28.01.2021

Kupno mieszkania w Bydgoszczy – jakich błędów uniknąć?

Brak rozeznania na rynku czy wybór nieodpowiedniej lokalizacji to tylko niektóre z najczęściej powtarzających się błędów dokonywanych podczas zakupu mieszkania w Bydgoszczy. Zobacz, jakich czynności należy unikać, aby całe przedsięwzięcie było opłacalne.

Dawid Płociński

Brak rozeznania na rynku czy wybór nieodpowiedniej lokalizacji to tylko niektóre z najczęściej powtarzających się błędów dokonywanych podczas zakupu mieszkania w Bydgoszczy. Zobacz, jakich czynności należy unikać, aby całe przedsięwzięcie było opłacalne.

Pierwsza rzecz, jaką należy zrobić decydując się na zakup mieszkania w Bydgoszczy to dokładne obliczenie kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. Niestety, wiele błędów pojawiających się podczas zakupu nieruchomości w Bydgoszczy jest związane właśnie z brakiem precyzyjnego określenia budżetu. Zazwyczaj jest on niższy niż nam się wydaje. Kupując lokal, możemy zdecydować się na płatność gotówką, zapłatę wspieraną kredytem zaciągniętym w banku lub połączeniem obydwu tych rozwiązań.

W sytuacji, gdy przy uiszczaniu zapłaty za mieszkanie będziemy wspomagać się kredytem, to powinniśmy określić swoje możliwości finansowe z uwzględnieniem zdolności kredytowej. Należy przy tym pamiętać, aby nie zaciągać kredytu na maksymalną dostępną dla nas kwotę. Warto zostawić sobie bufor bezpieczeństwa na wypadek np. nagłego pogorszenia się sytuacji finansowej.

Obliczenie zdolności kredytowej nie jest trudne jeśli odpowiednio do tego podejdziemy. Najlepiej jest udać się do profesjonalisty, czyli doradcy kredytowego. Pomoże on w ustaleniu bezpiecznego, ale jednocześnie satysfakcjonującego kredytu na nasze wymarzone mieszkanie.

Oprócz dokładnego wyliczenia zdolności kredytowej, przy określaniu budżetu na mieszkanie w Bydgoszczy niezwykle ważne jest wzięcie pod uwagę wszystkich dodatkowych kosztów towarzyszących transakcji. Zaliczają się do nich m.in.: opłaty sądowe czy notarialne, a w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego – koszty remontu.

Rozeznanie na rynku

Często zdarza się, że kupując mieszkanie w Bydgoszczy nie robimy dokładnego researchu na rynku nieruchomości. Zazwyczaj jest to spowodowane pośpiechem i chęcią posiadania swojego lokum ,,na już”. Jest to duży błąd, nie wiedząc zbyt wiele o lokalnym rynku, np. standardzie oferowanych lokali, cenach czy infrastrukturze najbliższego otoczenia, możemy przegapić wiele ciekawych ofert i ostatecznie zdecydować się na mniej korzystną dla nas.

Brak wiedzy na temat stanu prawnego nieruchomości

Niestety nie wszyscy sprzedawcy nieruchomości są uczciwi. Zdarza się, że ktoś podający się za sprzedającego lokal nie jest jego faktycznym właścicielem lub stan prawny mieszkania w Bydgoszczy nie pozwala na jego sprzedaż. Aby uniknąć nieprzyjemności ze strony prawnej warto zadbać, by cała transakcja była legalna. W tym celu należy zaznajomić się ze stanem prawnym mieszkania, przeglądając jego dokumenty oraz księgę wieczystą.

Lokalizacja mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy

Lokalizacja mieszkania w Bydgoszczy to bardzo ważny aspekt nad którym trzeba się dobrze zastanowić. Tymczasem, wciąż wiele osób nieodpowiednio dobiera miejsce do życia do swoich potrzeb. Wybierając lokalizacje należy wziąć pod uwagę m.in. miejsce pracy, miejsce zamieszkania swojej najbliższej rodziny, bliskość sklepów lub innych istotnych dla nas miejsc, skomunikowanie z resztą miasta czy możliwości sprawnego wyjazdu z miasta w określonym kierunku. Warto zapoznać się też z opiniami krążącymi wśród mieszkańców o danej dzielnicy czy osiedlu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK