13.05.2022

Na jakie zapisy w umowie kredytowej warto zwrócić uwagę?

Umowa kredytu na zakup mieszkania to podstawowy dokument, który umożliwia jego uruchomienie. Przed jej podpisaniem należy dokładnie przeanalizować wszystkie jej zapisy. Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

Dawid Płociński

Czym jest umowa kredytu?
Umowa kredytowa jest dokumentem zawieranym między klientem – kredytobiorcą – a bankiem – instytucją kredytującą. To właśnie na jej podstawie bank oddaje drugiej stronie środki finansowe przeznaczone na konkretny cel. Umowa kredytu na zakup mieszkania w Bydgoszczy dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich zawiera ogólne warunki, z kolei druga opisuje indywidualną sytuację konkretnego kredytobiorcy. Przed złożeniem podpisu na umowie należy dokładnie zapoznać się z jej treścią.

Kwota udzielanego kredytu
Podstawowym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas czytania umowy, jest kwota udzielanego kredytu. Niekiedy w zapisie tym może pojawić się minimalny błąd – nawet w postaci jednej niepoprawnej litery. Sprawdzić warto nie tylko kwotę wyrażoną liczbowo, ale i tę zapisaną słownie. W umowie kredytowej powinien zostać opisany również sam cel szczegółowy.

Harmonogram spłat oraz rodzaj rat
Innym ważnym zapisem, któremu warto przyjrzeć się analizując umowę kredytu, jest harmonogram jego spłat. Zawarte w dokumencie terminy muszą być przez kredytobiorcę ściśle przestrzegane. W tym miejscu umowy przeczytamy m.in. o okresie kredytowania, terminach płatności rat oraz ich dokładnych wysokościach. Czytając umowę kredytu na kupno mieszkania w Bydgoszczy, należy również sprawdzić, czy wpisano w niej taki typ rat, jaki został określony podczas rozmów w banku.

Kwestia wcześniejszej spłaty kredytu
W umowie kredytu na zakup nieruchomości w Bydgoszczy mowa jest również o warunkach jego wcześniejszej spłaty. Powinniśmy więc dokładnie sprawdzić, kiedy i na jakich zasadach mamy prawo spłacić raty przed ustalonym terminem. W dokumencie powinny znajdować się również informacje na temat skutków wcześniejszej spłaty kredytu – np. obciążających nas kosztów.

Zapisy związane z wypowiedzeniem umowy
Biorąc kredyt na zakup mieszkania w Bydgoszczy, należy przyjrzeć się również zapisowi w umowie dotyczącemu jej wypowiadania. Ma do tego prawo zarówno bank, jak również kredytobiorca. Instytucja kredytująca może wypowiedzieć umowę m.in. w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie spłaca rat w określonym w umowie terminie. To kwestia, której warto przyjrzeć się bardzo dokładnie.

Oprócz wyżej wymienionych zapisów, czytając umowę kredytową powinniśmy przeanalizować m.in. kwestie związane z zabezpieczeniem spłaty. Warto poznać również ogólne obowiązki kredytobiorcy dotyczące zobowiązania. Aby złożyć podpis, umowę należy nie tylko szczegółowo sprawdzić, ale i – przede wszystkim – zrozumieć. Wypłata środków nie zawsze następuje od razu po jej podpisaniu. Zapis na temat okresu uruchomienia kredytu również znajduje się w dokumencie.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK