15.05.2020

Kredyty mieszkaniowe w dobie pandemii – co się zmienia?

Pandemia koronawirusa pojawiła się w naszym kraju zupełnie nieoczekiwanie, a jej konsekwencje będziemy odczuwać jeszcze przez wiele miesięcy. Na taką sytuację nie były przygotowane banki, a tym bardziej kredytobiorcy. Dlatego osoby, które chcą w najbliższej przyszłości wziąć kredyt mieszkaniowy, zaczynają mieć wiele obaw, natomiast banki zaostrzają zasady przyznawania kredytów. Sprawdź, co się zmieniło w kwestii kredytów mieszkaniowych w dobie pandemii.

Dawid Płociński

Pandemia koronawirusa pojawiła się w naszym kraju zupełnie nieoczekiwanie, a jej konsekwencje będziemy odczuwać jeszcze przez wiele miesięcy. Na taką sytuację nie były przygotowane banki, a tym bardziej kredytobiorcy. Dlatego osoby, które chcą w najbliższej przyszłości wziąć kredyt mieszkaniowy, zaczynają mieć wiele obaw, natomiast banki zaostrzają zasady przyznawania kredytów. Sprawdź, co się zmieniło w kwestii kredytów mieszkaniowych w dobie pandemii.

Kredyt mieszkaniowy w czasie pandemii

Nie ulega wątpliwości, że koronawirus pokrzyżował plany wielu kredytobiorców. W obecnej sytuacji wiele osób zrezygnuje z zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na zakup mieszkania w Bydgoszczy. Dlaczego? Przyczyn jest kilka. Główną z nich jest utrata przez wiele osób pracy, a co za tym idzie – znaczący spadek dochodów. Pojawia się również obawa o zdrowie swoje i swoich najbliższych, ponieważ decyzja o zaciągnięciu kredytu wiąże się z dopełnieniem wielu formalności i koniecznością osobistej wizyty w oddziale bankowym.

Jak w czasie pandemii wnioskować o kredyt mieszkaniowy?

Osoby, które aktualnie chcą złożyć wniosek o kredyt, w niektórych bankach mogą to zrobić zdalnie. Niestety tylko część formalności można załatwić online. Obecnie obowiązujące procedury bankowe nie pozwalają na udzielanie kredytów mieszkaniowych tylko zdalnie.

W dobie pandemii trzeba się również liczyć z dłuższym oczekiwaniem na wydanie decyzji kredytowej. Zwykle taką decyzję otrzymuje się do 6-7 tygodni. Obecnie termin ten może ulec wydłużeniu nawet do 3 miesięcy. Dlaczego? W oddziałach bankowych pracuje znacznie mniej osób, które analizują wnioski i inne dokumenty składane przez potencjalnych kredytobiorców.

Przyznawanie kredytów na mieszkanie a pandemia COVID-19

Nie ulega wątpliwości, że bieżąca sytuacja wpłynęła na decyzje kredytowe podejmowane przez banki. Instytucje bankowe nie chcą podejmować nadmiernego ryzyka i tym samym nie chcą udzielać kredytów mieszkaniowych osobom, które być może w wyniku pandemii stracą pracę, a co za tym idzie – nie będą w stanie spłacać rat kredytowych. Dlatego banki będą udzielały finansowania tylko tym osobom, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową, przez co należy rozumieć wkład własny i stabilne zarobki.

Przed wybuchem pandemii wiele banków umożliwiało uzyskanie kredytu z minimalnym, obligatoryjnym wkładem własnym wynoszącym 10% wartości nieruchomości. Obecnie, w zależności od konkretnego banku, są to wartości sięgające 20 %, 30%, a nawet 40% wkładu własnego.

Niestety kryteria zaciągania kredytów mieszkaniowych zostały bardzo zaostrzone. Dlatego nie można również wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości będziemy obserwowali ograniczenie dostępu do kredytu dla osób wykonujących określone zawody bądź brak akceptacji wybranych typów dochodów klientów, np. uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej.

Spłata kredytu mieszkaniowego w dobie pandemii

Spłata rat kredytu w obecnej sytuacji epidemiologicznej to problem dla wielu kredytobiorców. Rozwiązaniem mającym wesprzeć w tym trudnym czasie osoby spłacające kredyty są wakacje kredytowe, polegające na zawieszeniu spłaty pełnych rat kapitałowo-odsetkowych, m.in. kredytów mieszkaniowych. Niestety nie oznacza to, że bank całkowicie rezygnuje z pobrania raty. W zależności od konkretnego banku i wprowadzonych w nim rozwiązań, rata może zostać doliczona do kolejnych rat w niezmienionym okresie kredytowania lub czas ten zostanie odpowiednio wydłużony. Wakacje kredytowe mogą trwać do 3 lub do 6 miesięcy.

Ponadto osoby, które przed pandemią zaciągnęły kredyt mieszkaniowy, odczują ulgę w jego kosztach, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej z poziomu 1,5% do 1% w skali roku, dzięki czemu zmniejszy się koszt kredytowania.

Podejmując decyzję o kredycie mieszkaniowym, powinniśmy ocenić swoją sytuację finansową. Jeśli mamy wątpliwości, czy będziemy w stanie terminowo spłacać raty kredytowe, lepiej odłożyć taką decyzję w czasie.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
17.12.2021

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie pod wynajem?

Urządzając mieszkanie do wynajęcia w Bydgoszczy, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Dużo zależy od tego, komu zamierzamy je wynajmować – studentom, pracownikom czy też rodzinom z dziećmi. Jedni decydują się na całkiem pustą przestrzeń, inni na tę w całości wyposażoną. Jakie zatem mamy możliwości?

10.12.2021

Bańka cenowa a zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc – w stosunku do roku 2019 są one znacznie wyższe. Mowa tutaj nie tylko o samych domach i mieszkaniach, ale również gruntach pod ich budowę. Można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się bańka cenowa. Czym właściwie ona jest i jaki ma wpływ na ceny kupna nieruchomości?

01.12.2021

Na co zwrócić uwagę przy kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego?

Decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To ważny krok dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest, aby mieć co do danej nieruchomości stuprocentową pewność. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić zanim ją wynajmiemy lub kupimy?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK