23.01.2020

Nieruchomość z rynku wtórnego – co warto wiedzieć przed zakupem?

Na osoby zainteresowane zakupem nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego może czekać wiele, niekoniecznie miłych niespodzianek. O ile domy czy mieszkania nabywane od firmy deweloperskiej lub budowane własnym sumptem nie mają obciążenia w postaci wad prawnych czy zadłużenia, o tyle w przypadku nieruchomości, które miały wcześniej innych właścicieli, takie ryzyko jest realne.

Dawid Płociński

Na osoby zainteresowane zakupem nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego może czekać wiele, niekoniecznie miłych niespodzianek. O ile domy czy mieszkania nabywane od firmy deweloperskiej lub budowane własnym sumptem nie mają obciążenia w postaci wad prawnych czy zadłużenia, o tyle w przypadku nieruchomości, które miały wcześniej innych właścicieli, takie ryzyko jest realne.

Na co zwracać uwagę, kupując nieruchomość z rynku wtórnego w Bydgoszczy?

Pierwszą rzeczą, która powinien zrobić inwestor decydujący się na zakupienie nieruchomości z rynku wtórnego, jest zapoznanie się z jej księgą wieczystą. W tym dokumencie, który jest ogólnodostępny, można znaleźć informacje na temat wszystkich poprzednich właścicieli, a także osób trzecich, które mogą rościć sobie do niej prawa. W tym publicznym rejestrze zawarte są tez wiadomości dotyczące zadłużenia nieruchomości i innych obciążeń, a także hipoteki, umowy dożywocia oraz zajęciu komorniczym. Mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy pochodzące z rynku wtórnego warto zatem dokładnie sprawdzić, zanim zainwestujemy w jego zakup.

Czy na pewno kupujemy mieszkanie własnościowe?

Wbrew pozorom nie jest to nieuzasadnione pytanie. Dokładny stan prawny nieruchomości powinny sprawdzić osoby kupujące mieszkania zrzeszone w spółdzielniach mieszkaniowych. Często powiem zdarza się, że ich właściciele tak naprawdę posiadają do nich nie prawo własnościowe, a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w Bydgoszczy. Oznacza to, że de facto właścicielem mieszkania jest spółdzielnia, przy czym w praktyce nie różni się ono niczym od prawa własności. Osoba dysponująca takim prawem może dobrowolnie rozporządzać nieruchomością, to znaczy sprzedać, przekazać w darowiźnie, dziedziczyć czy wynajmować. Ma ono także urządzoną księgę wieczystą.

Kupno mieszkania w Bydgoszczy – co jeśli jest zadłużone?

Sytuacja związana z kupnem nieruchomości z długami jest nieco skomplikowane. Słuszna jest obawa potencjalnych nabywców, czy to oni będą odpowiadać za długi poprzedniego właściciela. Odpowiedź w takiej sytuacji nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czy zobowiązanie finansowe zaciągnięcie przez osobę sprzedająca mieszkanie zostało zabezpieczone hipoteką. Ta – zgodnie z literą prawa – obciąża daną nieruchomość, a nie jej właściciela. Oznacza to zatem, że jeśli nowy właściciel nie zadba o wykreślenie dotychczasowych hipotek przed dokonaniem zakupu, to musi liczyć się z tym, że wierzyciele hipoteczni będą mieli uzasadnione roszczenia wobec niego.

Jakie jeszcze komplikacje mogą być związane z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym?

Sprawy, które trzeba wyjaśnić przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego w Bydgoszczy, dotyczą jeszcze takich ważkich kwestii, jak zadłużenie wobec wspólnoty oraz zameldowanych lokatorów (dla własnego bezpieczeństwa i spokoju warto zobowiązać właściciela do wymeldowania wszystkich dotychczas zameldowanych w danym mieszkaniu lokatorów). Koniecznie trzeba zadbać o dokładne zbadanie stanu prawnego danej nieruchomości, by nie narażać się na stres, straty finansowe i innego rodzaju problemy.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK