23.01.2020

Nieruchomość z rynku wtórnego – co warto wiedzieć przed zakupem?

Na osoby zainteresowane zakupem nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego może czekać wiele, niekoniecznie miłych niespodzianek. O ile domy czy mieszkania nabywane od firmy deweloperskiej lub budowane własnym sumptem nie mają obciążenia w postaci wad prawnych czy zadłużenia, o tyle w przypadku nieruchomości, które miały wcześniej innych właścicieli, takie ryzyko jest realne.

Dawid Płociński

Na osoby zainteresowane zakupem nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego może czekać wiele, niekoniecznie miłych niespodzianek. O ile domy czy mieszkania nabywane od firmy deweloperskiej lub budowane własnym sumptem nie mają obciążenia w postaci wad prawnych czy zadłużenia, o tyle w przypadku nieruchomości, które miały wcześniej innych właścicieli, takie ryzyko jest realne.

Na co zwracać uwagę, kupując nieruchomość z rynku wtórnego w Bydgoszczy?

Pierwszą rzeczą, która powinien zrobić inwestor decydujący się na zakupienie nieruchomości z rynku wtórnego, jest zapoznanie się z jej księgą wieczystą. W tym dokumencie, który jest ogólnodostępny, można znaleźć informacje na temat wszystkich poprzednich właścicieli, a także osób trzecich, które mogą rościć sobie do niej prawa. W tym publicznym rejestrze zawarte są tez wiadomości dotyczące zadłużenia nieruchomości i innych obciążeń, a także hipoteki, umowy dożywocia oraz zajęciu komorniczym. Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy pochodzące z rynku wtórnego warto zatem dokładnie sprawdzić, zanim zainwestujemy w jego zakup.

Czy na pewno kupujemy mieszkanie własnościowe?

Wbrew pozorom nie jest to nieuzasadnione pytanie. Dokładny stan prawny nieruchomości powinny sprawdzić osoby kupujące mieszkania zrzeszone w spółdzielniach mieszkaniowych. Często powiem zdarza się, że ich właściciele tak naprawdę posiadają do nich nie prawo własnościowe, a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w Bydgoszczy. Oznacza to, że de facto właścicielem mieszkania jest spółdzielnia, przy czym w praktyce nie różni się ono niczym od prawa własności. Osoba dysponująca takim prawem może dobrowolnie rozporządzać nieruchomością, to znaczy sprzedać, przekazać w darowiźnie, dziedziczyć czy wynajmować. Ma ono także urządzoną księgę wieczystą.

Kupno mieszkania w Bydgoszczy – co jeśli jest zadłużone?

Sytuacja związana z kupnem nieruchomości z długami jest nieco skomplikowane. Słuszna jest obawa potencjalnych nabywców, czy to oni będą odpowiadać za długi poprzedniego właściciela. Odpowiedź w takiej sytuacji nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czy zobowiązanie finansowe zaciągnięcie przez osobę sprzedająca mieszkanie zostało zabezpieczone hipoteką. Ta – zgodnie z literą prawa – obciąża daną nieruchomość, a nie jej właściciela. Oznacza to zatem, że jeśli nowy właściciel nie zadba o wykreślenie dotychczasowych hipotek przed dokonaniem zakupu, to musi liczyć się z tym, że wierzyciele hipoteczni będą mieli uzasadnione roszczenia wobec niego.

Jakie jeszcze komplikacje mogą być związane z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym?

Sprawy, które trzeba wyjaśnić przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego w Bydgoszczy, dotyczą jeszcze takich ważkich kwestii, jak zadłużenie wobec wspólnoty oraz zameldowanych lokatorów (dla własnego bezpieczeństwa i spokoju warto zobowiązać właściciela do wymeldowania wszystkich dotychczas zameldowanych w danym mieszkaniu lokatorów). Koniecznie trzeba zadbać o dokładne zbadanie stanu prawnego danej nieruchomości, by nie narażać się na stres, straty finansowe i innego rodzaju problemy.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK