04.11.2020

Lokal użytkowy w Bydgoszczy – na własność czy na wynajem?

Założenie działalności gospodarczej zwykle wiąże się z koniecznością poszukiwania odpowiedniego lokalu użytkowego, w którym wspomnianą działalność będzie można prowadzić. Wówczas wielu przedsiębiorców zaczyna się zastanawiać, czy wynająć lokal użytkowy w Bydgoszczy, czy kupić go na własność. Które rozwiązanie jest lepsze?

Dawid Płociński

Założenie działalności gospodarczej zwykle wiąże się z koniecznością poszukiwania odpowiedniego lokalu użytkowego, w którym wspomnianą działalność będzie można prowadzić. Wówczas wielu przedsiębiorców zaczyna się zastanawiać, czy wynająć lokal użytkowy w Bydgoszczy, czy kupić go na własność. Które rozwiązanie jest lepsze?

Najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy – czy warto?

Najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy to rozwiązanie najczęściej wybierane przez firmy, które krótko prosperują na rynku. Wynika to z faktu, że nie posiadają wystarczającej ilości gotówki niezbędnej do zakupu lokalu użytkowego, a nie mogą wziąć kredytu, ponieważ zwykle posiadają niską zdolność kredytową. Najem tego rodzaju to dobra opcja dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą się przekonać, jak ich firma będzie się rozwijać.

Dużą zaletą najmu lokalu użytkowego w Bydgoszczy jest możliwość wyboru odpowiednio wykończonego wnętrza, które z łatwością można zaaranżować na przestrzeń biurową, handlową, gastronomiczną, magazynową itp., bez konieczności wprowadzania żadnych zmian, a co za tym idzie – bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych.

Ponadto najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy wiąże się również z innymi oszczędnościami, które polegają na tym, że opłaty za wynajem koszty uzyskania można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Kolejnym plusem najmu jest to, że czasem istnieje możliwość wykupienia lokalu użytkowego po okazyjnej cenie, a nawet z uwzględnieniem w cenie kupna lokalu części opłat ponoszonych w ramach najmu.

Niestety najem lokalu użytkowego w Bydgoszczy ma również swoje wady. Czasem, najczęściej z uwagi na specyfikę branży najmującego, trudno jest znaleźć odpowiednio przystosowany lokal, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale również zgodą właściciela lokalu na wprowadzenie zmian pozwalających zaadaptować lokal do naszych potrzeb.

Minusem tego rozwiązania jest też najczęściej wysoki czynsz, a także konieczność podpisania umowy najmu na długi czas, co w przypadku problemów z prowadzeniem działalności lub wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, może rodzić trudności w rozwiązaniu umowy w pożądanym przez nas terminie.

Ponadto w przypadku najmu lokalu użytkowego w Bydgoszczy zawsze istnieje ryzyko wypowiedzenia umowy przez właściciela czy sprzedaży lokalu komuś innemu, co będzie wiązało się z koniecznością poszukiwania nowej lokalizacji i zmiany lokalu, co niestety może przynieść negatywne konsekwencje dla naszej firmy.

Kupno lokalu użytkowego w Bydgoszczy – czy to dobry pomysł?

Alternatywą dla najmu lokalu użytkowego w Bydgoszczy jest jego zakup. Czy to dobre rozwiązanie? Rynek lokali użytkowych na sprzedaż w Bydgoszczy jest bardzo szeroki, dzięki czemu z łatwością można wybrać dogodny lokal pod względem lokalizacji, przestrzeni, a także aranżacji i dostosowania do specyfiki naszej działalności.

Ponadto kupno lokalu użytkowego to świetna inwestycja na lata, polegająca na ulokowaniu kapitału przedsiębiorstwa w nieruchomości. To duża zaleta, w szczególności mając na uwadze, że rynek nieruchomości komercyjnych prężnie się rozwija i po pewnym czasie wartość lokalu użytkowego może wzrosnąć. Wówczas jeśli zaistnieje taka konieczność można go wynająć lub sprzedać z zyskiem. Co więcej posiadanie na własność lokalu użytkowego w Bydgoszczy sprawia, że przedsiębiorstwo staje się bardziej niezależne.

Niestety tego rodzaju transakcja najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, który należy spłacać przez wiele lat, co stanowi duże obciążenie dla finansów przedsiębiorstwa.

Najem czy kupno lokalu użytkowego – które rozwiązanie wybrać?

Jak się zdaje, kupno lokalu użytkowego w Bydgoszczy to lepsze rozwiązanie niż jego wynajem pod warunkiem jednak, że firma utrzyma się na rynku. Skąd taki wniosek? Ceny wynajmu są naprawdę wysokie. Dokonując porównania miesięcznej raty kredytu z ceną miesięcznego wynajmu, zazwyczaj okazuje się, że rata kredytu jest niższa. Nie każdy jednak ma zdolność kredytową, inni z kolei nie chcą zaciągać tak długoterminowego zobowiązania, który należy spłacać przez kolejnych 20-30 lat. Opcja kupna lokalu użytkowego jest jednak bardziej opłacalna, dlatego warto ją rozważyć w szczególności, że opłaty za lokal z roku na rok stają się coraz wyższe.

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK