14.05.2021

Lokal do wynajęcia w Bydgoszczy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór lokalu do wynajęcia może sprawić sporo problemów, szczególnie osobom, które robią to po raz pierwszy. Sprawdzamy, na co warto zwrócić uwagę wybierając mieszkanie na wynajem, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci ukrytych opłat lub zatajonych wad lokalu.

Dawid Płociński

Wybór lokalu do wynajęcia może sprawić sporo problemów, szczególnie osobom, które robią to po raz pierwszy. Sprawdzamy, na co warto zwrócić uwagę wybierając mieszkanie na wynajem, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci ukrytych opłat lub zatajonych wad lokalu.

Stan mieszkania na wynajem w Bydgoszczy

Pierwszą, najważniejszą rzeczą po wejściu do oglądanego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy jest jego obejrzenie. Chodzi tu jednak o dokładny jego przegląd, a nie rzucenie okiem na poszczególne pomieszczenia. Konieczne jest sprawdzenie instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych – to czy woda z kranu płynie odpowiednio, czy jest dobre ciśnienie, jaki jest stan kontaktów, kinkietów, czy nie słychać charakterystycznego brzęczenia przy zapalonym świetle itp.

Oprócz spraw technicznych, warto sprawdzić czy mieszkanie na wynajem w Bydgoszczy jest czyste i ogólnie zadbane. Warto też dopytać się czy w przypadku ewentualnego wynajmu można odmalować ściany.

Często pomijaną, a dość istotną rzeczą (szczególnie dla osób z problemami z układem oddechowym) jest grzyb. Pleśń na ścianach jest niebezpieczna dla budynku, dla ludzi oraz wygląda nieestetycznie.

Oprócz powyższych, należy zwrócić uwagę na:

  • rozkład pomieszczeń – czy on funkcjonalny,

  • oświetlenie mieszkania – czy lokal jest jasny czy też wymaga ciągłego doświetlenia, nawet w lato,

  • wentylacja – czy w mieszkaniu nie panuje zaduch,

  • grzejniki – ich liczba i wielkość,

  • położenie okien względem stron świata.

Wyposażenie lokalu na wynajem w Bydgoszczy

Warto przyjrzeć się sprzętom, które są w lokalu (i które mają w nim pozostać na czas wynajmu). Chodzi głównie o ich jakość. Oczywistym jest, że mieszkania na wynajem w Bydgoszczy przeznaczone typowo pod wynajem zazwyczaj nie są wyposażone w urządzenia wysokiej klasy. Warto jednak, by były one sprawne i nadające się do użytku. Należy sprawdzić pralkę, kuchenkę gazową, piekarnik, lodówkę, mikrofalę, czajnik i wszystko to, czego używa się na co dzień.

Budynek

Budynek, w którym usytuowane jest mieszkanie na wynajem w Bydgoszczy jest niezwykle ważny, szczególnie jeśli jest to stara budowla, np. kamienica. Jeśli mieszkanie wydaje się być w porządku to kolejnym krokiem jest obejrzenie budynku, w którym się ono znajduje. Niestety, wiele osób często pomija ten krok, co okazuje się być dużym błędem. Aspekty, na które warto zwrócić uwagę to obecność windy, piwnicy, stan klatki schodowej, ale także sąsiedzi.

Okolice mieszkania na wynajem w Bydgoszczy

Dla osób niezmotoryzowanych dobrze jest, jeśli okolica budynku jest sprawnie skomunikowana z resztą miasta. Przydatna jest także bliskość sklepów spożywczych. Preferencje co do otoczenia mieszkania na wynajem w Bydgoszczy (bliskość do centrum, obecność placów zabaw, szkół, zielone tereny) zależą głównie od osobistych potrzeb, jednak ważne jest, aby okolica była przede wszystkim bezpieczna.

Umowa

Kiedy już zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, to jedną z ostatnich rzeczy, które trzeba sprawdzić, jest umowa wynajmu. Jest to niezwykle ważny dokument, który należy bardzo dokładnie przeczytać. Powinny się tam znaleźć wszelkie informacje dotyczące warunków wynajmu oraz płatności. Wszystko musi mieć pisemną formę, nie można się godzić na żadne słowne ustalenia.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK