04.11.2020

Lokal użytkowy w Bydgoszczy – na własność czy na wynajem?

Założenie działalności gospodarczej zwykle wiąże się z koniecznością poszukiwania odpowiedniego lokalu użytkowego, w którym wspomnianą działalność będzie można prowadzić. Wówczas wielu przedsiębiorców zaczyna się zastanawiać, czy wynająć lokal użytkowy w Bydgoszczy, czy kupić go na własność. Które rozwiązanie jest lepsze?

Dawid Płociński

Założenie działalności gospodarczej zwykle wiąże się z koniecznością poszukiwania odpowiedniego lokalu użytkowego, w którym wspomnianą działalność będzie można prowadzić. Wówczas wielu przedsiębiorców zaczyna się zastanawiać, czy wynająć lokal użytkowy w Bydgoszczy, czy kupić go na własność. Które rozwiązanie jest lepsze?

Najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy – czy warto?

Najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy to rozwiązanie najczęściej wybierane przez firmy, które krótko prosperują na rynku. Wynika to z faktu, że nie posiadają wystarczającej ilości gotówki niezbędnej do zakupu lokalu użytkowego, a nie mogą wziąć kredytu, ponieważ zwykle posiadają niską zdolność kredytową. Najem tego rodzaju to dobra opcja dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą się przekonać, jak ich firma będzie się rozwijać.

Dużą zaletą najmu lokalu użytkowego w Bydgoszczy jest możliwość wyboru odpowiednio wykończonego wnętrza, które z łatwością można zaaranżować na przestrzeń biurową, handlową, gastronomiczną, magazynową itp., bez konieczności wprowadzania żadnych zmian, a co za tym idzie – bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych.

Ponadto najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy wiąże się również z innymi oszczędnościami, które polegają na tym, że opłaty za wynajem koszty uzyskania można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Kolejnym plusem najmu jest to, że czasem istnieje możliwość wykupienia lokalu użytkowego po okazyjnej cenie, a nawet z uwzględnieniem w cenie kupna lokalu części opłat ponoszonych w ramach najmu.

Niestety najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy ma również swoje wady. Czasem, najczęściej z uwagi na specyfikę branży najmującego, trudno jest znaleźć odpowiednio przystosowany lokal, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale również zgodą właściciela lokalu na wprowadzenie zmian pozwalających zaadaptować lokal do naszych potrzeb.

Minusem tego rozwiązania jest też najczęściej wysoki czynsz, a także konieczność podpisania umowy najmu na długi czas, co w przypadku problemów z prowadzeniem działalności lub wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, może rodzić trudności w rozwiązaniu umowy w pożądanym przez nas terminie.

Ponadto w przypadku najmu lokalu użytkowego w Bydgoszczy zawsze istnieje ryzyko wypowiedzenia umowy przez właściciela czy sprzedaży lokalu komuś innemu, co będzie wiązało się z koniecznością poszukiwania nowej lokalizacji i zmiany lokalu, co niestety może przynieść negatywne konsekwencje dla naszej firmy.

Kupno lokalu użytkowego w Bydgoszczy – czy to dobry pomysł?

Alternatywą dla najmu lokalu użytkowego w Bydgoszczy jest jego zakup. Czy to dobre rozwiązanie? Rynek lokali użytkowych na sprzedaż w Bydgoszczy jest bardzo szeroki, dzięki czemu z łatwością można wybrać dogodny lokal pod względem lokalizacji, przestrzeni, a także aranżacji i dostosowania do specyfiki naszej działalności.

Ponadto kupno lokalu użytkowego to świetna inwestycja na lata, polegająca na ulokowaniu kapitału przedsiębiorstwa w nieruchomości. To duża zaleta, w szczególności mając na uwadze, że rynek nieruchomości komercyjnych prężnie się rozwija i po pewnym czasie wartość lokalu użytkowego może wzrosnąć. Wówczas jeśli zaistnieje taka konieczność można go wynająć lub sprzedać z zyskiem. Co więcej posiadanie na własność lokalu użytkowego w Bydgoszczy sprawia, że przedsiębiorstwo staje się bardziej niezależne.

Niestety tego rodzaju transakcja najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, który należy spłacać przez wiele lat, co stanowi duże obciążenie dla finansów przedsiębiorstwa.

Najem czy kupno lokalu użytkowego – które rozwiązanie wybrać?

Jak się zdaje, kupno lokalu użytkowego w Bydgoszczy to lepsze rozwiązanie niż jego wynajem pod warunkiem jednak, że firma utrzyma się na rynku. Skąd taki wniosek? Ceny wynajmu są naprawdę wysokie. Dokonując porównania miesięcznej raty kredytu z ceną miesięcznego wynajmu, zazwyczaj okazuje się, że rata kredytu jest niższa. Nie każdy jednak ma zdolność kredytową, inni z kolei nie chcą zaciągać tak długoterminowego zobowiązania, który należy spłacać przez kolejnych 20-30 lat. Opcja kupna lokalu użytkowego jest jednak bardziej opłacalna, dlatego warto ją rozważyć w szczególności, że opłaty za lokal z roku na rok stają się coraz wyższe.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
22.07.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osowej Górze?

Poszukując mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na osiedle Osowa Góra. To miejsce otoczone naturą, dające mieszkańcom wiele możliwości. Co dokładnie wyróżnia tę wdzięczną bydgoską dzielnicę i dla kogo okaże się ona dobrym miejscem zamieszkania?

06.07.2022

Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas poszukiwań nieruchomości w głowie każdego z nas rodzi się mnóstwo wątpliwości. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy!

04.07.2022

Czym jest rentowność najmu nieruchomości?

Rentowność najmu pomaga ocenić rentowność danej inwestycji. Dzięki temu jeszcze przed kupnem mieszkania w Bydgoszczy, jesteśmy w stanie oszacować zyski i straty związane z tak ważnym zakupem. Czym dokładnie jest rentowność najmu i w jaki sposób można ją obliczyć?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK