28.10.2022

Jak ustalić cenę wynajmu mieszkania?

Na ostateczną możliwą do uzyskania cenę wynajmu mieszkania ma wpływ kilka czynników. Co należy zatem wziąć pod uwagę, ustalając tę wartość?

Dawid Płociński

Czynnik nr 1 – lokalizacja
Jednym z kluczowych czynników wpływających na koszt wynajmu jest lokalizacja nieruchomości. Miejscowość, w którym znajduje się blok lub kamienica, odgrywa znaczącą rolę – w dużych miastach koszt wynajmu jest najczęściej wyższy niż w niewielkich miasteczkach. Co więcej, inną cenę wynajmu zaproponujemy w przypadku mieszkania usytuowanego w centrum, inną – jeżeli lokal mieści się na obrzeżach. Znaczenie ma również:
dostęp do komunikacji miejskiej i czas dojazdu do najważniejszych punktów
w miejscowości;
bliskość lokali usługowych, sklepów, placówek medycznych, aptek i innych ważnych obiektów w okolicy – np. miejsc rozrywki czy terenów zielonych.
Tworząc ogłoszenie i określając cenę za wynajem mieszkania w Bydgoszczy, warto skupić się na wszystkich plusach danej lokalizacji. Im większe udogodnienia dla najemców, tym wyższy miesięczny koszt najmu.

Czynnik nr 2 – konkurencyjne lokale mieszkalne
Ustalając cenę wynajmu mieszkania w Bydgoszczy, warto wcześniej przeprowadzić dokładny research i porównać inne oferty. Orientując się w cenach wynajmowanych mieszkań w okolicy, łatwiej będzie określić ostateczny koszt wynajmu swojego lokalu. Jeżeli cena wynajmu naszego mieszkania będzie znacznie wyższa od ceny najmu podobnego lokalu w tej samej dzielnicy, osoby poszukujące mieszkania najprawdopodobniej nie zwrócą na niego uwagi. Warto więc odpowiednio wypośrodkować cenę – w taki sposób, aby wynajem był opłacalny zarówno dla nas, jak i dla najemców.

Czynnik nr 3 – standard i wyposażenie
Duże znaczenie w kwestii ceny wynajmu ma również sam standard mieszkania. Za lokale mieszkalne o wyższym standardzie zazwyczaj trzeba zapłacić więcej – zarówno w przypadku kupna, jak i wynajmu. Mowa m.in. o mieszkaniach w nowych apartamentowcach urządzonych
w nowoczesnym stylu czy tych po generalnym remoncie. Jeżeli wynajmujący mają do dyspozycji wysokiej jakości sprzęty oraz meble – koszt wynajmu również jest wyższy.
W przypadku mieszkania na wynajem w Bydgoszczy, które nie są umeblowane lub są wyposażone wyłącznie w kilka niezbędnych mebli, cena spada. Niekiedy bierze się pod uwagę także takie elementy, jak widok z okna, obecność balkonu czy windy.

Czynnik nr 4 – koszty związane z utrzymaniem mieszkania
Określając cenę za wynajem lokalu mieszkalnego w Bydgoszczy, należy wziąć pod uwagę również koszty, jakie ponosimy w związku z jego utrzymaniem. Bieżące naprawy sprzętów, remonty, zakup niezbędnego wyposażenia – za wszystko to zazwyczaj płaci właściciel. Jest on również zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości. Ponadto wielu najemców decyduje się także na ubezpieczenie mieszkania – zwłaszcza w przypadku najmu krótkoterminowego. Chcąc zapewnić wynajmującym odpowiednie warunki, jednocześnie zyskując na wynajmie, musimy wliczyć te koszty w jego ostateczną cenę.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
25.11.2022

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości?

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

18.11.2022

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Osiedlu Leśnym?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na urokliwe Osiedle Leśne. To doskonała okolica m.in. dla rodzin z dziećmi czy miłośników sportu. Co jeszcze sprawia, że zakup lokalu w tej dzielnicy jest dobrym wyborem?

11.11.2022

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Pośrednik nieruchomości w znacznym stopniu może ułatwić poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż. Ważne jednak, aby była to osoba godna zaufania, znająca się na swoim fachu. W czym może pomóc pośrednik podczas zakupu nieruchomości?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK