiaj krótko o tym, co nam wolno, a czego należy się wystrzegać, wynajmując lokum w Bydgoszczy.

Dawid Płociński

Wynajem mieszkania to niemałe przedsięwzięcie. Chociaż nie istnieje schemat umowy najmu, to są pewne prawa i obowiązki, o których warto wiedzieć. Dzisiaj krótko o tym, co nam wolno, a czego należy się wystrzegać, wynajmując lokum w Bydgoszczy.

Przeczytaj dokładnie umowę najmu

Decydując się na najem mieszkania w Bydgoszczy czy innym mieście w Polsce powinniśmy mieć świadomość posiadanych praw oraz obowiązków, związanych z zawartym stosunkiem prawny. Dlatego tak ważne jest dokładne prześledzenie umowy, w której powinny być zawarte wszystkie nasze wcześniejsze uzgodnienia. Skupmy się nie tylko na zobowiązaniach najemcy, ale również wynajmującego. W ten sposób unikniemy ewentualnych niemiłych niespodzianek w przyszłości. Znając własne prawa i obowiązki, będziemy mieć podstawę prawną do dochodzenia o zadośćuczynienie szkód.

Obowiązki najemcy

Należy pamiętać, że jednym z głównych obowiązków najemcy jest terminowe płacenie czynszu. Stąd też zwróć szczególną uwagę na wszelkie zapisy dotyczące terminów i kwestii finansowych. W umowie najmu nie może zabraknąć spostrzeżeń na temat sposobu użytkowania mieszkania – zachowania właściwego stanu technicznego i przestrzegania zasad porządku domowego. Jeśli najemca będzie używał lokal mieszkalny w Bydgoszczy w sposób niezgodny z umową, to wynajmujący ma prawo dać upomnienie, a w ostateczności nawet wypowiedzieć stosunek prawny. Pamiętajmy, że wszystko reguluje umowa, dlatego tak ważne jest dokładne jej przeczytanie. Umowa ta musi być sporządzona zgodnie z kodeksem cywilnym i ustawą o ochronie praw lokatorów. Powinniśmy mieć w niej jasno określone warunki dotyczące wszelkich napraw i remontów. Najemca ma obowiązek jak najszybciej zgłosić potrzebę naprawy, na przykład zepsutej instalacji gazowej i dopiero po konsultacji z wynajmującym podjąć dalsze kroki. Jeżeli chodzi o remonty, to muszą być one zgodne z tym, co zawiera umowa, dlatego pamiętaj, by niektórych rzeczy lepiej nie robić na własną rękę.

Prawa najemcy w Bydgoszczy

Oprócz obowiązków spoczywających na najemcy, posiada on również wachlarz praw, o których warto wiedzieć. Wracając do kwestii napraw, jeśli szkoda powstała z nie naszej winy, to jako najemca mieszkania w Bydgoszczy mamy prawo określić wynajmującemu termin wykonania naprawy, a jeśli ten się nie wywiąże, możemy zrobić to sami na jego koszt. Mamy również prawo żądać obniżenia czynszu, jeżeli wynajmowany lokal posiada wadę, a ta nie została uwzględniona w umowie. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli wada pojawiła się po naszym zamieszkaniu, ale zgodnie z umową to Wynajmujący powinien ją naprawić. Najważniejsze w tym wszystkim to dokładne prześledzenie warunków umowy przy zawieraniu transakcji – musi ona zawierać ona zapisy korzystne zarówno dla wynajmującego mieszkanie w Bydgoszczy, jak i najemcy.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK