28.10.2022

Jak ustalić cenę wynajmu mieszkania?

Na ostateczną możliwą do uzyskania cenę wynajmu mieszkania ma wpływ kilka czynników. Co należy zatem wziąć pod uwagę, ustalając tę wartość?

Dawid Płociński

Czynnik nr 1 – lokalizacja
Jednym z kluczowych czynników wpływających na koszt wynajmu jest lokalizacja nieruchomości. Miejscowość, w którym znajduje się blok lub kamienica, odgrywa znaczącą rolę – w dużych miastach koszt wynajmu jest najczęściej wyższy niż w niewielkich miasteczkach. Co więcej, inną cenę wynajmu zaproponujemy w przypadku mieszkania usytuowanego w centrum, inną – jeżeli lokal mieści się na obrzeżach. Znaczenie ma również:
dostęp do komunikacji miejskiej i czas dojazdu do najważniejszych punktów
w miejscowości;
bliskość lokali usługowych, sklepów, placówek medycznych, aptek i innych ważnych obiektów w okolicy – np. miejsc rozrywki czy terenów zielonych.
Tworząc ogłoszenie i określając cenę za wynajem mieszkania w Bydgoszczy, warto skupić się na wszystkich plusach danej lokalizacji. Im większe udogodnienia dla najemców, tym wyższy miesięczny koszt najmu.

Czynnik nr 2 – konkurencyjne lokale mieszkalne
Ustalając cenę wynajmu mieszkania w Bydgoszczy, warto wcześniej przeprowadzić dokładny research i porównać inne oferty. Orientując się w cenach wynajmowanych mieszkań w okolicy, łatwiej będzie określić ostateczny koszt wynajmu swojego lokalu. Jeżeli cena wynajmu naszego mieszkania będzie znacznie wyższa od ceny najmu podobnego lokalu w tej samej dzielnicy, osoby poszukujące mieszkania najprawdopodobniej nie zwrócą na niego uwagi. Warto więc odpowiednio wypośrodkować cenę – w taki sposób, aby wynajem był opłacalny zarówno dla nas, jak i dla najemców.

Czynnik nr 3 – standard i wyposażenie
Duże znaczenie w kwestii ceny wynajmu ma również sam standard mieszkania. Za lokale mieszkalne o wyższym standardzie zazwyczaj trzeba zapłacić więcej – zarówno w przypadku kupna, jak i wynajmu. Mowa m.in. o mieszkaniach w nowych apartamentowcach urządzonych
w nowoczesnym stylu czy tych po generalnym remoncie. Jeżeli wynajmujący mają do dyspozycji wysokiej jakości sprzęty oraz meble – koszt wynajmu również jest wyższy.
W przypadku mieszkania na wynajem w Bydgoszczy, które nie są umeblowane lub są wyposażone wyłącznie w kilka niezbędnych mebli, cena spada. Niekiedy bierze się pod uwagę także takie elementy, jak widok z okna, obecność balkonu czy windy.

Czynnik nr 4 – koszty związane z utrzymaniem mieszkania
Określając cenę za wynajem lokalu mieszkalnego w Bydgoszczy, należy wziąć pod uwagę również koszty, jakie ponosimy w związku z jego utrzymaniem. Bieżące naprawy sprzętów, remonty, zakup niezbędnego wyposażenia – za wszystko to zazwyczaj płaci właściciel. Jest on również zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości. Ponadto wielu najemców decyduje się także na ubezpieczenie mieszkania – zwłaszcza w przypadku najmu krótkoterminowego. Chcąc zapewnić wynajmującym odpowiednie warunki, jednocześnie zyskując na wynajmie, musimy wliczyć te koszty w jego ostateczną cenę.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco z rynkiem, a także poszerzaj swoją wiedzę na temat branży nieruchomości.
16.12.2022

Czyżkówko – czy warto kupić mieszkanie w tej dzielnicy?

Poszukując mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na dzielnicę Czyżkówko. Ta lubiana przez Bydgoszczan, otoczona zielenią okolica przyciąga przytulnymi i nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi. Co jeszcze ma nam do zaoferowania osiedle?

09.12.2022

Cztery cechy idealnego mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, czy mowa o lokalu dla studenta, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, nieruchomość powinna spełniać pewne warunki. Oto kilka najważniejszych cech idealnego mieszkania na wynajem w Bydgoszczy!

02.12.2022

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania dla rodziny z dzieckiem?

Mieszkanie dla rodzin z dziećmi powinno spełniać pewne warunki, które często nie dotyczą mieszkań dla par lub singli. Na co zwrócić szczególną uwagę gdy poszukujesz takiego lokalu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK